More

  Prezidentka podpísala novelu zákona o núdzovom stave

  Vláda dostala do rúk nebezpečnú zbraň, ktorá jej umožní prakticky neobmedzene predlžovať núdzový stav. Ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu po novom umožní vláde predlžovať núdzový stav vždy o 40 dní bez akéhokoľvek časového limitu.

  Poslanci do zákona pridali „poistku“, ktorá má zabezpečiť aby nedošlo k zneužitiu núdzového stavu. Lenže ide o chabú poistku, keď do 20 dní od predĺženia núdzového stavu musí s predĺžením súhlasiť Národná rada. Súčasná vládna koalícia má v parlamente väčšinu a tak je nepravdepodobné, že by vláde neprešlo predĺženie núdzového stavu kľudne postupne aj o niekoľko mesiacov.

  Podpis prezidentky

  Poslanci opozičného Hlasu Petra Pellegriniho navrhovali aby s predĺžením núdzového stavu musela súhlasiť aj prezidentka. Táto úprava sa však do zákona nedostala.

  Prezidentka Zuzana Čaputová však už novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu podpísala. Okrem toho však prezidentka podpísala aj novelu, ktorá umožní preskúmanie predĺženia núdzového stavu zo strany Ústavného súdu.

  Už zajtra

  Súčasný núdzový stav skončí už zajtra. Vláda však vďaka novému zákonu môže odsúhlasiť opätovné predĺženie núdzového stavu o ďalších 40 dní. Do 20 dní od predĺženia núdzového stavu bude musieť formálny súhlas udeliť Národná rada.

  Vláde umožňuje núdzový stav napríklad povolanie lekárov do služby a po novom bude možné v rámci núdzového stavu do služby povolať aj zamestnancov domovov sociálnych služieb. Vláda získala do ruky nebezpečnú zbraň, keď môže prakticky neobmedzene predlžovať napríklad aj zákaz vychádzania. Aj na jeho vyhlásenie musí byť totiž vyhlásený núdzový stav.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu