More

  COVID-19: Očkovanie sa naplno rozbehlo. Zaočkovaných je prvých niekoľko stoviek ľudí

  Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 prebieha zatiaľ u zdravotníkov, ktorí sú v prvej línii a bojujú proti pandémii ochorenia COVID-19. Prvých 10-tisíc očkovacích látok prišlo na Slovensko ešte v sobotu 26. decembra.

  Išlo o očkovaciu látku od firiem Pfizer a BioNTech. Prvé očkovacie látky sú určené najmä pre zdravotníkov, ktorí s pandémiou COVID-19 bojujú na červených oddeleniach.

  https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/760393218162790

  Prvým zaočkovaným Slovákom bol profesor Vladimír Krčméry a po ňom nasledovali viacerí epidemiológovia a virológovia, ktorí sa nechali zaočkovať. Včera sa nechala verejne zaočkovať aj prezidentka Zuzana Čaputová a viacerí ministri vlády Igora Matoviča.

  https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/760326674836111

  Medzi prvými zaočkovanými tak bola napríklad ministerka kultúry Natália Milanová, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, či minister životného prostredia Ján Budaj. Očkovať sa už nechal aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

  https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/760362301499215

  Vakcína je najlepšou cestou, ako sa z ťažkej situácie, spôsobenej pandémiou ochorenia COVID-19, dostať von. Príchod vakcíny a začiatok očkovania je najlepšia správa, ktorá prišla v súčasnom zložitom období. Chápem obavy verejnosti z masovej vakcinácie… Na otázky, ktoré vznikajú, som sa snažila počúvať hlasy odborníkov, ich argumenty, vysvetlenia. Verme odborníkom. Moja prítomnosť, rovnako tak prítomnosť zástupcov vlády a Národnej rady SR na začiatku oficiálneho očkovania je výrazným komunikátom smerom k verejnosti, že očkovanie je spôsobom, ako stabilizovať situáciu a vrátiť život do normálu.

  Povedala po očkovaní prezidentka Zuzana Čaputová

  Medzi prvými zaočkovanými bol aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling, minister práce, sociálnych a vecí a rodiny Milan Krajniak, či minister dopravy Andrej Doležal.

  Všetky špičky v Európskej únii robili maximum pre to, aby celý proces bol zodpovedný, ale zároveň čo najrýchlejší. Som presvedčený, že práve očkovanie je najzodpovednejší prístup, ako pomôcť zvládnuť boj s pandémiou, hovorím to ako syn i otec. Verím, že osobný príklad štátnických a politických špičiek jednotlivých krajín pomôže posilniť dôveru vo vakcináciu.

  Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič

  Medzi prvými zaočkovanými tak bolo hneď niekoľko vysokopostavených politikov. Tých väčšinou očkovali verejne, pred kamerami a fotoaparátmi novinárov. AJ týmto spôsobom sa snaží ministerstvo zdravotníctva podporiť očkovanie. Na Slovensku a aj v mnohých ďalších európskych krajinách sa totiž objavujú obavy o bezpečnosti vakcíny.

  Tie však aj podľa odborníkov nie sú na mieste. Vakcína bola rýchlejšie vyvinutá aj vďaka skúsenosti s vakcínou na ochorenie MERS. Očkovanie bude jedným zo spôsobov ako sa vrátiť do normálnu. Aby však vakcína fungovalo musia sa len na Slovensku zaočkovať milióny ľudí, čo nebude práve najjednoduchšia logistická operácia.

  Už na začiatku januára by na Slovensko malo doraziť ďalších niekoľko stoviektisíc kusov vakcíny od spoločností Pfizer a BioNTech. Postupne budú pribúdať aj vakcíny od ďalších výrobcov, ktorí čakajú na schválenie vakcíny.

  Ako prví budú na Slovensku očkovaní práve zdravotníci. Nasledovať budú rizikové skupiny obyvateľstva a až po nich budú nasledovať všetci ostatní. Verejnosť sa tak zrejme na rad dostane najskôr okolo Veľkej noci.

  https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/760408201494625
  https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/760352331500212

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie