More

  Európa sa izoluje od Británie. Slovenskí politici zasa majú čas

  Najmä v Londýne a juhovýchode Veľkej Británie sa šíri nová mutácia koronavírusu SARS-CoV-2, ktorá spôsobuje ochorenie COVID-19. Nová mutácia je podľa vedcov viac nákazlivá a zvyšuje výrazne reprodukčné číslo, ktoré udáva koľko ľudí nakazí jeden nakazený človek.

  Podľa odborníkov je nová mutácia koronavírusu SARS-CoV-2 infekčnejšia asi o 70%. Zatiaľ sa nepotvrdilo, že by nová mutácia vírusu vyvoláva vážnejší priebeh ochorenia. Problémom však je práve jeho rýchlejšie šírenie, ktoré by už pre tak preťažené zdravotníctvo po celej Európe bolo veľkým problémom. Na novú mutáciu účinkujú aj aktuálne vyvinuté vakcíny.

  Európa reaguje, Slovensko má čas

  Na novú mutáciu koronavírusu SARS-CoV-2 už zareagovali niektoré európske krajiny. Ako prvé zareagovalo Holandsko, ktoré ešte počas noci oznámilo minimálne 10-dňový zákaz letov z Británie.

  Na nový koronavírus však zareagovalo už aj Belgicko, Rakúsko, či Taliansko, ktoré obmedzili alebo zastavili lety z Veľkej Británie, prípadne cestujúcim nariadili mnohé krajiny povinnú 10-dňovú karanténu. Karanténu nariadilo navrátilcom Česko.

  Žiadna reakcia však zatiaľ neprišla od slovenských politikov. Pre navrátilcov z Veľkej Británie neplatia žiadne špecifické pravidlá. Slovenskí politici majú zasa čas a na hrozbu novej mutácie nijako nereagujú. Stretnutia predstaviteľov ministerstva zahraničných vecí a Úradu verejného zdravotníctva je naplánované až na pondelok. Prípadné nové opatrenia by tak mohli platiť zrejme až od utorka alebo stredy.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu