More

  Prezidentka vetovala novelu o obedoch zadarmo

  Prezidentka Zuzana Čaputová informovala, že parlamentu na opätovné prerokovanie vrátila novelu zákona, ktorá mala zrušiť obedy zadarmo pre školákov. Zrušenie obedov zadarmo presadila súčasná vládna koalícia a to ešte počas jari.

  Podľa prezidentky by pre nevhodne nastavené podmienky sitom pre obedy zadarmo prepadlo až 47-tisíc školákov. Nová vládna koalícia chce obedy zadarmo nahradiť zvýšením daňového bonusu.

  Vrátila som parlamentu na opakované prerokovanie novelu zákona, ktorou Národná rada SR mení podmienky pre obedy zadarmo. Podľa schválenej novely zákona by týmito podmienkami mohlo prepadnúť až 47 tisíc detí v riziku chudoby.

  Uviedla prezidentka Zuzana Čaputová

  V dôsledku tejto novely by podľa prezidentky vznikli až tri kategórie detí. Jedna, ktorá bude mať nárok na obedy zadarmo, druhá kategória detí, ktorých rodičia si budú môcť namiesto obedov zadarmo uplatniť daňový bonus a nevhodným nastavením kritérií v zákone by vznikla aj tretia skupina detí, ktoré úplne prepadnú medzi obe opatrenia.

  Sú to podľa prezidentky deti, ktoré sú v riziku chudoby, hoci ich rodiny majú príjem vyšší než je hranica životného minima, ale súčasne je ich príjem nedostatočný na to, aby si uplatnili zvýšený daňový bonus. Podľa expertných odhadov Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky a Útvaru hodnoty za peniaze sa to týka až 47 tisíc detí a najviac by sa to týkalo osamelých rodičov s jedným dieťaťom.

  Preto som sa rozhodla vrátiť zákon do parlamentu a ako spôsob nápravy tohto neželaného stavu som navrhla upraviť kritérium, podľa ktorého sa rozšíri okruh detí, ktorým vznikne nárok na dotáciu. Navrhujem v ňom zvýšiť príjmovú hranicu pre získanie dotácie na obed na úroveň minimálne dvojnásobku životného minima. Zároveň, ak by takto vznikol rodičovi aj nárok na daňový bonus, rodičia by sa sami rozhodli, ktorý druh pomoci si uplatnia.

  Doplnila prezidentka Zuzana Čaputová

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu