More

  Matovič: Všetci sú vinní, len on je bez viny

  V piatok pandemická komisia ako poradný orgán vlády SR odporúčala okamžitý a celoplošný lockdown pre zhoršujúcu sa situáciu v boji s pandémiou ochorenia COVID-19. Minister zdravotníctva v piatok počas tlačovej konferencie povedal, že o pláne informovali aj premiéra.

  Premiér niekoľko dní mlčal a teraz prehovoril. Teda lepšie povedané po dlhšej dobe pridal status na Facebook. Opäť zo všetkého obviňuje ostatných, len on sám je bez viny.

  Zvláštny život covidový. Tí, čo ma mesiac lynčovali za de-facto povinné plošné testovanie, dnes volajú po výnimkách z lockdownu pre tých, čo budú mať test. Ale akosi záhadne si nevedia uvedomiť, že počas plošného testovania sme mali presne to – lockdown s výnimkou pre tých, čo mali test.

  Uviedol v príspevku Matovič

  Lenže premiér nehovorí úplne pravdu. Áno, prezidentka odmietla povinné celoplošné testovanie. Prezidentka však neodmietla testovanie ako také, žiadala len aby testovanie bolo dobrovoľné. Úlohou vlády malo byť ľudí pozitívne motivovať aby sa testovania zúčastnili a nie im hroziť domácim väzením, ako tomu bolo pri prvom celoplošnom testovaní.

  Celoplošné testovanie neodporúčalo ani konzílium odborníkov, avšak tí už niekoľko týždňov dozadu volali po cielenom testovaní v najviac zamorených okresoch. Rovnaké odporúčanie pre použitie antigénových testov vydala napríklad aj Európska komisia.

  Jasné, rád by som išiel presne tou cestou, ale to by niekto nemohol totálne zlyhať s nákupom testov, t.j. nemáme potrebné milióny testov.

  Napísal na Facebooku premiér Igor Matovič

  Ani v tomto prípade nemá premiér úplne pravdu. Ministerstvo hospodárstva testy zatiaľ nenakúpilo, avšak zmätky v testovaní prinieslo aj Ministerstvo zdravotníctva. To špecifikovalo požiadavky na testy až na piaty pokus. Aspoň to tak zdôvodňuje ministerstvo hospodárstva. Kde je pravda je nie je až tak podstatné.

  Pravdou tiež je, že nákup testov skončil na ministerstve hospodárstva, aj keď nákup testov na prvé celoplošné testovanie realizovala Správa štátnych hmotných rezerv. Na Sulíka hodil nákup Matovič zrejme za trest po ich konflikte. Sulík totiž Matoviča skritizoval a premiér akúkoľvek kritiku neznesie.

  Rovnako ma verejne zaprisahávali, že akékoľvek plošné testovanie už musí byť len striktne dobrovoľné … dnes ma tí istí vyzývajú, aby sme plošne testovali horiace okresy. Nechápem už vôbec – najprv vzburcujú v ľuďoch až nenávisť voči mne a plošnému testovaniu a teraz to ja mám nejakým zázrakom zvrátiť.

  Píše ďalej v statuse premiér

  Premiér zrejme už zabudol, že s plošným testovaním v najviac zamorených okresoch nemal problém ani konzílium, ani strana SaS. SaS ho dokonca odporúčala v pláne boja s pandémiou. V materiály Semafor zdravia strana odporúča práve využiť antigénové testy na cielené testovanie v najviac zamorených okresoch. Avšak neodporúča celoplošné testovanie vo všetkých okresoch, keďže takéto testovanie znamená ešte väčšie zaťaženie na už tak preťažených zdravotníkov. Podobne sa k plošnému testovaniu vyjadrilo aj konzílium odborníkov.

  Takto vyzerá nebezpečný populizmus počas epidémie … doplatia naň stovky nevinných ľudí životmi a tisícky trvalými zdravotnými následkami. Nemorálne, neľudské, ale pre mnohých populárne.

  Uviedol na koniec premiér Igor Matovič

  Áno, premiér sa rád oháňa populizmom. Sám však tvrdo presadzuje ako riešenie len celoplošné testovanie. Už niekoľko týždňov o ničom inom prakticky ani nehovorí. Každého kto s ním nesúhlasí považuje automaticky za Roberta Fica a Mariána Kotlebu. Práve k tým dvom kontroverzným politikom prirovnal premiér prezidentku Zuzanu Čaputovú, keď si dovolila s ním nesúhlasiť.

  Premiér by si však zrejme uvedomiť, že nie každý je Fico alebo Kotleba. Nesúhlas neznamená, že niekto popiera pandémiu. Avšak všade vo svete sa s pandémiou bojuje overenými a vyskúšanými metódami – áno, toľko skloňovaným lockdownom. Matovič však zo Slovákov urobil testovacie myši, na ktorých skúša nové metódy boja.

  Teraz však nie je čas na testovanie nových spôsobov. Tých mŕtvych má na svedomí aj náš premiér, ktorý namiesto toho aby poslúchol odborníkov, tak neustále presadzuje len svoj svetonázor na celoplošné testovanie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie