More

  Facebook má problém. Americké úrady žiadajú aby sa zbavil Instagramu aj WhatsAppu

  Sociálna sieť Facebook už dávno nie len miestom na postovanie noviniek z našich životov, či miestom na zverejňovanie fotiek a videí. Facebook narástol do gigantických rozmerov a pod jeho krídla patria tri miliardy duší. Americké úrady teraz začali vojnu proti Facebooku, na ktorej konci môže Facebook poriadne schudnúť. Poďme však od začiatku.

  Píše sa rok 2012 a Facebook oznamuje, že kupuje Instagram. Je to prvý krok k získaniu nadvlády nad internetom. Samozrejme to trocha preháňame, avšak je dôležité si uvedomiť, že Facebook z trhu vytlačil prakticky všetkých konkurentov. Buď ich kúpil alebo to zabalili.

  Príkladom je napríklad Google+. Ten to po rokoch snahy zabalil a z trhu sa stiahol. Netreba však zabúdať, že v prípade Google+ bol posledným klincom do rakvy aj bezpečnostný problém, ktorý znamenal únik osobných údajov.

  Začalo to fotkami

  Facebook Instagram kúpil za jednu miliardu dolárov. Už pri kúpe Instagramu sa objavovali kritické hlasy, že Facebook nekontrolovateľne rastie a akvizícia Instagramu je len ďalším krokom k ovládnutiu trhu. Antimonopolné úrady však nakoniec akvizíciu schválili a Facebooku začal rásť jeho akvizičný apetít.

  Instagram sa stal súčasťou Facebooku a zanedlho po akvizícii ste si v aplikácií Instagram mohli všimnúť logo Facebooku. Facebook sa však akvizíciou Instagramu nezastavil a už o dva roky prišla správa, ktorá znepokojila mnohých užívateľov aplikácie WhatsApp.

  Pokračoval správami

  Áno, v roku 2014 sa do hľadáčiku Facebooku dostal WhatsApp. Facebook aplikáciu vtedy s približne miliardou užívateľov kúpil v roku 2014 za astronomických 19 miliárd dolárov. Mnoho expertov už vtedy začalo dvíhať varovný prst a upozorňovať, že Facebook sa stane dominantným a to môže pokriviť trh.

  Lenže aj v tomto prípade ostali ich hlasy nevypočuté a úradníci nakoniec transakciu schválili. Tesne po akvizícii to dokonca vyzeralo, že by mohol WhatsApp fungovať úplne oddelene od Facebooku, ale to netrvalo dlho.

  Aj v aplikácii WhatsApp sa začali objavovať indície, ktoré napovedali komu patrí. Z Facebooku sa po akvizícii WhatsAppu stal dominantný hráč na poli komunikácie pomocou správ. V portfóliu totiž mal už spomínaný Instagram a samozrejme aj vlastný Messenger. Ten bol pôvodne súčasťou Facebooku, avšak dnes ide o samostatnú aplikáciu, ktorú na komunikáciu využívajú miliardy ľudí po celom svete.

  Začína prepájanie

  Dnes sú už všetky tri platformy viac alebo menej prepojené. Potvrdil to aj nedávny problém Messengeru, keď vypadol a prestal fungovať aj WhatsApp. Navyše Facebook sa už dlhšiu dobu netají tým, že chce všetky tri komunikačné platformy prepojiť úplne.

  A tu si zrejme soudruzi z NDR uvedomili, že urobili chybu, keď akvizície Instagramu a WhatsAppu vôbec povolili. Na trhu vznikol dominantný hráč, ktorý ľahko vytlačí akúkoľvek konkurenciu. Navyše dominantný hráč, ktorý má prístup k údajov troch miliárd ľudí po celom svete. A ako ukázala minulosť, môže tieto údaje ktokoľvek zneužiť.

  Údaje v prvom rade však využíva samotný Facebook na servírovanie reklamy, z ktorej samotná sociálna sieť žije. Dnes prakticky neexistuje firma vo svete, ktorá by nemala reklamný účet práve na Facebooku. Ak nemá reklamný účet, tak tu prevádzku aspoň stránku alebo nejakú tú skupinu.

  Koniec dominancie

  Správanie Facebooku sa dostalo do hľadáčika úradníkov. Padla prvá žaloba, ktorá môže znamenať koniec Facebooku ako ho poznáme. Žalobu podala generálna prokuratúra štátu New York a Federálna obchodná komisia.

  A čo je terčom žaloby? Rozdelenie Facebooku, teda lepšie povedané oddelenie Instagramu a WhatsAppu. Žaloba má podporu až 46 štátov USA. Pre Facebooku môže byť žaloba poriadny problém. Ak totiž prehrá príde Facebook o miliardy duší, no hlavne príde o miliardy z reklamného biznisu.

  Je skutočne kriticky dôležité, aby sme tieto predátorské akvizície zablokovali a obnovili dôveru v trh.

  uviedla generálna prokurátorka štátu New York Letitia Jamesová

  Dobrovoľne asi nie

  Facebook obviňujú najmú zo zneužívania dominantného postavenia na trhu, keď aj akvizíciami likviduje akúkoľvek konkurenciu. Facebook samozrejme obvinenia odmieta a teda dobrovoľné rozdelenie nie je zatiaľ na programe dňa.

  Protimonopolná legislatíva existuje na ochranu spotrebiteľov a podporu inovácii, nie na trestanie úspešných podnikov.

  uviedla spoločnosť Facebook vo vyhlásení

  Môžu však úrady vyhrať a docieliť rozdelenie Facebooku? To je v tejto chvíli ťažké odhadnúť. Nebolo by to však prvý krát, čo úradníci klepli po prstoch aj veľkej rybe. Svoje by o tom mohol hovoriť napríklad Microsoft.

  Ten okrem astronomickej pokuty, musel v Európskej únii pri systéme Windows umožňovať slobodný výber webového prehliadača. Niekoľko rokov sme tak po prvom spustení Windows dostali na výber, ktorý prehliadač sa nám nainštaluje. Nakoniec však Explorer dominanciu stratil a nie vďaka pokutám. Na trh prišiel hráč, ktorý to jednoducho robil lepšie.

  Tvrdá rana

  Ak už spor medzi americkými úradmi a Facebookom dopadne akokoľvek, je to pre sociálnu sieť tvrdá rana. Zároveň je to jasný signál, že by Mark Zuckerberg mal na nejakú dobu na ďalšie akvizície zabudnúť.

  Vývoj akcií Facebooku za posledných päť dní ukazuje pokles. Nejde však o žiadny strmý pád.

  Facebook to však bude stáť nemalé peniaze. Tržná hodnota samotného Facebooku sa odhaduje na približne 800 miliárd dolárov. Ak by sa Facebook musel Instagramu a WhatsAppu zbaviť, zrejme by zopár desiatok miliárd stratil.

  Horšie však je, že by ročne stratil zrejme aj miliardy dolárov z reklamy. To by mohlo znamenať ďalší pokles hodnoty samotného Facebooku. Už teraz začali akcie Facebooku klesať a negatívne sa na ich hodnotu môže podpísať spor v momente, keď prepukne naplno.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie