More

  Biden bližšie ku kreslu prezidenta. V pondelok sa zíde zbor voliteľov

  Už v pondelok 14. decembra sa vo Washingtone zíde zbor voliteľov, ktorý by mal potvrdiť víťazstvo Joea Bidena v prezidentských voľbách. Zbor voliteľov má celkovo 538 voliteľov, ktorí zastupujú jednotlivé štáty.

  Každý štát USA má v zbore voliteľov tri až 55 hlasov. Volitelia by mali hlasovať podľa výsledkov volieb v štáte, ktorí zastupujú. V minulosti sa zopár krát stalo, že volitelia hlasovali v rozpore s rozhodnutím voličov počas volieb. Nikdy sa však zboru voliteľov nepodarilo zvrátiť výsledky volieb.

  V nedávnych voľbách získal 306 voliteľov Joe Biden, súčasný prezident USA Donald Trump získal len 232 voliteľov. Ani po voľbe zboru voliteľov však nebude jasné, či bude Biden naozaj prezidentom. Aj keď nádeje Donalda Trumpa na zvrátenie výsledku volieb sú už prakticky mizivé.

  Trump totiž ani niekoľko týždňov po voľbách totiž oficiálne neuznal víťazstvo svojho konkurenta. Rôznymi právnymi útokmi sa navyše Trumpov tím stále snaží zvrátiť výsledok volieb. Zatiaľ však bez úspechu. Je však veľmi nepravdepodobné, že by sa podarilo Trumpovi zvrátiť výsledok volieb.

  Po hlasovaní zboru voliteľov musí prezidenta ešte potvrdiť Kongres. Ten by mal potvrdiť hlasovanie v zbore voliteľov 6. januára. Biden sa potom ujme oficiálne úradu počas inaugurácie, ktorá sa bude konať 20. januára 2021 vo Washingtone.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie