More

  Prezidentka vymenovala Maroša Žilinku za generálneho prokurátora

  Na úvod príhovoru prezidentka vyslovila želanie, aby sme si dnešný deň pamätali ako prvý deň, o ktorom raz historici napíšu, že sa ním začala nová éra vo fungovaní prokuratúry. Prezidentka pripomenula, v akom stave Maroš Žilinka prokuratúru preberá a čo od neho verejnosť očakáva. 

  Od polovice deväťdesiatych rokov, keď sa prokuratúra sformovala ako orgán v samostatnom štáte, pôsobila ako monokratická a pomerne uzavretá inštitúcia. Ako ustanovizeň, ktorá v niektorých prípadoch  fungovala ako štát v štáte. Dôsledky tejto uzavretosti vidíme aj dnes. Očistec, Judáš, Božie mlyny, nie sú len v diskusii bežne používané biblické motívy, ale aj názvy policajných akcií, po ktorých okrem sudcov a policajtov končia vo väzbe tiež predstavitelia prokuratúry.

  povedala Čaputová
  https://www.facebook.com/857225904485395/videos/1050356402146078/

  Hoci prokuratúra mala podľa slov prezidentky garantovať, že zákon bude platiť rovnako pre každého, v tejto svojej úlohe často zlyhávala. 

  Dlhé roky sa tu zákon uplatňoval inak voči bežným ľuďom a inak voči vplyvným osobám, ktorým sa vďaka svojmu postaveniu a konexiám dostávalo špeciálneho prístupu. Pretože tam, kde niet žalobcu, niet ani sudcu, exponenti moci a ich klienti boli spoľahlivo chránení pred následkami svojich činov. Táto éra sa nielenže musí skončiť, ale musí sa skončiť do dôsledkov, aby sa  nikdy nemohla zopakovať.

  doplnila prezidentka

  Prezidentka v tejto súvislosti pripomenula, že tak, ako je nevyhnutné vyvodzovať zodpovednosť voči tým, ktorí zlyhali, je rovnako nevyhnutné, aby sa to dialo zákonným a spravodlivým spôsobom. Cieľom teda musí byť ozdravenie prokuratúry. 

  Zdrojom a príčinou mnohých problémov bola uzavretosť prokuratúry. Preto právom očakávame, že sa po takmer desiatich rokoch vrátite k tomu, čo ste sa pokúsili zmeniť v čase, keď ste pôsobili na ministerstve vnútra. Využite všetky možnosti, ktoré vám nové postavenie dáva, na presadenie inštitucionálnej otvorenosti prokuratúry a vystavte ju v primeranej miere verejnej kontrole. Verím, že tentoraz sa vám prípadný vnútorný odpor prostredia podarí prekonať.

  uzatvorila Čaputová

  V súvislosti s témou, ktorá sa objavila pri vypočutí Maroša Žilinku v parlamentnom výbore a rezonovala aj po ňom, je podľa prezidentky dôležité, aby prokurátor bol nielen nestranný a nepodliehal vplyvom okolia, ale aby sa takým aj javil. Očakáva, že ako generálny prokurátor bude tejto zásade bez výnimiek verný. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie