More

  Kostoly a lyže áno, obchody a reštaurácie nie. Slovenský lockdown začne 21. decembra

  Slovensko sa dnes dozvedelo ako bude fingovať počas blížiacich sa sviatok. Už v piatok budú musieť byť zatvorené a terasy reštaurácií. Od piatku už teda bude možný len výdaj jedla so sebou. Hlavný hygienik Ján Mikas povedal, že mnoho reštaurácii nedodržiavalo nastavené pravidlá a preto sa rozhodli sprísniť pravidlá.

  Jasné pravidlá dostanú aj lyžiarske strediská a ubytovacie zariadenia. Tie budú môcť fungovať prakticky bez väčších obmedzení. Podmienkou však bude, že ubytovať sa budete môcť len s antigénovým testom alebo PCR testom, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Rovnako to bude platiť pre lyžiarske strediská. Ak budete mať napríklad ubytovanie v hotely na týždeň budete sa musieť zmieriť s opakovaným testovaním každé tri dni.

  Prehľad opatrení, ktoré budú platiť na Slovensku (zdroj Úrad vlády)

  Od 21. decembra lockdown

  Tvrdšie pravidlá začnú platiť pre obchody od 21. decembra. Práve v tento deň ostanú zatvorené obchody a tiež obchodné centrá. Otvorené budú môcť mať napríklad len obchody s potravinami, drogérie, či lekárne.

  Počas tlačovej konferencie hlavný hygienik Ján Mikas uviedol, že bude platiť podobný režim ako počas Veľkej noci. Mikas zároveň potvrdil, že v nariadení sa napríklad hypermarketom zakáže predaj iného tovaru ako potravín alebo drogérie. Otázne teda napríklad je ako budú fungovať eshopy a či si teda ľudia budú môcť vymeniť napríklad pokazenú chladničku alebo práčku za novú.

  Mikas počas tlačovej konferencie potvrdil, že Úrad verejného zdravotníctva by mal vyhlášku upravujúcu otvorenie obchodov a prevádzok vydať budúci týždeň v pondelok.

  Tri týždne

  Lockdown na Slovensku bude platiť minimálne tri týždne na celom Slovensku. Potom sa bude k otváraniu obchodov a prevádzok pristupovať regionálne podľa epidemiologickej situácie v danom okrese.

  Ministerstvo zdravotníctva by malo predstaviť tzv. COVID automat pomocou ktorého sa bude vyhodnocovať otváranie obchodov a prevádzok v danom okrese. COVID automat však bude stanovovať aj ďalšie opatrenie ako je napríklad povinné testovanie v najviac postihnutých okresoch.

  V niektorých okresoch tak môže lockdown trvať aj niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov. Cestovanie medzi okresmi však nebude nijako obmedzené. Ľudia tak môžu nákazu šíriť ďalej, keďže v okresoch z horšou situáciou budú obchody stále zatvorené.

  Kostoly ostanú otvorené

  Štát pred Vianocami zatvorí všetko nepotrebné. Stopku dostanú aj terasy reštaurácií, ktoré už teraz zažívaj ťažké časy. Zatvorené ostanú napríklad obchody s elektronikou a tiež kníhkupectvá, kiná, divadlá.

  Na druhú stranu však absolútne bez akýchkoľvek obmedzení a kontroly budú kostoly. Tie štát nezatvorí a to aj napriek tomu, že sa na bohoslužbách zúčastňujú práve často najviac rizikové skupiny ľudí. Navyše počas Vianoc do kostolov chodia aj ľudia, ktorí do tam často počas roka bežne nechodia.

  Hlavný hygienik Ján Mikas počas tlačovej konferencie povedal, že iba dôrazne vyzvú na dodržiavanie opatrení. Už v minulosti však práve v kostoloch dochádzalo k porušovaniu nariadení a bohoslužieb sa zúčastňovali aj veriaci aj vtedy, keď boli kostoly zatvorené.

  Cestovanie bez obmedzení

  Čo by zatiaľ nemalo byť obmedzené je testovanie. Na rozdiel od Veľkej noci nebude obmedzené cestovanie medzi okresmi. Obmedzenia sa nebudú týkať ani vlakov, či autobusov.

  Obmedzené cestovanie však nebude ani po skončení lockdownu. Aj naďalej sa bude môcť cestovať z jedného okresu do druhého a to bez ohľadu na to v akej fáze sa bude daný okres nachádzať.

  V každom okrese bude lockdown trvať minimálne tri týždne. Cieľ je taký, aby sme každý jeden okres otvorili z lockdownu až vtedy, že bez akéhokoľvek strachu budeme môcť deti pustiť do škôl bez testovania a strachu a že budeme môcť otvoriť aj reštaurácie na špičkách, na polovicu kapacít

  povedal premiér Igor Matovič

  Povinné testovanie

  Mnohých Slovákov čaká aj povinné testovanie. Od 28. decembra majú zamestnancov povinne testovať zamestnávatelia s viac ako 500 zamestnancami. Testovanie však navyše nebude jednorazové. Testovanie bude prebiehať každých 7, 14 alebo 21 dní v závislosti od toho ako rizikový bude okres.

  Počas tlačovej konferencie nepadli k téme povinných testov bližšie detaily. Zamestnávatelia si zrejme budú musieť na svoje náklady zabezpečiť zdravotnícky personál aj testy. Štát sa tak jednoduchým spôsobom zbavil nákladov na prípadné plošné testovanie.

  Nie je tiež jasné ako bude takéto testovanie prebiehať. Či budú musieť zamestnávatelia nechať doma tých zamestnancov, ktorí sa rozhodnú neotestovať sa, ostáva nejasné.

  Viac otázok ako odpovedí

  Pod dnešnej tlačovej konferencii ostáva viac nejasností ako zodpovedaných otázok. Jasno je len v prípade lyžiarskych stredísk a hotelových služieb. S predajom budú musieť skončiť reštaurácie na terasách a to už od tohto piatku.

  Nejasné však je, ktoré prevádzky ostanú od 21. decembra zatvorené. Minister zdravotníctva už niekoľký dní sľubuje aj predstavenie stratégie boja s pandémiou. Dnes sa len dozvedeli, že sa bude volať COVID automat avšak žiadne bližšie detaily. Obchodníci napríklad teraz netušia kedy a za akých podmienok budú môcť otvoriť.

  Za všetko môžu iní

  Premiér si svojsky presadil aj testovanie. Počas tlačovej konferencie opakovane útočil na prezidentku Zuzanu Čaputová a označil ju za vinníka lockdownu. Prezidentka však len trvala na tom aby pripravované celoplošné testovanie bolo dobrovoľné a nie povinné ako si želal Matovič. Matovič mal dostatok času ľudí presvedčiť o prospešnosti testovanie. Namiesto toho však hrozil lockdownom alebo testovaním a pri každé príležitosti obviňoval prezidentku z toho, že mu prekazila plán testovania.

  Priznávam prehru, najmä s pani prezidentkou, ktorá robila všetko preto, aby (prvé) plošné testovanie neprebehlo. Následne vyzývala na to, že keď bude nejaké plošné testovanie, tak aby bol dobrovoľné a de facto vyriekla ortieľ nad testovaním

  povedal premiér Igor Matovič

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu