More

  Vláda schválila prakticky neobmedzené predlžovanie núdzového stavu

  Vláda dnes schválila novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Novela umožní vláde prakticky neobmedzene predlžovať núdzový stav a to aj opakovane.

  Novela ešte musí prejsť Národnou radou a podpísať ju musí ešte prezidentka Zuzana Čaputová. Vládna koalícia má však v Národnej rade ústavnú väčšinu takže by nemala mať problém so schválením zákona aj s prípadným prelomením veta prezidentky Zuzany Čaputovej.

  Vždy o 40 dní

  Novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu po novom vláde umožňuje aj opakované predlžovanie núdzového stavu a to vždy maximálne o 40 dní. Počet predĺžení pritom zákon nijako neupravuje, ak teda bude vláda chcieť môže teoreticky držať núdzový stav aj niekoľko mesiacov, či dokonca niekoľko rokov.

  Schválený materiál uvádza iba akúsi poistku podobe schválenia predĺženia núdzového stavu zo strany poslancov Národnej rady. Problémom však je, že poslanci môžu predĺženie núdzového stavu odobriť aj spätne. Súhlas Národnej rady s predĺžením núdzového stavu o 40 dní totiž stačí vysloviť do 20 dní od začiatku predĺženia núdzového stavu.

  Preskúmanie ústavným súdom

  Ak by teda vláda rozhodla o predĺžení súčasného núdzového stavu po 28. decembri, bude stačiť ak Národná rada vysloví súhlas s predĺžením do polovice januára. Navyše je nepravdepodobné, že by vláda Igora Matoviča vzhľadom na rozloženie síl v parlamente nezískala súhlas s predĺžením núdzového stavu.

  Novú kompetenciu však získa aj Ústavný súd. Ten bude oprávnený preskúmať platnosť uznesenia o vyhlásení a predĺžení núdzového stavu. Vláda však v súčasnom znení môže núdzový stav predlžovať na prakticky neobmedzenú dobu.

  [toggle title=”Novelizované znenie časti zákona o vyhlasovaní núdzového stavu ” state=”close”]Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Núdzový stav vyhlásený z dôvodu ohrozenia života a zdravia osôb v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas predĺžiť najviac o ďalších 40 dní, a to aj opakovane. S predĺžením núdzového stavu podľa druhej vety musí vysloviť súhlas národná rada, a to do 20 dní od prvého dňa predĺženého núdzového stavu. Ak národná rada nevysloví súhlas, predĺžený núdzový stav zanikne dňom neschválenia návrhu vlády na vyslovenie súhlasu s predĺžením núdzového stavu, inak uplynutím lehoty podľa tretej vety na vyslovenie takéhoto súhlasu. Súhlas národnej rady je potrebný aj v prípade opätovného vyhlásenia núdzového stavu, ak od skončenia predchádzajúceho núdzového stavu vyhláseného z tých istých dôvodov neuplynulo 90 dní; tretia a štvrtá veta sa použijú rovnako.[/toggle]

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie