More

  Pendleri musia mať od pondelka antigénový test

  Od pondelka čakajú najmä pendlerov zmeny na hraniciach. Tí budú musieť mať na vstupe na územie Slovenska antigénový test. Pôvodne mali na hraniciach platiť len testy vykonané na Slovensku, avšak nakoniec prišlo k zmene. Na vstup na územie Slovenska budú stačiť aj testy zo zahraničia.

  Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky, zavádza od 7. decembra 2020 od 7. hodiny novú povinnosť pre tzv. pendlerov.

  Tí  pri príchode na územie SR musia byť schopní preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom na ochorenie COVID-19. Test nesmie byť starší ako 14 dní.

  Povinnosť sa vzťahuje na osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice:

  • za účelom výkonu zamestnania alebo iného obdobného pracovného vzťahu,
  • štúdia,
  • poskytovania neodkladnej starostlivosti o blízku osobu a 
  • na ďalšie osoby, ktoré majú výnimku z izolácie a testovania po vstupe na naše územie v zmysle vyhlášky,
  • na občanov Slovenskej republiky žijúcich v prihraničných oblastiach susedných štátov (do 30 km).

  Podľa vyjadrenia hlavného hygienika Jána Mikasa v piatok 4. decembra 2020 večer po rokovaní pandemickej komisie tzv. pendlerom sa budú uznávať aj antigénové testy vykonané v zahraničí, nielen na Slovensku.

  Vyhláška bude upravená v pondelok 7. decembra. Je možné sa preukázať aj potvrdením o prekonaní ochorenia COVID 19, polícia akceptuje aj PCR testy vykonané v zahraničí.

  Na hraniciach mobilné odberové miesta nie sú k dispozícii.

  Kto nemá potrebné testy, alebo potvrdenia, môže sa preukázať registráciou na stránke korona.gov.sk/ehranica. V tomto prípade musí zotrvať v izolácii do doručenia výsledku testu.

  Priebežne aktualizovaný zoznam antigénových testovacích miest je na webovom sídle ministerstva zdravotníctva.

  „Občania, ktorí chcú prekročiť hranicu tzv. na otočku, musia byť schopní preukázať sa negatívnym antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín,“ uviedlo ministerstvo vnútra.  

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu