More

  O testovaní sa zatiaľ nerozhodlo. Chaos pokračuje ďalej

  O celoplošnom povinnom testovaní sa zatiaľ stále nerozhodlo. Po rokovaní Ústredného krízového štábu sa opäť objavilo viac otázok ako odpovedí. Ústredný krízový štáb zatiaľ rozhodol len o celoplošnom testovaní všetkých školákov a tiež ich rodičov.

  Premiér Igor Matovič dnes informoval o tom, že pre školákov a ich rodičov bude testovanie povinné. Nepôjde však o jednu testovaciu vlnu. Podľa návrhu sa budú musieť všetky deti a tiež rodičia podrobiť testovaniu pravidelne a niekde dokonca zrejme už každý týždeň.

  “Minister školstva bol poverený aby prišil s konkrétnym riešením, ako môžeme deti od siedmeho decembra dostať do škôl. Ak sa škola rozhodne, že chce deti privítať vo svojich priestoroch, tak by musela zabezpečiť pravidelné testovanie svojich žiakov a ich rodičov,” povedal premiér Igor Matovič.

  Ako bude testovanie prebiehať a či vôbec má právo štát vyžadovať povinné testovanie pred nástupom do školy je otázkou. Testovaniu sa budú musieť totiž podrobiť všetky deti a tiež ich rodičia. V mnohých rodinách pritom žije aj niekoľko generácii, či sa potom budú musieť testovaniu podrobiť všetci členovia domácnosti, s ktorými dieťa žije je tiež otázne.

  Rozhodnuté však nie je o celoplošnom testovaní. Matovič hádže vinu na Richarda Sulíka, ktorý sa vyjadril, že jeho rezort nedokáže zabezpečiť dostatok testov.

  Matovič však naďalej trvá na tom, že sa do Vianoc urobí 8 miliónov testov. “Máme úlohu do týchto Vianoc znížiť počet prípadov na 500 denne, máme iba dve možnosti, lockdown alebo masívne plošné testovanie,” povedal Igor Matovič.

  Celoplošné testovanie však neodporúčalo ani Konzílium odborníkov. To naopak odporúčalo cielené testovanie a nie celoplošné povinné testovanie. Podľa Konzília odborníkov by testovanie nemalo byť povinné a naopak by sa mali prezentovať výhody testovanie, aby sa ľudia testovali dobrovoľne.

  Proti povinnému celoplošnému testovaniu sa postavila aj prezidentka Čaputová. Tá vo svojom príhovore rovnako povedala, že nie je za povinné testovanie. Ak sa teda bude robiť celoplošné testovanie, malo by podľa prezidentky byť dobrovoľné.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu