More

  Komentár: Matovičova testovacia obsesia

  Slováci sa budú musieť opäť postaviť do radu, vystáť si niekoľko hodín na mraze aby sa ukojila premiérova egoistická potreba moci. Matovič totiž už plánuje ďalšie testovacie kola všetkých Slovákov.

  Minulý týždeň prišiel s plánom na minimálne ďalšie tri predvianočné testovacie kolá a zrejme ani to nebude stačiť na ukojenie špáracej obsesie premiéra Matoviča. Koľko kôl nás všetkých ešte čaká?

  Raz mu to prešlo

  Premiérovi už raz prešlo celoplošné testovanie. Vtedy sa pod nátlakom prišli otestovať milióny Slovákov. Premiér vtedy hovoril o veľkom úspechu a zodpovednosti Slovákov. Avšak realita bola úplne iná.

  Matovič pohrozil domácim väzením pre všetkých, ktorí sa nenechajú nedobrovoľne vyšpárať. K tomu sa pridali zamestnávatelia, ktorí zamestnancom poslali jasný odkaz – buď špáranie alebo vyhadzov. Mnoho zamestnávateľov zamestnancom testy prikázali. Pre tých, čo by sa odmietli testovať mali v lepšom prípade pripravenú dovolenku, v horšom neplatenú dovolenku, absenciu alebo dokonca rovno výpoveď.

  Pod týmito hrozbami sa tak do radov pred testovacími miestami nedobrovoľne postavili stovky tisíc Slovákov. Áno, už môžeme povedať, že nedobrovoľne sa testovania zúčastnili stovky tisíc Slovákov, presnejšie milióny Slovákov.

  Posledné bolo fiasko

  Ako môžeme povedať, že nedobrovoľne sa išli otestovať stovky tisíc Slovákov? Veľmi jednoducho – stačí si pozrieť účasť v poslednom dobrovoľnom kole. To prebiehalo v mestách a obciach, kde v poslednom kole bola pozitivita viac ako jedno percento.

  Účasť v týchto mestách a obciach bola výrazne nižšia ako v povinných kolách. Niekde sa pohybovala pod 30 percentami. V mnohých obciach zvyšovali účasť najmä cezpoľní, ktorí sa prišli otestovať, aj keď nemuseli.

  Posledné testovacie kolo z pohľadu účasti bolo jednoznačne fiasko. Zúčastnila sa ho tretina ľudí. Ukázalo však jednu dôležitú vec – Slováci sa testovali len preto lebo museli. Ak by naozaj uverili dôležitosti testovania prišli by sa otestovať aj dobrovoľne.

  Keď sultán káže

  Lenže nášho sultána, vládcu a pána Igora Matoviča nezaujíma čo chcú poddaní. Tí majú jednoducho počúvať a robiť to, čo sultán a vodca káže. Pred prvým testovacím kolom Matovič tvrdil, že sa radil s odborníkmi. Ich mená však dodnes nepovedal a mnohí už začíname pochybovať, či to neboli iba hlasy v jeho hlave.

  Ďalšie kolo celoplošného testovania, ktoré nás čaká zrejme už o dva týždne dobrovoľné nebude. Pri prvom kole premiér stále hovoril o dobrovoľnosti, aj keď ľudí bez testu zatvoril doma. Dnes sa už neschováva ani za údajnú dobrovoľnosť a rovno hovorí o tom, že testovanie jednoducho bude povinné.

  Prínos testovania?

  Testovanie v predchádzajúcich kolách bolo podľa Matoviča veľmi úspešné a pomohlo znížiť počet pozitívnych. Pravdou však je, že aj analytici majú pochybnosti o úspešnosti testovania. V čase prvého celoplošného kola totiž boli zatvorené školy, reštaurácie, kiná, či divadlá. Týždeň pred samotným kolom bola výrazne znížená mobilita pre tvrdý zákaz vychádzania.

  Samotné pozitívne výsledky testovania tak presadzuje hlavne Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí. Cestou veľkého testovania pomocou antigénových testov sa rozhodla ísť napríklad aj Veľká Británia. Tu je však testovanie čisto dobrovoľné a nie povinné ako je tomu na Slovensku.

  Celoplošné testovanie pripravuje aj susedné Rakúsko, avšak rakúsky kancelár Sebastian Kurz už skorej potvrdil, že testovanie bude dobrovoľné. Celoplošné testovanie však neodporúča ani Európska komisia.

  Testovacia obsesia

  Náš premiér však zrejme trpí testovaciu obsesiou. Spor v koalícii sa rozhorel po tom, ako premiér trval na komunitnom testovaní. Na testovacie centrá chcel premiér premeniť reštaurácie a bary.

  Obsesia je nutkavá predstava pri niektorých poruchách, chorobne sa vnucujúca predstava; duševná choroba s vtieravými stavmi, posadnutosť – psychodelikt. Čo je obsesia?

   

  To však odmietol minister hospodárstva Richard Sulík. Testovanie mali na vlastné náklady zabezpečovať reštaurácie, ktorým by štát iba dodal antigénové testy a zabezpečil jedného vojaka a policajta. Matovič sa tak chcel efektne zbaviť nákladov na testovanie.

  Netreba tiež zabúdať, že premiér tiež veľmi rád hádže vinu na iných. Sám je vždy vo všetkom bez viny a s radosťou ukazuje prstom na iných. Ak by teda komunitné testovanie v reštauráciách nebolo úspešne, na vine by určite boli všetci, len on sám nie.

  Sulík včera predstavil aj svoj plán „Semafor zdravia“. Matovič však jeho plán označil za detinský, ktorí bude stáť životy. Bez dôkazov a bez toho zrejme aby si plán celý prečítať. Sulíkov plán je totiž prvým jasným plánom na boj s pandémiou COVID-19.

  Peniaze? Zbytočné

  Posledným problémom celoplošného testovania sú náklady. Štát nevie stále povedať koľko testovanie vlastne stálo. Vieme len cenu testov, ktoré štát nakúpil. Prvá várka testov stále viac ako 52-miliónov eur. V druhej várke chce štát dokonca nakúpiť až 16-miliónov testov. V prevej stačilo pritom 13-miliónov kusov.

  Väčšinu starostí s testovaním navyše Matovič jednoducho hodil na samosprávy. Tie museli zabezpečiť priestory, personál a napríklad aj dezinfekciu. Náklady im mal preplatiť štát, ale… Iba teraz štát posiela mestám a obciam peniaze za prvú vlnu pandémie. Na preplatenie nákladov na celoplošné testovanie si teda zrejme mestá a obce budú musieť počkať a navyše je otázne, ktoré náklady im štát vlastne preplatí.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie