More

  Peklo zamrzlo: Apple znižuje svoju províziu v App Store

  Apple vsadil karty na služby a už sa nespolieha len na príjem z hardwaru. Jednou z prvých služieb bol App Store. Obchod s aplikáciami a hrami zmenil podobu dnešných smartfónov. Už dávno pred príchodom prvého iPhonu existovali smartfóny. Dostať do nich však aplikácie, či nové hry však bolo komplikované.

  Aplikácie a hry ste museli hľadať na webe a sťahovať a inštalovať ich samostatne. Nie vždy to bol jednoduchú proces. Príchod prvého iPhonu to však zmenil. Apple ho volal smartfónom, ale žiadne aplikácie okrem tých od Apple ste však do neho nemali možnosť inštalovať ďalšie aplikácie.

  Prichádza App Store

  Lenže potom si aj Apple uvedomil, že toto nie je práve tá najlepšia cesta. Podporované boli webové aplikácie avšak to nebolo ideálnym riešením. Apple tak prišiel s prvým App Storom. Obchodom s aplikáciami a hrami, vďaka ktorému bolo možné do iPhonu pridať ďalšie aplikácie a hry.

  S príchodom App Store však prišli aj prvé platené aplikácie a hry. Tie však Apple neponúkal v obchode úplne zadarmo. Z každej transakcie v App Store si Apple berie poplatok vo výške 30%. Zvyšných 70% potom dostane vývojár. To však teraz mení.

  Iba 15%

  Apple teraz znižuje výšku provízie z 30% na 15%. Lenže tešiť sa nemôžu všetci vývojári. Apple tento „ústretový“ krok robí len pre menších vývojárov. Podmienkou totiž je aby výnosy z predaja aplikácií a hier v App Store nepresiahli viac ako jeden milión dolárov.

  Podmienkov však bude aby sa vývojár prihlásil do nového programu App Store Small Business. Ak publikoval aplikácie už v tomto roku bude sledovaná podmienka výnosu z hier práve v tomto roku. Ak teda vývojár v roku 2020 dosiahne výnos menší ako 1 milión dolárov môže sa do programu prihlásiť a bude sa na neho uplatňovať nižšia provízia vo výške 15%:

  Vyčiarkne ak prekročia

  Noví vývojári sa môžu do programu prihlásiť hneď. Ak však v budúcom roku jeho výnos prekročí 1 miliónov dolárov bude z programu App Store Small Business vyčiarknutý. Ďalšie výnosy už mu bude Apple zdaňovať štandardným poplatkom vo výške 30%.

  V roku 2022 začne program opäť a Apple bude posudzovať výnosy z predaja aplikácií a hier v roku 2021. App Store Small Business začne už 1. januára 2021. Apple tvrdí, že už teraz sa bude nižšia provízia týkať väčšiny vývojárov. Presné počty však Apple nezverejnil.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu