More

  Po troch mesiacoch pošle štát samosprávam peniaze. Za prvú vlnu

  Obciam a mestám rozdelí 7,86 milióna eur. Návrh na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie vo štvrtok 19. novembra 2020 predložil na rokovanie vlády minister vnútra Roman Mikulec.

  Finančné prostriedky sa uvoľnia z kapitoly Všeobecná pokladničná správa do rozpočtu Ministerstva vnútra SR. Rezort vnútra zabezpečí ich presun dotknutým samosprávam do 4. decembra. 

  Mestá a obce mohli požiadať do 4. septembra o preplatenie nákladov okresné úrady, ktoré ich požiadavky overovali. V prípade, že to do tohto termínu nestihli, budú zaradené do ďalšieho kola úhrady výdavkov. 

  Z celkového počtu 2.930 subjektov miestnej samosprávy požiadalo o refundáciu necelá polovica. Finančné prostriedky, spolu presne 7.858.210,07 eura, pôjdu do rozpočtov 13 mestských častí Bratislavy, 20 mestských častí Košíc, 130 miest a 1244 obcí.

  Medzi oprávnenými výdavkami je päť skupín položiek – nákup osobných ochranných prostriedkov, dezinfekčných a hygienických potrieb, materiálu, služieb a vyplatenie finančných náhrad a to celkovo pre 12 cieľových skupín osôb.

  Štátu tak trvalo viac ako tri mesiace vyhodnotiť žiadosti. Samosprávam posielam peniaze za prvú vlnu v čase vrcholiacej druhej vlny, keď mali samosprávy nemalé náklady. Štát totiž napríklad na samosprávy hodil aj tri kolá celoplošného testovania. Okrem toho mestám a obciam klesol aj výnos z daní.

  Namiesto rýchlej reakcie však štát posiela peniaze až tesne pred ďalšími tromi kolami celoplošného testovania. Mnohé obce a mestá totiž po prvých kolách odmieta štátu ďalej pomáhať.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu