More

  Pozitívnych ubúda, klesá počet testov, percento pozitívnych rastie

  Ústredný krízový štáb schválil už tretie celoplošné testovanie, ktoré sa však tento krát bude konať iba v niektorých mestách a obciach na Slovensku. Ministerstvo zdravotníctva dnes zverejnilo zoznam 458 miest a obcí, kde sa bude testovanie konať.

  Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch kôl zároveň nebude neúčasť v ňom nijako trestaná. Ak sa teda niekto testovania rozhodne nezúčastniť, nečaká ho žiadne domáce väzenie ako tomu bolo pri dvoch predchádzajúcich kolách testovania antigénovými testami. Zároveň sa nebude testovať na celom Slovensku. Testovať sa bude len v obciach a mestách, ktoré mali v predchádzajúcom kole viac ako jedno percento pozitívnych.

  Pozitívnych ubúda

  Premiér Igor Matovič stále hovorí o úspechu testovania avšak vzhľadom na súbeh viacerých opatrení, nie je jednoduché určiť, ktoré s opatrení zabralo najviac. Vyhýbajú sa tomu aj analytici.

  Pochybnosti nad účinkom celoplošného testovania pre televíziu Markíza vyjadril aj analytik Martin Smatana. Ten viedol na Ministerstve zdravotníctva Inštitút zdravotnej politiky. Po príchode Mareka Krajčího však z ministerstva odišiel.

  “Keď sa ale pozrieme na trendy, tak už od začiatku októbra môžeme pozorovať, že nám denný nárast postupne klesá a dokonca od začiatku novembra môžeme vidieť, že aj sedemdňový priemer novo-nakazených klesá. Do najväčšej miery to bolo spôsobené tým, že sa začiatkom a v polovici októbra zaviedli sprísnené opatrenia, ktoré znížili mobilitu, a to následne potom vplývalo aj na samotné šírenie víru,” povedal pre televíziu Markíza Martin Smatana.

  Pravdou je, že počet pozitívnych prípadov klesá a za posledné tri týždne klesol o niekoľko tisíc. Nikto však teraz nedokáže povedať ako výrazne sa pod tento pokles podpísalo práve celoplošné testovanie.

  Menej testujeme

  Pred tromi týždňami určili PCR testy počas celého týždňa viac ako 16-tisíc pozitívnych. O týždeň neskôr ich bolo o dva tisíce menej. Minulý týždeň ich už bolo len niečo vyše 10-tisíc.

  Lenže problémom je, že Slovensko výrazne znížilo počet RT PCR testov. Počet PCR testov minulý týždeň klesol takmer na polovicu oproti číslu spred troch týždňov.

  Počet vykonaných PCR testov pred tromi týždňami ovplyvnili aj obavy ľudí, či sa dostanú na radu pri prvom kole celoplošného testovania.

  Počas víkendu tak laboratória vykonali pred tromi týždňami rekordné počty testov. Lenže pred dvomi týždňami už bola situácia iná. Druhé celoplošné testovanie sa už totiž nekonalo v dvoch najväčších mestách.  

  Chabú pripravenosť pred prvým kolom testovania skritizovala prezidentka Zuzana Čaputová. Tá upozornila, že počas prvého testovacieho víkendu sa možno nedostane na všetkých. Pre schválený zákaz vychádzania by sa mnohí nedostali do práce a tak sa pred testovacími miestami v prvý deň celoplošného testovania tvorili dlhé rady.

  Percento pozitívnych rastie

  Na mnohých miestach sa však rozbehlo aj menej presné testovanie pomocou antigénových testov. Ich výsledky však nie sú započítavané do oficiálnych čísel, ktoré zverejňuje Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

  Čo však za posledné tri týždne výrazne rastie je percento pozitívnych prípadov. Za tri týždne narástlo percento pozitívnych na viac ako 16 percent. Pritom Svetová zdravotnícka organizácia odporúča percento pozitívnych maximálne na úrovni 5 percent. Vtedy podľa WHO krajina testuje dostatočne.

  Počet pozitívnych v populácii môže byť oveľa vyšší a na test sa nedostanú všetci. Tento krát to však nie je pre nedostatočné kapacity laboratórií. Aj napriek nevyužitej kapacite laboratórií totiž stále platia obmedzenia, koho lekári pošlú na test. Jedným kritériom je napríklad aj zvýšená teplota avšak tú často nemajú bezpríznakoví pacienti.

  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu