More

  Neriskujte: Zákaz zhromažďovania platí aj zajtra

  Minister vnútra Roman Mikulec apeluje na občanov, aby zvážili svoju účasť na avizovaných utorkových (17. 11.) zhromaždeniach. Ak niekto z opozičných politikov dnes vyzýva na zhromažďovanie, pošliapava podľa neho odkaz 17. novembra.

  Zdôraznil, že demokracia je aj o pravidlách, ktoré platia pre každého. Uviedol to na tlačovej konferencii na ministerstve vnútra v pondelok 16. novembra 2020.

  “Zákaz zhromažďovania ani núdzový stav tu nebol zavedený preto, aby si tu niekto nemohol vyjadriť svoj názor,” podotkol Roman Mikulec. Vláda robí podľa neho všetko pre to, aby spomalila šírenie vírusu a chránila zdravie obyvateľov.

  Slovensko je podľa neho zatiaľ v boji s novým koronavírusom v porovnaní s okolitými krajinami pomerne úspešné. Treba však zamedziť tomu, aby sa zvýšil nápor ľudí v nemocniciach. “Korona si nevyberá, koronu nezaujíma politický názor nikoho,” dodal.

  Minister vnútra uviedol, že majú informácie o organizátoroch protestov, ktorí sa nesnažia vyjadriť svoj názor. “Týmto ľuďom ide o to, aby sa pobili, aby ničili majetok, aby ohrozovali životy druhých ľudí,” poznamenal. Polícia podľa neho situáciu monitoruje, bližšie informácie nemožno uviesť z taktických dôvodov.

  Dočasný policajný prezident Peter Kovařík dôrazne vyzval ľudí, aby sa s policajtmi nebili. Pripomenul, že v čase núdzového stavu sú tresty za útok na verejného činiteľa 12 až 25 rokov odňatia slobody. “Nemôžeme dovoliť, aby sa nám to zvrhlo do násilia, aby sa nám to zvrhlo do ulíc,” poznamenal.      

  Na medicínske riziká zhromažďovania v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 upozornil odborník na infektológiu Vladimír Krčméry. Poukázal na zvýšenú mobilitu, vysokú hustotu ľudí na jednom mieste a frekventovanejšie využívanie dopravy. “Nepreťažujme náš zdravotnícky systém,” požiadal. Ako podotkol, účastníci si môžu priniesť infekciu domov do rôznych kútov Slovenska.

  Keďže vláda uznesením od 13. októbra 20120 zakázala zhromažďovať sa, osoba nerešpektujúca tento zákaz sa môže dopustiť priestupku podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva. Takýto priestupok môže v blokovom konaní riešiť polícia a udeliť pokutu na mieste až do výšky 1000 €. Ak vec nie je vybavená na mieste v blokovom konaní, polícia ju postúpi na okresný úrad, ktorý môže uložiť pokutu až do výšky 1659 €.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu