More

  COVID-19: Ktoré prevádzky môžu od 16. otvoriť?

  Vyhláška Úradu verejného zdravotníctva umožní od pondelka 16. novembra opätovne otvoriť niektoré prevádzky. Hygienici opätovne povolili aj niektoré hromadné podujatia, avšak pri dodržaní limitov.

  Od pondelka tak môžu napríklad otvoriť divadlá a kiná. Zabezpečiť však musia obsadenie maximálne polovicu kapacity – to buď šachovnicovým sedením alebo sedením v každej druhej rade.

  Pre kiná aj divadlá však bude platiť aj zákaz podávania nápojov a jedál. V divadlách budú musieť účinkujúcim merať aj telesnú teplotu, ak budú mať vyššiu ako 37,2°C nesmú im dovoliť účinkovať.

  Aj fitness a kúpaliská

  Pre fitness centrá a tiež kúpaliská bude platiť podmienka, že na nich môže byť naraz maximálne šesť zákazníkov. Bude platiť tiež limit jedného návštevníka na 15 metrov štvorcových.

  Hygienici opäť povolia aj ďalšie športové podujatia. Hrať sa bude môcť druhá futbalová a hokejová liga, avšak bez divákov. Obmedzenie bude platiť aj pre už skorej povolených športových podujatí.

  Otvoria aj kostoly

  Hygienici otvoria od pondelka otvoria aj kostoly. Práve otvorenie kostolov sa stalo terčom kritiky bratislavského župana Juraja Drobu, podľa ktorého mali prednosť dostať iné prevádzky a nie kostoly.

  „Ekonomika nám padá na hlavu a firmy, ktoré ako tak prežili prvú vlnu, čakajú, či ich druhá dorazí. Nehovoriac o tom, že faktory ako vlhkosť, počet ľudí na meter štvorcový a vysoká koncentrácia ohrozených seniorov robí z kostolov ideálne miesto na šírenie vírusu. Nemám nič proti veriacim, som jedným z nich, ale toto považujem za bezpečnostný hazard,“ uviedol Juraj Droba na Facebooku.

  Školy nie, kostoly áno

  Droba v statuse uvádza, že turizmus sa podarí iba ťažko, ale šanca ešte existuje pre reštaurácie. Podľa Drobu je však problémom, že by sa museli reštaurácie najprv otvoriť. Droba však v statuse kritizuje aj zatvorené školy. „Veriaci sa konečne môžu ísť pomodliť, ale deti sa do školy nesmú ísť učiť. Trpia doma v izolácii a budem veľmi nahnevaný, keď sa potvrdí, že za zatvorením škôl nie je konzílium odborníkov, ale osobné pomsty,“ píše Droba.

  „To, čo sa u nás deje, je naozaj desivé. Malí podnikatelia, ktorí si poctivo roky budovali biznis a platili odvody štátu, sú na kolenách. Deti nedostávajú vzdelanie, napriek tomu, že minister školstva má riešenia, ako by sa do škôl vrátiť mohli. Problém asi je, že nie je zo „správnej“ strany. Ešte šťastie, že môžeme ísť aspoň do toho kostola a našou návštevou naplno rozpumpovať ekonomiku,“ píše v závere bratislavský župan.

  https://www.facebook.com/jurajdroba/posts/1520533214795387

  Prehľad najdôležitejších zmien

  • Otvárajú sa prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení, pričom buď musia mať zabezpečené fixné upevnenie miest na sedenie, alebo sa ne bude vzťahovať limit 1 osoba na 15 metrov štvorcových; povolené budú len predstavenia so sediacim obecenstvom, pričom sedenie môže byť zabezpečené v každom druhom rade alebo šachovnicovo; zakázaná je konzumácia nápojov alebo jedál; organizátor musí pred začiatkom odmerať telesnú teplotu účinkujúcich a nepovoliť im vstup, ak majú teplotu vyššiu ako 37,2°C.
  • Otvárajú sa aj fitnesscentrá, pričom naraz v nich môže byť najviac 6 zákazníkov, personál musí nosiť rúška a vo zvýšenej miere upratovať, čistiť a dezinfikovať priestory a vybavenie. Zároveň platí podmienka jedna osoba na 15 metrov štvorcových.
  • Povoľuje sa aj prevádzka umelých kúpalísk (plavární), taktiež pri limite 6 zákazníkov v jednom okamihu, povinnosti častejšieho čistenia a dezinfekcie; pitné fontánky musia byť mimo prevádzky, vyhláška podrobnejšie stanovuje aj kritériá pre úpravu vody. Zároveň platí podmienka jedna osoba na 15 metrov štvorcových.
  • K doteraz povoleným športovým podujatiam pribudli Slovenská hokejová liga, II. futbalová liga; povoľujú sa aj podujatia nevyhnutné pre fungovanie karanténnych športových centier pod záštitou ministerstva školstva; všetky povolené športové podujatia sa naďalej budú musieť konať bez divákov.
  • Povoľujú sa aj bohoslužby, avšak len so sediacimi veriacimi, pričom budú musieť sedieť v každom druhom rade, resp. šachovnicovo.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu