More

  Komentár: Matovič chce špáranie nosov stoj čo stoj. Ak nie štátne, tak súkromné

  Premiér Igor Matovič včera predstavil svoj plán na otvorenie niektorých zatvorených prevádzok. No pomätenie premiéra už dosiahlo svoje maximum, keď prevádzkovateľom navrhol komunitné špáranie sa v nosoch.

  Poďme však postupne. Najprv skrsla v hlave nášho vodcu a sultána Igora Matoviča na celoplošné testovanie. Jeho milosť a náš pán sa poradil s odborníkmi a všetci spolu sa rozhodli, že práve cesta celoplošného testovania pomocou antigénových testov je tou jedinou a správnou cestou.

  Testovacie myši

  Nič podobné sa v žiadnej európskej krajine nekonalo, avšak podľa odborníkov je to určite správna cesta. Čo tam po tom, že sa Slováci stali vlastne testovacími myšami sultána Matoviča. Vodcovi išlo o to, aby bol prvý a aby ho zrejme po pleci potľapkala samotná Angela Merkelová. Jej totiž plán na celoplošné testovanie prezradil skorej ako slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá je vrchným veliteľom ozbrojených síl.

  Pritom práve ozbrojené sily boli vládou poverené vykonaním celej akcie. Tu však začína prvý problém – Matovič sa mal poradiť s odborníkmi. S kým sa však náš vodca poradil, je stále zahalené rúškom tajomstva.

  Mená nepovedal

  Dnes premiér povedal, že neprezradí mená odborníkov aby predišiel ich verejnému lynčovaniu. Možno ich čaká verejné lynčovanie, avšak to len pre zlyhanie premiéra. Namiesto jasných faktov sa totiž vydal cestou osočovania. Tých čo s ním nesúhlasia nazýva s radosťou hlupákmi. Avšak nech náš premiér nezabúda, že keď na niekoho ukazuje prstom, tak tri prsty má namierené na seba.

  Nikto tak netuší s kým sa teda premiér o testovaní radil a kto nás všetkých poslal na nedobrovoľné špáranie nosov. A tu začína druhý problém. Premiér totiž hovoril o tom, že celoplošné testovanie bude dobrovoľné. Lenže…

  Matovič mení

  Aj keď to na začiatku vyzeralo ako dobrovoľná akcia Guľový blesk, nakoniec ani zďaleka dobrovoľná nebola. Premiér si totiž veľmi dobre uvedomoval, že nemôže testovanie nechať dobrovoľné a tiež si dobre uvedomoval, že ak testovanie prikáže, príde vzbura.

  Tak to vodca zasa raz urobil chytro a šalamúnsky. Testovanie bude dobrovoľné s jedným veľkým ale. Ak sa nedáte dobrovoľne vyšpárať ostanete zatvorený doma v 10-dňovej izolácii. A tu začína ďalší problém. Zamestnávatelia sa hodenej rukavice hneď chopili a mnohí zamestnancom oznámili, že ak sa nedajú vyšpárať a nemajú dostatok dovolenky, tak ich v lepšom prípade čaká neplatená dovolenka a v horšom absencia. Tí najlepší zamestnávatelia hrozili rovno vyhadzovom na dlažbu.

  Dobrovoľné milióny

  A tak prebehlo na Slovensku v pokoji a mieru prvé testovacie kolo v najviac zamorenej Orave a v okrese Bardejov. Pred tým sa však stihol náš premiér vyhrážať lockdownom. Ten sme však mali, aj keď ho nik tak nenazval. Reštaurácie, bary, divadlá, kiná aj školy sú už niekoľko týždňov zatvorené. Tomu hovoríte ako pán premiér?

  Po pilotnom kole prišlo rozhodnutie o celoplošnom testovaní a vláda trocha pritvrdila. Aby si zabezpečila dostatočnú účasť vyhlásila tvrdý zákaz vychádzania pre tých, čo špáranie budú ignorovať. A tak sa prvého kola dobrovoľne zúčastnili milióny ľudí. Matovič dosiahol to čo chcel. Čo na to, že mnohí Slováci v radoch strávili dlhé hodiny.

  Druhé už nie všade

  Po prvom kole sa však objavil odpor zo strany samospráv. Štát totiž na samosprávy hodil všetky starosti. Matovič na tlačovkách hulákal, že snáď samosprávy nečakajú, že im štát zabezpečí ešte aj zdravotnícky personál. Už pri prvom kole musel Matovič pristúpiť k bohapustému rozdávaniu z našich peňazí aby mal dostatok zdravotníkov.

  Navyše v mnohých okresoch sa ukázali po testovaní nízke počty pozitívnych. Premiér teda našťastie zavelil na ústup a poslúchol rady odborníkov. Druhé kolo špárania sa v nosoch už nebolo celoplošné. Keď sme 2. novembra zverejňovali článok, o tom, že druhé kolo nebude posledné, ani sme netušili ako veľmi blízko sme pravde.

  Tretie a tiež nie posledné

  Vláda totiž už schválila aj to tretie kolo. To už nebude našťastie ani na úrovni okresov, ale na úrovni miest a obcí, ktoré sú najviac zamorené. To už dáva zmysel, zamerať sa na miesta, kde sú najhoršie výsledky.

  Lenže ani toto Matovičovi nestačilo. Pre neho je špáranie sa v nosoch zrejme úchylkou. Včera totiž skrsla v hlave premiéra ďalšia spásonosná myšlienka. Čo tak robiť špáranie v nose každé tri týždne? A čo tak ich robiť v školách a reštauráciách? Skvelý nápad však?

  Večer vybehnete do svojej obľúbenej reštaurácie a pritom vám ešte váš obľúbený čašník vyšpára nosík? Super že? A nosík vám kľudne vyšpárajú aj na hromadných podujatiach a tiež napríklad v kostoloch.

  Áno, priznávame, že sme to zámerne trocha zveličili. Špáranie v nosíkoch samozrejme nebude robiť čašník, ale zdravotník. Avšak premiér si s touto predstavou spája aj možné otváranie reštaurácií.

  Hodiť na súkromníkov

  Podľa premiéra má snahu hlavne pomôcť, lenže to z nás robí premiér opäť iba idiotov. Premiérovi ide o to aby sa štát zbavil zodpovednosti za špáranie a hodil ju na súkromníkov. Aby to pekne vyzeralo, tak to hovno na polici premiér reštauráciám naservíroval ako lekvár.

  Podobnú predstavu mal premiér aj so školami – školy sa otvoria avšak všetky deti a rodičia si dobrovoľne nechajú vyšpárať nosy. Opäť každé tri týždne a opäť za organizáciu majú byť zodpovedné školy.

  Pre premiéra opäť skvelá príležitosť ako hodiť prípadnú vinu na niekoho iného. Premiér sa totiž rád zbavuje zodpovednosti, ak sa niečo pokazí vždy za to môže ktokoľvek iný, len nie premiér. Skvelý nápad pán premiér. A tí čo sa v reštaurácii alebo v kostole otestovať nenechajú? Opäť ich zatvoríte doma? Na ako dlho? Rovno do konca núdzového stavu?

  A výsledky?

  Celoplošné testovanie je podľa premiéra vysoko účinné. Avšak to nik normálny povedať nemôže. Počas celoplošného testovania totiž platili aj prísne zákazy a stále sú zatvorené školy, reštaurácie a nekonajú sa žiadne hromadné podujatia. Vyhlasovať, že celoplošné testovanie tomu pomohlo najviac je teda rozhodne prehnané. Lockdown na Slovensku už nejaký ten týždeň máme a práve lockdown výrazne obmedzil mobilitu. Znížená mobilita znamená menšie sociálne kontakty a menej sociálnych kontaktov znamená menší počet nakazených.

  Čísla už ani zďaleka tak pozitívne nie sú. Dnes napríklad pribudlo viac ako 2-tisíc nových prípadov. Pozitivita bola výrazne nad 10%. WHO odporúča maximálne 5% a EÚ dokonca len tri percentá. Znamená to, že robíme stále málo testov. Úbohé je preto porovnávanie sa s inými krajinami v prepočte na počet obyvateľov. Nie je dôležitý počet obyvateľov, dôležitý je počet nakazených. Tých odhalí len dostatočné testovanie.

  Všetci sú idioti, iba premiér je lietadlo

  Komunikácia sa vyostruje aj v koalícii. Proti predlžovaniu núdzového stavu sa postavil Richard Sulík. Za týchto pravidiel nesúhlasila ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá upozorňovala, že súčasný ústavný zákon o bezpečnosti štátu, ktorý upravuje aj vyhlásenie núdzového stavu, totiž nehovorí nič o predlžovaní núdzového stavu. Premiér pritom chcel núdzový stav predĺžiť až o 90 dní a k nemu pribaliť aj nočný zákaz vychádzania.

  Potom prišiel návrh na polovičnú dobu s pribaleným zákazom vychádzania. Lenže vláda nakoniec schválila iba predĺženie núdzového stavu o 45 dní. Zákaz vychádzania zmietla zatiaľ zo stola.

  Premiér už takmer pravidelne počas tlačových konferencií uráža kde koho. Na tej dnešnej to bol Richard Sulík a celkovo SaS. Už to však schytali aj niektorí vedci, ktorí si dovolili s doktorom Matovičom nesúhlasiť. Podľa premiéra sú všetci tí, ktorí s ním nesúhlasia idioti, len on sám je zrejme lietadlo.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu