More

  Núdzový stav len na 45 dni? Matovič mení plány

  Včera oznámil premiér Igor Matovič predĺženie núdzového stavu o ďalších 90 dní, dnes je však všetko inak a predĺženie bude o polovicu kratšie. Matovič dnes potvrdil, že zajtra na rokovanie vlády predloží návrh na predĺženie núdzového stavu na ďalších 45 dní.

  Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie.

  90 dní

  Núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní. Podmienky vyhlásenia núdzového stavu upravuje ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

  Už pri prvej vlne mnohí právnici upozorňovali na fakt, že núdzový stav po vyčerpaní celých 90 dní, nie je možné opätovne predĺžiť. Vláda predĺžením núdzového stavu využije maximálne 90 dní, ktoré umožňuje zákon.

  Sulík hovorí nie

  Proti predĺženiu o 90 dní sa postavil aj Richard Sulík. Sulík si podľa statusu na Facebooku vie predstaviť predĺženie o maximálne na 30 dní. „Budem dôrazne apelovať, aby sa núdzový stav nepredĺžil o ďalších 90 dní. Za takéto rozhodnutie nemôžeme na vláde hlasovať. Viem si predstaviť kompromis – predĺženie o maximálne 30 dní, avšak na viac dní to teraz nemá zmysel,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulík na sociálnej sieti Facebook.

  https://www.facebook.com/RichardSulik/posts/3509921442420892

  Kolíková tiež nesúhlasí

  Proti predĺženiu núdzového stavu o ďalších 90 dní sa vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Mária kolíková. Tá v reakcii uviedla, že by sa mal zmeniť ústavný zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Ten totiž vo svojej aktuálnej podobe nie je možné aplikovať na riešenie pandémie ochorenia COVID-19.

  “Tak, ako som už uviedla, keď je potrebné predĺžiť núdzový stav, prihováram sa za zmenu ústavného zákona, aby reflektoval aktuálnu situáciu. Pandémia, ktorej čelíme, nám prináša novú situáciu, ktorú ústavodarca nepoznal a ani nemal ako poznať v čase, keď prijímal ústavný zákon, ktorý určuje hranice pre núdzový stav,” uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

  Aj opozícia je proti

  Proti predĺženiu núdzového stavu o 90 dní sa vyjadrila aj opozičná strana Hlas – SD. Jej predseda Peter Pellegrini na Facebooku uviedol, že v prípade predĺženia sa strana obráti zrejme na súdy aby potvrdili oprávnenosť predĺženia.

  „HLAS – sociálna demokracia je rozhodnutá právne posúdiť spôsob vyhlásenia núdzového stavu o ďalších 90 dní. Rovnako žiadame aby predložil sumár jasných pravidiel pre ľudí platných do konca roka a navrhujeme pretestovať všetkých pozitívnych ľudí PCR testami, pretože dochádza k nepresnosti premiérovými antigénovými testami,“ uviedol na Facebooku Peter Pellegrini.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu