More

  Vláda predĺži núdzový stav. Zákaz vychádzania bude od 23.00 do 5.00 hodiny

  Slovensko zrejme mieri k lockdownu a to aj napriek tomu, že vláda Igora Matoviča urobila dve celoplošné kolá testovania pomocou antigénových testov.

  Vláda totiž po skončení súčasného núdzového stavu vyhlási ďalší núdzový stav až na 90 dní. Už v prvej vlne pandémie COVID-19 vláda chcela predlžiť podobným spôsobom núdzový stav. Už vtedy však právnici upozorňovali, že by mohlo ísť o obchádzanie ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

  Tento ústavný zákon totiž definuje núdzový stav na maximálne 90 dní. Zákon neustanovuje možné podmienky predĺženie núdzového stavu.

  Opätovné predĺženie

  Núdzový stav môže vláda vyhlásiť len za podmienky, že došlo alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, a to aj v príčinnej súvislosti so vznikom pandémie, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt v dôsledku živelnej pohromy, katastrofy, priemyselnej, dopravnej alebo inej prevádzkovej havárie.

  Núdzový stav možno vyhlásiť len na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území. Núdzový stav možno vyhlásiť v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas, najdlhšie na 90 dní.

  Tvrdší zákaz vychádzania

  Ústredný krízový štáb však dnes schválil aj sprísnenie zákazu vychádzania. Zákaz vychádzania podľa informácií, ktoré povedal minister vnútra Roman Mikulec bude platiť od 23.00 do 5.00 hodiny ráno. Výnimkou bude zrejme len cesta do práce.

  „Momentálne je núdzový stav aj zákaz vychádzania platný do 14. novembra, ale tak ako bolo avizované, bude predĺžený núdzový stav o 90 dní a zákaz vychádzania bude od 23.00 do 5.00 hodiny ráno,“ povedal počas tlačovej konferencie minister vnútra Roman Mikulec.

  Premiér ani minister vnútra však nepovedali bližšie detaily chystaného zákazu vychádzania. Premiér zároveň potvrdil, že sa chystá aj tretie testovacie kolo. To vak už bude zamerané priamo na najviac zamorené mestá a obce. Nebude teda prebiehať na úrovni okresov a premiér povedal, že očakávajú okolo 500 obcí a miest, kde sa bude tretie kolo konať.

  Čo všetko môže vláda obmedziť?

  Núdzový stav umožňuje vláde vydávať napríklad aj zákaz vychádzania, ktorý plánuje Matovič ešte tvrdší ako tomu bolo počas dvoch testovacích kôl.

  V čase núdzového stavu možno v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas podľa závažnosti ohrozenia obmedziť základné práva a slobody a uložiť povinnosti na postihnutom alebo na bezprostredne ohrozenom území.

  Možné obmedzenia:

  • obmedziť nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia evakuáciou na určené miesto,
  • uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie zásobovania, udržiavania pozemných komunikácií a železníc, vykonávania dopravy, prevádzkovania vodovodov a kanalizácií, výroby a rozvodu elektriny, plynu a tepla, výkonu zdravotnej starostlivosti, udržiavania verejného poriadku alebo na odstraňovanie vzniknutých škôd,
  • obmedziť výkon vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam na rozmiestnenie vojakov, príslušníkov ozbrojených zborov, zdravotníckych zariadení, zásobovacích zariadení, záchranných služieb a uvoľňovacích a iných technických zariadení,
  • obmedziť výkon vlastníckeho práva k hnuteľným veciam zákazom vjazdu motorových vozidiel alebo obmedzením ich používania na súkromné účely a na podnikanie,
  • obmedziť nedotknuteľnosť obydlia na ubytovanie evakuovaných osôb,
  • obmedziť doručovanie poštových zásielok,
  • obmedziť slobodu pohybu a pobytu zákazom vychádzania v určenom čase a zákazom vstupu na postihnuté alebo bezprostredne ohrozené územie,
  • obmedziť alebo zakázať uplatňovanie práva pokojne sa zhromažďovať alebo zhromažďovanie na verejnosti podmieniť povoľovaním,
  • obmedziť právo slobodne rozširovať informácie bez ohľadu na hranice štátu a slobodu prejavu na verejnosti,
  • zabezpečiť vstup do vysielania rozhlasu a televízie spojený s výzvami a informáciami pre obyvateľstvo,
  • zakázať uplatňovanie práva na štrajk,
  • vykonať opatrenia na riešenie stavu ropnej núdze.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu