More

  Trump na kolenách. Joe Biden bude 46. prezidentom USA

  Novým americkým prezidentom sa stane Joe Biden. Biden nečakane získal štát Pensylvánia, ktorý disponuje 20 voliteľskými hlasmi. Biden v tomto kľúčom štáte po spočítaní 98% hlasov vedie nad Donaldom Trumpom o 0,5%. Vedie o 34.457 hlasov a je tak nepravdepodobné, že by tento štát získal Donald Trump.

  Pokojné odovzdanie moci sa však zrejme očakávať nedá. Trump už viac krát povedal, že sa nechce funkcie prezidenta vzdať a aj počas samotného spočítavania hlasov útočil na Bidena a tvrdil, že voľby sprevádzajú podvody. Nič také sa však nepreukázalo a Trumpove žaloby postupne zamietli viaceré štáty.

  Kto je Biden?

  Joe Biden

  Kto je Joe Biden? Pre mnoho Slovákov možno nejde o známeho politika. Avšak v politike sa Biden pohybuje niekoľko desiatok rokov. Začínal ako 30.ročný, keď sa stal jedným z najmladších senátorov v histórii USA. Do senátu sa dostal za štát Delaware.

  V senáte potom strávil tri dekády, kým sa nestal viceprezidentom počas dvoch funkčných období Baracka Obamu. Za prezidenta kandidoval tri krát avšak až tretia nominácia mu vyšla. V prípade dvoch predchádzajúcich pokusov mu to nevyšlo už počas primárok.

  Biden je druhý krát ženatý a so svojou druhou manželkou má jednu dcéru. Prvá manželka a jeho dcéra zomreli pri tragickej autonehode. Ani Bidenovi sa však nevyhýbali škandály – jeho syna podozierajú z úplatkárstva na Ukrajine a na začiatku roka čelil Biden obvinenia zo zneužívania.

  Najstarší

  Biden je zároveň najstarším prezidentom USA v histórii. Do úradu nastúpi ako 78-ročný. Je tak pravdepodobné, že ďalší krát sa o post prezidenta uchádzať nebude. Demokrati budú musieť za tri roky nájsť nového vhodného kandidáta, ktorý dokáže ľudí osloviť.

  Spolu s Bidenom kandidovala aj senátorka Kamala Harrisová. Tá sa stane viceprezidentkou. Práve ona by mohla byť jedným z kandidátov na prezidenta po skončení Bidenovho štvorročného funkčného obdobia.

  Biden sa úradu ujme na oficiálnej inaugurácii, ktorá sa bude konať v hlavnom meste Washington 20. januára 2021. Nič na tom už nezmenia ani prípadné žaloby Donalda Trumpa.

  Ďalšie tri?

  Predvolebné prieskumy hovorilo o tom, že Biden má namierené do Bieleho domu. Prvé spočítané hlasy však ukázali, že cesta do Bieleho domu nebude taká priama ako sa pôvodne očakávalo.

  Keď súčasný prezident Donald Trump získal Texas a tiež Floridu bolo jasné, že víťazstvo Bidena nemusí byť jednoduché. K zlomu však prišlo v momente, keď Biden získal vedenie v Georgii a neskôr tiež v Pensylvánii.

  Práve hlasovanie v Pensylvánii sa ukázalo ako kľúčové. Od momentu, keď v štáte prevzal vedenie Biden si ho aj udržal a náskok pred svojím súperom neustále zvyšoval. Aktuálne je medzi oboma kandidátmi rozdiel už 0,5%. Americké média už majú jasno a Bidena vyhlásili víťazom volieb. Biden však môže získať ďalšie štáty.

  Pokojné odovzdanie moci?

  Joe Biden ešte stále vedie aj v troch ďalších štátoch – v Georgii, Arizone a Nevade. Aj v týchto štátoch je pravdepodobné, že Biden vyhrá. Získa teda výrazne viac ako potrebných 270 voliteľských hlasov. Biden nakoniec môže získať až viac ako 300 voliteľských hlasov a miesto v Bielom dome by tak mal isté.

  https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1325099845045071873

  Trump ešte aj pred hodinou na sociálnej sieti Twitter tvrdil, že voľby vyhral. Otázne je teda, či výsledky volieb uzná súčasný prezident Donald Trump. Od toho už začali utekať prví ľudia. Včera televízia CNN informovala, že Trumpa opustili niekoľko kľúčových ľudí z jeho volebného štátu a z Bieleho domu, nakoľko už neveria, že prezident obháji svoj mandát.

  Trump už niekoľko dní hovorí o volebných podvodoch pri hlasovaní poštou. Avšak žiadne dôkazy nepredložil. Niektoré americké televízie dokonca prerušili jeho prejav v noci z piatka na sobotu a uvideli, že prezident klame a zavádza.

  Príde o Twitter?

  Podobná situácia sa odohráva aj na sociálnej sieti Twitter, ktorá je obľúbeným komunikačným kanálom Donalda Trumpa. Sieť za tento týždeň väčšinu jeho príspevkov označila ako sporné.

  Navyše sa na Trumpa začnú vzťahovať bežné pravidlá siete, keďže už nebude politikom. Sieť tak môže začať odstraňovať jeho príspevky, či môže dokonca jeho účet úplne zablokovať.

  Mnohé príspevky Donalda Trumpa označila sociálna sieť Twitter v posledných dňoch za sporné a upozorňuje na to aj užívateľov tejto siete.

  Z tábora republikánom sa objavili aj hlasy aby jeho najbližší pripravili prezidenta na odchod z Bieleho domu.

  Aj keď sa Trump s najväčšou pravdepodobnosťou bude o výsledky volieb súdiť, je takmer isté, že k zvratu vo voľbách už nepríde. Všetky žaloby, ktoré Trumpov tím podal súdy zamietli. Navyše Biden má pred Trumpom výrazný náskok a je teda isté, že bude 46: prezidentom USA. Donald Trump je len deviatym prezidentom USA, ktorý neobhájil svoj mandát na druhé funkčné obdobie.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu