0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Teroristický útok vo Viedni: tri obete a 15 ranených

Desivý teroristický útok sa odohral len niekoľko kilometrov od našich hraníc. Teroristi včera večer zaútočili v centre Viedne. Zbabelý útok teroristov má zatiaľ dve obete a niekoľko ranených. Medzi zranenými j aj jeden zo zasahujúcich policajtov.

Polícia informovala, že identifikovala zrejme až šesť miest na ktorých teroristi útočili. Hlavným cieľom teroristov bola zrejme synagóga na námestí Schwedenplatz. Svedkovia uvádzali, že počuli až okolo 50 výstrelov.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1525315730831977/3864929850203875/

Tri obete

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer informoval, že jedného z útočníkov sa podarilo polícii zneškodniť. Po ďalšom však polícia pátra. Viedenská polícia zároveň vyzvala ľudí aby nevychádzali von z domu a vyhli sa centru Viedne.

“Za mnohé roky je to najťažší deň pre Rakúsko,“ vyhlásil Nehammer. Ministerstvo vnútra neskôr uviedlo, že teroristický útok má niekoľko obetí. Minimálne dve obete by mali byť civilisti. Jedného teroristi zabili na mieste a druhou civilnou obeťou, by mala byť žena, ktorá zomrela po prevoze do nemocnice. Ministerstvom tiež potvrdilo, že ďalšou obeťou by mal byť aj jeden zo zasahujúcich policajtov.

V nemocniciach podľa skorších správ skončilo zrejme až 15 ľudí, ktorých teroristi pri útoku postrelili. Stav ľudí v nemocnici zatiaľ ministerstvo nespresnilo.

Použili automatické pušky

Niektorí svedkovia streľby uviedli, že si najprv mysleli, že ide o výbuchy pyrotechniky. „Znelo to ako pyrotechnika,“ uviedol pre rakúsku televíziu ORF jeden zo svedkov, ktorý si neželal byť menovaný. Až neskôr si všimol človeka, ktorý bežal po ulici a „divoko strieľal z automatickej zbrane. Potom zabočil smerom na námestie Schwedenplatz. Ďalej tam divoko strieľal. Potom prišla polícia a tiež strieľala,“ dodal.

Nejasný je ztaiaľ počet obetí teroristického útoku. Niektoré zdroje uvádzajú, že zbabelý teroristický čin s nejasným motívom má až sedem obetí a štyroch ťažko ranených. Informáciu včera priniesol denník Kurier.

Deti nechajte doma a nevychádzajte

Úrady tiež uvádzajú, že školy v meste sú síce otvorené, no rodičom odporúčajú nechať deti doma. Polícia tiež na sociálnej sieti Twitter uviedla aby ľudia nezverejňovali fotky a videá z útoky. Mohli by tak sťažiť prácu polície v snahe dolapiť všetkých útočníkov.

Polícia tiež požiadala ľudí aby z bezpečnostných dôvodov nevychádzali z domu a tiež nechodili k okná. Polícia odporúčala aby ľudia ostali doma, kým sa jej nepodarí dolapiť všetkých útočníkov. Jeden z útočníkov mal odpáliť pás z výbušninou avšak ostatní sú stále na úteku.

Kurz: odpudivý teroristický útok

Rakúsky kancelár Sebastian Kurz označil večerné udalosti vo Viedni za “odpudivý teroristický útok”. “Nikdy sa terorizmom nenecháme zastrašiť a s týmito útokmi budeme všetkými prostriedkami rozhodne bojovať,” dodal s tým, že Rakúsko momentálne zažíva “ťažké okamihy”.

„Pri útoku teroristov vo Viedni prichádzajú o život nevinní. Toto sú činy, ktoré nás nesmú nechať ľahostajnými. Voči zbabelcom, ktorí vraždia sme zraniteľní, ale nie sme bezbranní. Slovensko vyjadruje solidaritu s Rakúskom,“ uviedol k útoku na Facebooku slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

https://www.facebook.com/ivan.korcok/photos/a.1188402294510373/4149352101748696/

Trump: USA sú s Európou

Rakúska polícia pred malou chvíľou na sociálnej sieti Twitter zverejnila bližšie informácie. Polícia potvrdila, že turistický útok má minimálne tri obete – dvoch mužov a jednu ženu.

„Po dnešnom hroznom teroristickom útoku vo Viedni v Rakúsku sme v modlitbách spolu  s Jill s obeťami a ich rodinami. Všetci musíme byť jednotní proti nenávisti a násiliu,“ uviedol na Twitteri americký prezidentský kandidát Joe Biden.

„Naše modlitby sú spolu s obyvateľmi Viedne po ďalšom ohavnom teroristickom čine v Európe. Tieto zlé útoky proti nevinným ľuďom sa musia zastaviť. USA stoja v boji proti teroristom, vrátane radikálnych islamských teroristov spolu s Rakúskom, Francúzskom a celou Európou,“ uviedol na Twitteri americký prezident Donald Trump.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1323481349030879232
Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu