More

  Teroristický útok vo Viedni: počet obetí stúpol na štyri, zranených je 17

  Počet obetí včerajšieho večerného teroristického útoku vo Viedni stúpol na štyri. Išlo o civilistov – dve ženy a dvoch mužov. Zranených v nemocniciach je až 17. Vo vážnom stave je až sedem zranených a preto nie je vylúčené, že počet obetí ešte stúpne.

  Polícia zároveň potvrdila, že útočníka sa podarilo zneškodniť. Policajti však naďalej pracujú aj s vyšetrovacou verziou, že atentátnikov bolo viac. Za teroristickým útokom mal byť zrejme stúpenec Islamského štátu. Ten sa zatiaľ k ohavnému činu neprihlásil.

  Polícia už identitu útočníka pozná a malo by ísť len o 20-ročného mladíka. Prečo útočil a či išlo o útok na pokyn Islamského štátu nie je zatiaľ jasné.

  Urobili prehliadky

  Polícia mala už počas noci prehľad dom, v ktorom býval atentátnik. Prehľad mala aj ďalšie domy, kde bývali jemu blízke osoby a niekoľko osôb mala polícia aj zadržať.

  Stále pritom platí odporúčanie pre Viedenčanov aby sa vyhli centru Viedne, kde sa útok včera večer stal. Polícia centrum uzatvorila a cez centrum nechodí ani mestská hromadná doprava.

  Kurz bude mať prejav

  Pôvodne sa hovorilo o tom, že útočníkov bolo viacero a jeden sa v centre odpálil. Tieto informácie sa zatiaľ ukazujú ako nepravdivé. Zneškodnený atentátnik mal však pri sebe automatickú pušku, pištoľ, nôž a tiež atrapu pásu s výbušninami.

  K národu sa prihovoril aj rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Rakúska vláda vyhlásila trojdňový štátny smútok, o 12.00 h sa začne minúta ticha. Na vládnych budovách sú vlajky na pol žrde a postavenie vianočného stromčeka v centre Viedne bolo zrušené.

  Matovič, Trump aj Biden

  K teroristickému útoku sa vyjadril aj slovenský premiér Igor Matovič. „Mrzí ma ďalší tragický čin terorizmu, ktorý sa stal včera v noci vo Viedni, našom susednom meste. Myslím na rodiny s obeťami a občanov Rakúska. Žiadna časť Európy nie je imúnna proti útokom na naše hodnoty. Všetci musíme byť silní a ostražití,“ napísal Matovič na sociálnej sieti Twitter.

  „Po dnešnom hroznom teroristickom útoku vo Viedni v Rakúsku sme v modlitbách spolu  s Jill s obeťami a ich rodinami. Všetci musíme byť jednotní proti nenávisti a násiliu,“ uviedol na Twitteri americký prezidentský kandidát Joe Biden.

  „Naše modlitby sú spolu s obyvateľmi Viedne po ďalšom ohavnom teroristickom čine v Európe. Tieto zlé útoky proti nevinným ľuďom sa musia zastaviť. USA stoja v boji proti teroristom, vrátane radikálnych islamských teroristov spolu s Rakúskom, Francúzskom a celou Európou,“ uviedol na Twitteri americký prezident Donald Trump.

  https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1323481349030879232?
  Ján
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu