More

  Za prvý deň: viac ako 2,5 milióna testov a 1% pozitívnych

  Premiér Igor Matovič zverejnil čísla za prvý deň celoplošného testovania. Otestovať sa za prvý deň prišlo 2,5 milióna ľudí a pozitívnych bolo 25.850. Pozitívny výsledok si tak odnieslo 1 percento všetkých zúčastnených.

  Výsledky testovania za sobotu 31.10.2020

  Celkový počet testovaných2.581.113
  Počet pozitívne testovaných25.850
  Percento pozitívne testovaných1,00%

  Celkový počet pozitívnych ľudí je však možno až trojnásobne vyšší. Antigénové testy, ktoré sa rozhodla na celoplošné testovanie použiť, odhalia len asi 30% nakazených. Znamenalo by to, že včera dostalo negatívny výsledok viac ako 50-tisíc ľudí, ktorí sú nakazení a teda nebezpeční.

  Dlhé rady

  Včerajší prvý deň testovania na mnohých miestach sprevádzali dlhé rady ľudí, ktorí čakali na testovanie. Na niektorých miestach v Bratislave sa čakalo až 7-hodín. Priemerná doba čakania na testovanie však bola okolo 2-hodín.

  Rozsiahle kolóny v hlavnom meste spôsobili aj ľudia, ktorí chceli využiť drive-in testovacie miesta. Mestská časť Karlova Ves sa rozhodla niektoré drive-in. Testovacie miesta uzavrieť nakoľko spôsobovali problémy v doprave.

  Chaos a oneskorenie

  Prvý deň sa však na mnohých miestach nezaobišiel ani bez ďalších problémov. Na mnohé miesta nedorazil potrebný počet zdravotníkov a inde bol zas problém s materiálov.

  Armáda zlyhala pri zásobovaní niektorých odmerných miest, keď nedodali na čas testy alebo certifikáty. Na ďalších potom chýbali hárky na zapisovanie testovaných ľudí. Mnohé miesta hlavne v Bratislave otvorili s meškaním aj niekoľko hodín.

  Problémy sa potom objavili aj počas dňa. Niektorým miestam na Slovensku došli testy a v Bratislave na včera zasa najmä v Petržalke a v Ružinove chýbali certifikáty na zapisovanie výsledok. Tento problém však bol aj na ďalších testovacích mestách na celom Slovensku.

  Hygiena? Zabudnite

  Ďalším problémom väčšiny miest bola absolútna ignorancia dvojmetrových rozstupov. Ľudia postávali v hlúčikoch a ak bol medzi nimi metrový rozostup, tak ste mali šťastie. Rozostupy sa dodržiavali len tesne pred vstupom do odberných miestností.

  A priebeh testovania? Na jednom z odberných miest sa nám stalo, že východ pre tých čo absolvovali testy bol rovnaký ako pre tých, čo si išli po výsledok. Miesta pritom podľa ministra Jaroslava Naďa mali byť jednosmerné. Možno však armáda chápe iný význam slova jednosmerný.

  Matovič chce aj druhé

  Premiér Igor Matovič však chce aj napriek všetkým problémom aj druhé kolo testovania a to rovno na celom Slovensku. V sobotu ráno pritom dokázala armáda otvoriť len 91% odberných miest. Tesne pred obedom sa potom počet zvýšil na 98%:

  Na celom Slovensku bol problém so zdravotníkmi, ktorých bol kritický nedostatok. S testovaním pomohli zdravotníci z Rakúska a Maďarska. Na mnohých miestach to navyše skutočne vyzeralo tak, akoby vláde skôr išlo o tom aby sa čo najviac ľudí nakazilo. Nedodržiavanie rozostupov, ľudia bez rúška a prebiehanie z jedného odberného miesta na druhé.

  Až čas však ukáže aké výsledky testovanie prinesie. Matovič si od testovania sľubuje šancu vyhnúť sa lockdownu. Nikto však nedokáže povedať ako dlho a či vôbec klesne počet pozitívnych prípadov.

  Aby toho nebolo málo, tak pre niektoré okresy premiér zvažuje ešte aj tretie kolo testovania. Možno sa teraz budeme do dlhých radov stavať každý víkend aby sme ukojili premiérovu chuť po moci nad všetkými Slovákmi.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu