More

  COVID-19: Prekonali sme 45-tisíc prípadov, pribudlo 6 úmrtí

  Na Slovensku v nedeľu pribudlo 1.312 pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19. Celkovo ukončených vyšetrení na COVID-19 bolo 6.175.

  Včera pribudlo ďalších 6 úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 je už 165.

  Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Žilinskom kraji (436), nasleduje Prešovský kraj (237), Košický (154), Bratislavský (152), Trenčiansky (138), Trnavský (95), Banskobystrický (50) a Nitriansky (50).

  Medzi potvrdenými prípadmi ochorenia COVID-19 je 706 žien a 606 mužov a sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 95 rokov.

  [wpcv_do_widget id=wpcv-stats-2]

  V nemocniciach viac

  V nemocniciach je hospitalizovaných 1.089 pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19 a potvrdené ochorenie COVID-19 má 973 z nich.

  Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 86 osôb a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 80 pacientov.

  Z ochorenie COVID-19 sa vyliečilo ďalších 170 ľudí a celkovo sa už z ochorenia COVID-19 zotavilo 10.130 pacientov.

   PiatokSobota
  Pacienti s podozrením1.0411.089
  Potvrdené ochorenie891973
  JIS8286
  Pacienti na UPV7680

  Už viac ako 45-tisíc

  Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je doteraz na čísle 45.155 a od začiatku vypuknutia ochorenia sa na Slovensku urobilo 700.292 laboratórnych testov.

  Počet aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 je 34.860.

  [wpcv_do_widget id=wpcv-data-time-2]

  Testovanie za jednotlivé dni

  Desivé čísla

  Minulý týždeň bol však celkovo týždňom desivých čísel – za týždeň pribudlo na Slovensku 13.148 nových prípadov ochorenia COVID-19 a to je bez čísel za nedeľu. Ministerstvo zdravotníctva už vyzvalo lekárov a sestry pracujúce v zahraničí aby sa vrátili dočasne na Slovensko. Ministerstvo však bude zdravotníkov potrebovať aj pre tohto a budúco týždňové testovanie.

  Prehľad prípadov za týždeň:

  Minulý týždeň bol najhorší v počte úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. Zákerný vírus SARS-CoV-2 pripravil o život až 71 Slovákov. Za týždeň tak nový vírus zabil viac ľudí ako za prvých osem mesiacov pandémie.

  Celoplošné testovanie a zákaz vychádzania

  Témou týždňa bolo aj celoplošné testovanie všetkých Slovákov, ktoré oznámil Matovič dva týždne dozadu. Ministerstvo obrany v priebehu týždňa zverejnilo prvé informácie k testovaniu.

  Otázky a odpovede o celoplošnom testovaní na COVID-19

  Matovič však oznámenie nezvládol, keď sa počas tlačovej konferencie priznal, že o testovaní nevedela prezidentka Zuzana Čaputová. Tá preto požiadala o zvolanie Bezpečnostnej rady SR. Neskôr Matovič vystrájal na Facebooku, keď prezidentku obvinil zo sabotáže celoplošného testovania. 

  Rady od hygienikov: Ako má vyzerať domáca izolácia

  Premiér pre ľudí, ktorí sa odmietnu zúčastniť testovania požadoval 10-dňovú karanténu a razom tak z dobrovoľného testovania urobil testovanie povinné. Keďže by však takáto karanténa bola zrejme v rozpore s ústavou rozhodol sa Matovič vydať inou cestou – vláda schválila zákaz vychádzania. Ministerstvo obrany zároveň potvrdilo, že niektoré firmy budú môcť zamestnancov testovať aj mimo celoplošné testovanie. Poslanci pre zamastencov, ktorí sa nakazili v práci schválili aj špeciálny príplatok k PNke.

  Pre okresy Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín a Bardejov, ktoré boli pilotne pretestované minulý víkend platia prísnejšie pravidlá pre zákaz vychádzania.

  Bez testu budete môcť vychádzať:
  • V čase od 1.00 do 5.00.
  • Cesta na testovanie.
  • Návšteva lekára, najbližších potravín či lekárne, účasť na testovaní, venčenie psov do 100 metrov od bydliska, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, pohreb blízkej osoby.
  • Dojazd do bydliska do 25. októbra.
  Výnimky s negatívnym PCR alebo antigénovým testom nie starším ako 23. október:
  • Cesta do zamestnania.
  • Doprovod dieťaťa do školy.
  • Potraviny, drogérie, lekárne, optika, tlačoviny, krmivo a veterinárne služby, telekomunikácie, výdajné okienka so stravovaním, pošta, banka, poisťovňa, leasing, e-shopy, práčovne, čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, autoservis, STK, servis výpočtovej techniky, taxíky s predelením pre zákazníkov, advokáti, exekútori, kľúčová služba.
  • Pobyt v prírode v rámci okresu mimo extravilánu obce.

  Pre ostatné okresy

  Bude zákaz vychádzania platiť rovnako v termíne od 24. októbra do 1. novembra. Opäť však ide len o prvú vlnu zákazu vychádzania. Aj pre ostatné okresy po 1. novembri bude pokračovať zákaz vychádzania na ďalšie dva týždne.

  Výnimky bez testu:
  • V čase od 1.00 do 5.00.
  • Cesta na testovanie.
  • Cesta do zamestnania.
  • Doprovod dieťaťa do školy.
  • Cesta na nákup potravín a do drogérie, lekárne, optiky, tlačoviny, krmivo a veterinárne služby, telekomunikácie, výdajné okienka so stravovaním, pošta, banka, poisťovňa, leasing, e-shopy, práčovne, čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, autoservis, STK, servis výpočtovej techniky, taxíky s predelením pre zákazníkov, advokáti, exekútori, kľúčová služba. Pobyt v prírode v rámci okresu mimo extravilánu obce.
  • Dojazd do bydliska do 25. októbra.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie