More

  COVID-19: sa šíri už všade. Na pracoviskách, v školách aj rodinách

  Regionálne úrady verejného zdravotníctva včera zaznamenali vo svojej územnej pôsobnosti 2.581 potvrdených prípadov COVID-19 z 13 369 ukončených laboratórnych vyšetrení.

  Početnejší výskyt hlásili RÚVZ Bardejov, Bratislava, Čadca, Košice, Liptovský Mikuláš, Martin, Michalovce, Nitra, Prešov, Prievidza, Trenčín, Trnava a Žilina. RÚVZ zabezpečujú potrebné protiepidemické opatrenia.

  COVID-19 sa už vyskytuje prakticky v každej sfére života. Početnejší výskyt prípadov eviduje väčšina krajských miest. Nákaza sa v súčasnosti šíri najmä kontaktmi s pozitívnymi osobami v rodinách a na pracoviskách. Regionálne úrady zaznamenávajú importy zo zahraničia iba v minimálnej miere.

  Infekcia sa šíri medzi príbuznými z čoho následne vznikajú takzvané rodinné klastre, teda navzájom epidemiologicky súvisiace prípady v rodinách. Nákaza sa medzi príbuzných zväčša dostane z často navštevovaných kolektívov, respektíve z priameho kontaktu s potvrdeným prípadom.

  Ochorenie sa naďalej vyskytuje aj u dohľadaných kontaktov potvrdených prípadov zo starších ohnísk nákazy, vznikajú však i nové. V niektorých prípadoch sa ešte uskutočňuje epidemiologické vyšetrovanie.

  Na pracoviskách sú ochorenia zväčša potvrdené u jednotlivcov s tým, že úzke kontakty idú do izolácie a je im nariadené testovanie na COVID-19. V prípade väčšieho počtu potvrdených prípadov na pracoviskách sa postupuje v zmysle vypracovaných krízových plánov.

  COVID-19 bol potvrdený aj u ľudí v rámci predoperačných vyšetrení, a rovnako aj u pacientov, ktorí mali príznaky ochorenia a telefonicky sa nahlásili svojmu ošetrujúcemu lekárovi.

  Infekcia sa objavuje aj zariadeniach sociálnej starostlivosti, zdravotných zariadeniach, výchovno-vzdelávacích zariadeniach, v športových kluboch a iných často navštevovaných kolektívoch. V kolektívoch a zariadeniach, v ktorých sa pohybovali infikované osoby, sa následne uplatňujú postupy v rámci epidemiologického vyšetrovania a rovnako aj postupy príslušných rezortov.

  Na Orave a v okrese Bardejov naďalej pokračujú početné epidémie COVID-19. Pri aktívnom dohľadávaní kontaktov sa potvrdzujú ďalšie prípady COVID-19, a teda sa dohľadávajú už kontakty kontaktov potvrdených prípadov. Veľká časť ochorení je vo vzájomných väzbách, vyskytujú sa však prípady, ktoré nemajú súvislosť so staršími ani novšími ohniskami nákazy. Regionálnym úradom vypomáhajú pri trasovaní kontaktov, ale i administratíve, vojaci.

  „V súčasnej epidemiologickej situácii je mimoriadne dôležité, aby sme ako jednotlivci všetci dôsledne dodržiavali vysoký hygienický štandard a aktívne sa chránili pred infekciou. Úplnou samozrejmosťou musí byť dodržiavanie zásady R-O-R (rúško – odstup – ruky/dezinfekcia). Svoju rodinu a známych ochránime tým, že budeme pri nevyhnutných cestách mimo svojich domovov nosiť správne nasadené a čisté rúška (prekryté sú nimi ústa aj nos), udržíme si aspoň dvojmetrový odstup od iných ľudí a budeme si častejšie umývať či dezinfikovať ruky,“ uviedli hygienici na Facbooku.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie