More

  Od soboty bude platiť zákaz vychádzania. Mnohé obchody zrejme zatvoria

  Premiér Igor Matovič dnes oznámil, že na nasledujúci týždeň bude na Slovensku platiť zákaz vychádzania. Najtvrdšie podmienky budú platiť pre okresy Tvrdošín, Dolný Kubín, Námestovo a Bardejov.

  Pre tieto štyri okresy budú platiť veľmi prísne opatrenia. Ľudia v týchto okresoch budú môcť ísť iba na test, k lekárovi, či napríklad na nákup potravín. Pre tieto okresy bude platiť zákaz vychádzania od soboty.

  Zákaz vychádzania

  Pre okresy Tvrdošín, Dolný Kubín, Námestovo a Bardejov bude platiť zákaz vychádzania od 24. októbra od do 1. novembra. Pre tieto okresy bude bez testu možné realizovať len základné úkony. Ďalší zákaz vychádzania bude však platiť aj po 1. novembri na ďalšie dva týždne.

  Bez testu budete môcť vychádzať:

  • V čase od 1.00 do 5.00.
  • Cesta na testovanie.
  • Návšteva lekára, najbližších potravín či lekárne, účasť na testovaní, venčenie psov do 100 metrov od bydliska, starostlivosť o vlastné hospodárske zvieratá, pohreb blízkej osoby.
  • Dojazd do bydliska do 25. októbra.

  Výnimky s negatívnym PCR alebo antigénovým testom nie starším ako 23. október:

  • Cesta do zamestnania.
  • Doprovod dieťaťa do školy.
  • Potraviny, drogérie, lekárne, optika, tlačoviny, krmivo a veterinárne služby, telekomunikácie, výdajné okienka so stravovaním, pošta, banka, poisťovňa, leasing, e-shopy, práčovne, čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, autoservis, STK, servis výpočtovej techniky, taxíky s predelením pre zákazníkov, advokáti, exekútori, kľúčová služba.
  • Pobyt v prírode v rámci okresu mimo extravilánu obce.

  Pre ostatné okresy

  Bude zákaz vychádzania platiť rovnako v termíne od 24. októbra do 1. novembra. Opäť však ide len o prvú vlnu zákazu vychádzania. Aj pre ostatné okresy po 1. novembri bude pokračovať zákaz vychádzania na ďalšie dva týždne

  Výnimky bez testu:

  • V čase od 1.00 do 5.00.
  • Cesta na testovanie.
  • Cesta do zamestnania.
  • Doprovod dieťaťa do školy.
  • Cesta na nákup potravín a do drogérie, lekárne, optiky, tlačoviny, krmivo a veterinárne služby, telekomunikácie, výdajné okienka so stravovaním, pošta, banka, poisťovňa, leasing, e-shopy, práčovne, čistiarne, čerpacie stanice, pohrebné služby, autoservis, STK, servis výpočtovej techniky, taxíky s predelením pre zákazníkov, advokáti, exekútori, kľúčová služba. Pobyt v prírode v rámci okresu mimo extravilánu obce.
  • Dojazd do bydliska do 25. októbra.

  Obchody možno zatvoria

  Výnimky, ktoré platia počas prvého týždňa zákazu vychádzania neumožňujú nákup vo všetkých obchodoch. Richard Sulík počas tlačovej konferencie povedal, že vláda predpokladá zatvorenie mnohých obchodov. Výnimka na nákup sa napríklad nevzťahuje na obchody s elektronikou ani na obchody s oblečením.

  Problém môže byť zatvorenie obchodov najmä v obchodných centrách. Mnohé veľké obchodné centrá robili obchodom problémy už počas prvej vlny a nesúhlasili s obmedzením prevádzkovej doby alebo zatvorením obchodov.

  Nepovinné testovanie povinným

  Po dnešnom rozhodnutí vlády sa z nepovinného testovania stalo testovanie povinným. Pokiaľ sa totiž testovania nezúčastníte máte smolu a budete musieť byť doma. Povinná karanténa bude pre vás platiť na desať dní. Ak sa so zamestnávateľom nedohodnete na práci z domu, tak máte jednoducho smolu a nedostane nič od štátu.

  Premiér Igor Matovič aj na tlačovej konferencii tvrdil, že testovanie je nepovinné. Týmto krokom sa však pre mnohých ľudí stane testovanie povinným. Prezidentka Zuzana Čaputová pritom bola práve proti takémuto kroku.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie