More

  Slovensko ide cestou plošného testovania. Bude v dvoch vlnách

  Premiér Igor Matovič informoval, že vláda schválila v utajenom režime jeho návrh na celoplošné testovanie všetkých obyvateľov. Už zajtra by mala vláda mimoriadne zasadať a rozhodnúť o tom ako bude celoplošné testovanie Slovákov prebiehať.

  „Správa štátnych hmotných rezerv spustila obstarávanie testov, keď chceme, aby boli zmluvy platné, tak musia byť zverejnené na internete. Predpokladám, že v priebehu dneška budú zverejnené,” povedal Matovič na margo doteraz tajného plánu celoplošného testovania celého Slovenska.

  Matovič dnes informoval, že Slovensko objednalo už 13 miliónov kusov testovať a testovať sa má počas dvoch víkendov s týždňovým odstupom. Prvé skúšobné testovanie by malo prebehnúť už budúci týždeň avšak len v niektorých okresoch.

  Pomôže to?

  Ak sa však budú ľudia zhromažďovať na jednom mieste je možné, že to pri nedodržiavaní spôsobí presný opak toho čo chce premiér. Ochorenie sa totiž pri testovaní môže ľahko začať masívne šíriť ak ľudia nebudú dodržiavať nastavené pravidlá.

  „Trošku mi trvalo, kým som presvedčil aj ostatných ľudí, ktorí s testami robia, aby mi dali dobrozdanie,“ viedol Matovič.

  Prvá vlna pretestovania by mala prebehnúť o dva týždne počas soboty a nedele. Ďalšia plošná vlna potom o týždeň neskôr. Budúci týždeň by sa malo testovať v okresoch Námestovo a Dolný Kubín aby štát zistil, či je testovanie zvládnuteľné. Ak budú kapacity postačovať, chce premiér Igor Matovič do skúšobného testovania zahrnúť aj okres Bardejov. Vo všetkých týchto okresoch je veľmi zlá a kritická situácia.

  Ako na voľby

  Testovanie by malo prebiehať tak, že sa testovanie bude konať vo volebných miestnostiach. Odberové miesta majú byť práve na týchto miestach, ja keď väčšinou ide o školy alebo domovy dôchodcov.

  Matovič má predstavu, že v každej miestnosti bude asi šesť až sedem ľudí. To by znamenalo, že Matovič bude potrebovať viac ako 43-tisíc ľudí, ktoré testovanie zabezpečia.

  Testovanie by však mali zabezpečovať vojaci a policajti. Chýbať bude zrejme odborný zdravotnícky personál. Štát na to jednoducho nemá kapacitu.

  Povinné?

  Či však bude testovanie pre ľudí povinné alebo nie ešte nie je jasné. Vláda bude ešte rozhodovať, či má byť testovanie povinné alebo bude len dobrovoľné. Matovič dokonca hovorí, že ak niekto na test nepríde môže prísť o niektoré sociálne benefity.

  Nie je však úplne jasné ako si to premiér predstavuje. Problémom môže byť, že sa mnoho ľudí aj počas víkendu zdržiava mimo miesta svojho trvalého pobytu. Ak bude možné testovanie len v mieste trvalého pobytu tak to môže narobiť ešte väčšie komplikácie. Mnoho ľudí by tak cestovalo, čo by vyvolalo presný opak toho k čomu volajú hygienici.

  „Teraz máme pred sebou desať dní, keď budeme odpovedať na otázky, či to bude povinné, za odmenu alebo za trest,“ povedal premiér.

  Druhým problém, ktorý si zrejme Igor Matovič neuvedomuje, že počas víkendu sú mnohí ľudia aj v práci. Počas tlačovej konferencie povedal, že testovacie miesta budú otvorené zrejme od 7.00 do 22.00 hodiny. Matovičova predstava je, že ľudia budú na testy chodiť podľa abecedy, to je však veľmi nereálne aby fungovalo.

  Trvá to 15 minút

  Výhodou antigénových testov je, že vyhodnotenie trvá len 15 minút. Nevýhodou však je, že antigénové testy nebudú schopné odhaliť všetkých nakazených. Antigénové testy však odhalia tých, ktorí sú najviac infekční.

  Matovič počas tlačovej konferencie informoval, že ak nepristúpime na testovanie hrozí nám úplný lockdown krajiny. Situácia sa bude podľa premiéra zhoršovať.

  „U nás bude na sto percent lockdown, zatvorenie krajiny, ak nenaberieme odvahu na takýto experiment. Ak všetci darujeme Slovensku jeden víkend pol hodinu a na druhý víkend pol hodinu, tak sa mu vyhneme,“ povedal Matovič.

  Matovič však dnes mnoho vecí nepovedal. Zásadnou bude otázka, či bude testovanie povinné a či bude štát napríklad ľudí, ktorí na test nepôjdu nejako sankcionovať.

  Ak to zvládneme

  Samotná myšlienka testovania nie je zlá avšak otázne je ako to štát zvládne so samotnou organizáciou. Ak štát organizáciu zvládne môže to znamenať napríklad uvoľnenie opatrení.

  Testy totiž zachytia veľkú časť pozitívnych ľudí a môže sa znížiť riziko šírenia ochorenia medzi ľuďmi. Mnoho ľudí totiž je chorých avšak nemajú žiadne príznaky. Týchto môžu zachytiť práve aj antigénové testy.

  Toto opatrenie by mohlo priniesť rýchlejšie uvoľnenie opatrení a tiež bližšiu informáciu koľko nakazených vlastne na Slovensku je.

  „Akýkoľvek výsledok nemôže byť zlý, ak na ten test prídeme. Môžeme karantenizovať ľudí, ktorí sú infikovaní,“ vyzval Matovič ľudí, aby sa testovania zúčastnili. Samotné testovanie bude pre ľudí bezplatné a testovania sa budú môcť zúčastniť aj ľudia zo zahraničia, ktorí bývajú na Slovensku.

  Sulík súhlasí

  Po oznámení plošného testovania už stihol na Facebooku reagovať minister hospodárstva Richard Sulík. „Testy sú kúpené, na Dušičky pretestujeme všetkých obyvateľov a budeme vedieť, kto je a kto nie je nakazený. Potom je to na zodpovednosti infikovaných, aby dodržali karanténu,“ uviedol Sulík na Facebooku.

  Sulík však ľudí na Facebooku vyzval aby sa testovania zúčastnili. „Prosím veľmi pekne všetkých, aby sa testovania zúčastnili,“ vyzval ľudí na Facebooku Richard Sulík.

  https://www.facebook.com/RichardSulik/posts/3443387012407669

  Remišová je za

  Testovanie podporuje aj strana Za ľudí. Veronika Remišová na Facebooku uviedla, že jej strana už od začiatku pandémie volá po masívnejšom testovaní.

  „V strane Za ľudí už od mája tlačíme na zvyšovanie kapacity testovania. Na záchranu pracovných miest a ekonomiky, ako aj návrat k normálnemu životu je zjavne potrebná radikálna operácia,“ napísala Remišová.

  Doteraz sa podľa Remišovej v Európe, ale aj v iných krajinách na svete používalo ako riešenie zatváranie ekonomiky a krajín, čo má podľa ministerky extrémme negatívny dopad na spoločnosť.

  „V súvislosti s celoplošným testovaním ostávajú ešte otvorené otázky, o ktorých riešení však budeme hovoriť s partnermi na vláde. Riešime najväčšiu krízu od druhej svetovej vojny a ako vláda musíme postupovať jednotne. Sme v situácii, akú žiadna vláda v histórii nášho národa neriešila a tomu zodpovedajú aj prostriedky. Prosím ľudí o dôveru, pretože súdržnosť je v tejto dobe veľmi dôležitá. Mám obrovskú dôveru v naše drahé Slovensko a verím, že spolu to zvládneme,“ uviedla Remišová.

  https://www.facebook.com/remisova.veronika/posts/1390742944461991

  Čaputová má obavy

  Prišla však už reakcia aj z prezidentského paláca. Prezidentka o ničom nevedela a vláda ju teda neinformovala o svojom pláne. Čaputová v reakcii uviedla, že takáto operácia mala byť oznámená spôsobom, ktorý by nevyvolá viac otázok, ako poskytne odpovedí.

  “O tomto pláne vlády som nebola dopredu informovaná. Viem len to, čo sa dnes dozvedela verejnosť z tlačovej konferencie. Zmysluplnosť a realizovateľnosť plánu v tejto chvíli neviem zhodnotiť a budem sa najskôr informovať na názor odborníkov. Myslím si zároveň, že plán takéhoto rozsahu by mal byť oznámený spôsobom, ktorý nevyvolá viac otázok, ako poskytne odpovedí,” uviedla vo svojom stanovisku prezidentka Zuzana Čaputová.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu