More

  COVID-19: Pokazili sme si to a pokazili to hlavne politici

  Slovensko zvládlo prvú vlnu pandémie ochorenia COVID-19 ako jedna z najlepších krajín na svete. Druhú vlnu však nezvládame vôbec a dramaticky rastie počet nových prípadov. Smerujeme tak k tallinskému scenáru z prvej vlny. Tisíce mŕtvych, preplnené nemocnice, kde bude platiť vojenský režim. Lekári si budú musieť voliť koho zachrániť a koho nie.

  Namiesto jasných opatrení totiž na Slovensku vyhralo politikárčenie premiéra Igora Matoviča, ktorý sa v snahe zapáčiť sa voličom rozhodol bojovať za miernejšie opatrenia a to všetko v čase, kedy pandemická komisia volala po sprísnení opatrení. Nestalo sa, hlas odborníkov nebol pre premiéra dostatočne silný.

  Dovolenkári aj svadby

  Tisíce Slovákov sa počas leta vydalo na zahraničnú dovolenku a to najmä do Chorvátska. Veď hranice boli otvorené do korán, tak prečo to nevyužiť. Vydržať jeden rok bez mora bolo pre mnoho Slovákov zrejme priam nepredstaviteľné. Dovolenkári z Chorvátska potom nákazu zavliekli na Slovensko a vďaka účasti na svadbách aj veslo šírili ďalej.

  Lenže politici sa nepoučili a namiesto toho aby premiér Matovič poslúchol pandemickú komisiu, tak sa rozhodol vydať vlastnou cestou. Na Facebooku vyvesil pred pár týždňami status aby upokojil nevesty. „Nevesty, dobre bude,“ začínal status premiéra.

  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220418455383920

  Nevestám zrejme dobre bolo, lebo svadby nedostali úplnú stopku a svadobné hostiny sa veselo konali ďalej. Stačilo iba pár dní a hygienici už informovali o následkoch tohto nezodpovedného správania. Pán premiér, prvý krát ďakujeme.

  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220422083634624

  Utekajú za hranice

  Za posledných niekoľko týždňov prakticky nenájdeme deň, keď by sa v informáciách o nových prípadoch neobjavilo slovo svadba. Zo svadieb sa vírus vydal na vandrovku po celom Slovensku.

  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220421486779703

  Za tri týždne očerveneli skoro všetky okresy na Slovensku a namiesto desiatok prípadov denne tu máme za včera skoro dve tisícky a bude to ešte horšie. Efektívne reprodukčné číslo vírusu sa za posledných niekoľko týždňov neznižuje, ale práve naopak zvyšuje. Aktuálne je na hodnote 1,43, čo laicky znamená, že jeden nakazený nakazí približne ďalších dvoch ľudí.

  Efektívne reprodukčné číslo – vyjadruje počet infikovaných jedným nakazeným človekom po zavedení epidemiologických opatrení. Základné reprodukčné číslo R-0 vyjadruje počet infikovaných jedným nakazeným na základe vlastností vírusu.

   

  Nákaza sa však vo veľkom šíri ďalej aj preto, že hlúpi Slováci si samozrejme našli spôsob ako obísť opatrenia hygienikov. Tí síce zatrhli svadobné hostiny, avšak prečo by sa Oravci nemohli uchýliť urobiť si svadobnú žúrku pre ľudí z celého Slovenska napríklad do Poľska. Tento geniálny nápad môže skrsnúť iba v hlavách hlupákov a bláznov, ktorí si myslia, že žiadny vírus neexistuje.

  Úmrtí bude pribúdať

  Pre tých mám jeden odkaz – vo svete už má vírus na svedomí viac ako milión životov a pripravte sa, mŕtvi budú aj vo vašom okolí. Zrejme až potom si hlupáci uvedomia v akej situácii vlastne na Slovensku sme.

  Pre šaškov, ktorým ľudský život vôbec nič nehovorí, mám ešte jeden odkaz. Ak ste takí hrdinovia, choďte si posedieť na niekoľko hodín aj s vašimi rodičmi a starými rodičmi na infekčné oddelenie a bez rúška. Uvidíme, či budete takí hrdinovia aj potom.

  A tým neveriacim Tomášom – pozrite sa okolo seba, možno o pár dní alebo týždňov už niekoho z tých ľudí neuvidíte. Bude totiž dva metre pod zemou.

  Teraz pandemická komisia?

  Premiér teraz volá po urýchlenom zvolaní pandemickej komisie. Vyzval na to na Facebooku, keď poslal odkaz generálovi Krajčímu. Hlavne, že sa Krajčí počas leta intenzívne venoval príprave na boj s pandémiou. Veď pandémiu určite zastaví hlavne výmena vedenia všetkých nemocníc a ústavov. Kiežby sa radšej na ministerstve pripravili na hlúpe a chaotické riadenie premiéra. Urobili by zrejme lepšie.

  „Čo teraz? Od ministra zdravotníctva očakávam bezodkladné zvolanie pandemickej komisie ešte v priebehu dnešného dňa … a ministra vnútra na zajtra požiadam o zvolanie Ústredného krízového štábu. ÚKŠ ešte zajtra musí prijať rozhodnutie o nových ochranných opatreniach,“ napísal Matovič na Facebooku.

  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220602685029546

  Batman a Robin

  Do boja tak povolal aj druhého generála, ktorý predsedá Ústrednému krízovému štábu. Aby to však nedopadlo rovnako, ako keď náš „Batman“ Matovič spolu s „Robinom“ Mikasom oznámili tvrdé zrušenie hromadných podujatí, z ktorého nakoniec zišlo pretože Batman sa zľakol tlaku biskupov a reptaniu umelcov. Druhý krát ďakujeme, pán premiér.

  Chápem ťažkú situáciu umelcov aj športovcov, avšak teraz sa pýtam – páni herci, panie herečky ako sa vyrovnáte s úmrtiami, ktoré ste zavinili? Páni futbalisti, chystáte sa ísť vypomáhať do nemocníc, keď tie prestanú zvládať počty pacientov? Alebo budete sedieť v bezpečí svojho domova aby ste sa náhodou nenakazili, keď už kvôli vám umierajú ľudia?

  Samozrejme kultúra aj šport sú dôležité, ale prepáčte mi, rozhodne nemajú vyššiu cenu ako ľudský život. A zrejme zobudiť by sa mali aj cirkevní hodnostári. Ale veď práce budete mať dosť, namiesto svadieb odprevadíte stovky a možno aj tisíce Slovákov…

  A teraz to príde

  A čo nás čaká teraz? Tvrdé opatrenia. Slováci pripravte sa, lebo toto bude horšie ako v prvej vlne. Budeme radi ak sa vyhneme úplnému lockdownu, pretože zastaviť túto paseku nebude vôbec jednoduché a ani rýchle.

  Aj tvrdé opatrenie totiž začnú fungovať po niekoľkých dňoch možno až týždňoch, do tej doby čakajme ďalšie tisíce nakazených a kolaps nemocníc. Takže ak reštauráciám vadila otváracia doba do 22. hodiny uvidíme, čo povedia na ich úplne zatvorenie. Reštauráciám sa určite poďakujú aj majitelia obchodov, ktoré tiež zrejme skončia s vyvesenou ceduľou zatvorené.

  Pán premiér, ďakujeme tretí krát. Dokonale ste dokázali svoje neschopnosť. Namiesto udržania opatrení v rozumnej miere ste sa rozhodli uvoľniť aj zdravý rozum a v momente, keď sa čísla zhoršovali ste nerobili nič. Teraz si ponesieme následky všetci. Aj tí, čo opatrenia dodržiavali aj tí, čo opatrenia ignorovali.

  Peniaze alebo život?

  Je na čase siahnuť po tých najtvrdších opatreniach. Áno, zasiahne to peňaženky nás všetkých a bude to bolestivé. Avšak sú dôležitejšie peniaze alebo život? Ja mám jednoznačnú odpoveď – život.

  Pre tých idiotov, ktorí ešte v covid neveria a tvária sa, že ide iba o výmysel – mali by ste si ísť hľadať miesto na cintorín. Tam totiž môže skončiť až 10% z vás, ak budete ignorovať opatrenia. Presne taká bola totiž úmrtnosť v niektorých regiónoch v Taliansku v čase vrcholiacej prvej vlny pandémie. A to sa do štatistík nedostali ani všetky úmrtia.

  Slováci, zobuďme sa a začnime od seba. Nikoho z nás nezabije, ak posunieme rodinnú oslavu, svadbu alebo žúrku s priateľmi. Naopak, ak sa rozhodneme ich predsa len zorganizovať, tak mŕtvi budú pribúdať. Život máme všetci len jeden a mne osobne sa nepáči, ak mi ho iní chcú zobrať len preto aby vzdorovali vláde a hygienikom.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu