More

  COVID-19: Opäť dohľadané kontakty hlavne zo svadieb

  Regionálne úrady verejného zdravotníctva zaznamenali včera 1.887 nových potvrdených prípadov COVID-19 z celkovo 11.123 vykonaných laboratórnych vyšetrení na nový koronavírus SARS-CoV-2.

  Najvýraznejší nárast ochorenia zaznamenávajú hygienici v územnej pôsobnosti Regionálnych úradov verejného zdravotníctva v Bardejove a Dolnom Kubíne. Prevažná časť ochorení má súvislosť so svadbami, rodinnými oslavami a ďalšími početnejšími spoločenskými udalosťami.

  Minimálne posledný týždeň pred obmedzením počtu účastníkov na hromadných podujatiach sa v týchto regiónoch konali svadby denne a niekedy v počte niekoľkých desiatok.

  Početnejší výskyt COVID-19 vo svojej územnej pôsobnosti hlásili aj hygienici v Bratislave, Prievidzi, Dunajskej Strede, Liptovskom Mikuláši, Trebišove, Čadci a Prešove.

  Prešov

  Aj v prípade RÚVZ Prešov ide prevažne o dohľadané kontakty pozitívne testovaných osôb, ktoré sa zúčastnili na svadbách či rôznych početnejších rodinných udalostiach, a ktoré nákazu následne rozšírili do ďalších kolektívov.

  Čadca

  Prevažne ide o dohľadané kontakty pozitívne testovaných ľudí, v menšej miere aj importy zo zahraničia. Ochorenie COVID-19 bolo potvrdené aj u ľudí s klinickými príznakmi ochorenia, ktorí iniciatívne kontaktovali svojho ošetrujúceho lekára.

  Pozitívne testovaná bola aj časť klientov a personálu v centre sociálnych služieb. „RÚVZ spolupracuje pri protiepidemických opatreniach so zriaďovateľom centra, postupuje sa podľa vypracovaného krízového plánu,“ uviedli hygienici.

  Dunajská Streda

  Početnejší výskyt COVID-19 v okrese potvrdili testy u zamestnancov a klientov zariadenia sociálnych služieb. RÚVZ nariadil úplnú karanténu zariadenia, zákaz návštev, prijímania nových klientov a ich prekladanie do iných zariadení. V spolupráci s vedením centra prijal aj ďalšie protiepidemické opatrenia.

  Prievidza

  Zväčša išlo o dohľadané kontakty zo známych ohnísk nákazy, predovšetkým zo svadieb.

  Vyskytlo sa aj niekoľko menších ohnísk, ktoré RÚVZ monitoruje, a sporadické prípady, pri ktorých začal epidemiologické vyšetrovanie.

  Liptovský Mikuláš

  Väčšinu prípadov tvoria dohľadané kontakty zo známych ohnísk na pracoviskách, vyskytli sa aj nové ochorenia, pri ktorých sa začalo epidemiologické vyšetrovanie.

  Trebišov

  Podstatnú časť potvrdených prípadov tvoria dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa ešte pred sprísnením celoplošných opatrení zúčastňovali na svadbách, rodinných oslavách a podobne.

  Účastníci vírus následne rozšírili do kolektívov pracovísk, výchovno-vzdelávacích zariadení i na ďalších rodinných príslušníkov.

  Ochorenie sa v malom množstve z pretestovaných zamestnancov aj klientov potvrdilo v jednom zo zariadení sociálnych služieb, kde je v súčasnosti nastavený špeciálny režim fungovania.

  Opäť svadby

  Vývoj epidémie COVID-19 na Slovensku má podľa hygienikov charakter celoplošne zvýšeného výskytu. Prevažne je to dôsledkom konania svadieb, rodinných osláv, firemných podujatí a ďalších rodinných či spoločenských udalostí v posledných týždňoch.

  Niektorí potenciálne nakazení účastníci následne navštívili aj ďalšie svadby a rôzne rodinné udalosti. „Toto všetko sa stalo miestom vzniku množstva ďalších ohnísk s veľkým počtom nakazených, ktorí následne šírili toto ochorenie v rodinách, na pracoviskách, školách, škôlkach, zariadeniach sociálnych služieb či zdravotníckych zariadeniach. V súčasnosti sa ochorenie COVID-19 začína šíriť najmä v rodinách,“ uviedol Úrad verejného zdravotníctva SR.

  Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky vzhľadom na výrazne zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu navrhne prijatie prísnejších opatrení a ďalších odporúčaní.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu