More

  COVID-19: Na červenom semafore sa ocitlo už 60 okresov

  ​Epidemiologická situácia na Slovensku sa výrazne zhoršila – až 60 okresov bolo zaradených medzi rizikové – červené, na zelenom semafore k 9. októbru zostáva už len šesť okresov, oranžových je desať.

  O aktuálnej situácii včera informovali minister zdravotníctva Marek Krajčí a hlavný hygienik Ján Mikas. Podľa ministra zdravotníctva situácia na Slovensku vôbec nie je stabilizovaná a počty infikovaných ešte porastú.

  Zelené okresy – Bytča, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Poltár, Revúca, Turčianske Teplice.

  Oranžové okresy – Gelnica, Krupina, Levice, Lučenec, Medzilaborce, Nové Zámky, Partizánske, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Zvolen.

  Ostatných 60 okresov je na červenom semafore.

  Počet prípadov rastie

  Naďalej rastie priemerný počet pozitívnych prípadov za týždeň, za posledný týždeň je to v priemere 756 prípadov denne. 

  Stúpa aj incidencia – počet pozitívnych osôb na 100 tisíc obyvateľov za posledných 14 dní, z 98,4 minulý týždeň sa zvýšila na 162,6. 

  Podarilo sa za posledný týždeň zvýšiť aj priemerný počet vykonaných testov na 7.646. Efektívne reprodukčné číslo stúplo na 1,43 (pred týždňom to bolo 1,39), ako aj denný priemerný nárast pozitívnych prípadov (GR), ktorý je v súčasnosti 10,9%. 

  Podiel pozitívnych testov ku všetkým vykonaným testom (7-dňový priemer) je 9,9%. Doba, počas ktorej dôjde k zdvojnásobeniu počtu pozitívnych prípadov, sa skrátila na sedem dní.

  Pribúda aj rizikových

  Naďalej rastie aj počet pozitívne testovaných v rizikovej skupine osôb nad 65 rokov. Zvýšil sa celkový počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 zo 191 na 324, na umelej pľúcnej ventilácii je ku dnešnému dňu 26 pacientov.

  Aktuálne je najviac pacientov hospitalizovaných v Žilinskom kraji – 58, kde je aj najviac pacientov na umelej pľúcnej ventilácii – deväť.

  Nasleduje Trenčiansky kraj s 51 hospitalizovanými, Košický kraj, kde v nemocniciach 48 pacientov, Prešovský kraj (47), z toho štyria na pľúcnej ventilácii, Nitriansky kraj (40), Banskobystrický kraj (31), z toho piati na ventilácii, Bratislavský kraj, kde je v nemocniciach 26 ľudí a Trnavský kraj s 23 hospitalizáciami, pričom traja pacienti sú na umelej pľúcnej ventilácii.

  Budú pribúdať

  V niektorých regiónoch percento pozitívne testovaných presiahol 30 percent, v týchto častiach sa očakáva ministerstvo ešte nárast počtu pozitívnych.

  V niektorých okresoch bude zrejme prípadov výraznejšie pribúdať. (zdroj: MZ SR)

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu