More

  Z premianta druhé Taliansko. Na Slovensku rýchlo pribúda počet nových prípadov

  Počty nových prípadov ochorení COVID-19 rastú na Slovensku závratným tempom. Denne už pribúdajú stovky nových prípadov a Slovensko sa aj podľa hygienikov blíži prekonaniu hranice 1.000 prípadov za jeden deň.

  Najvyšší počet prípadov testy zatiaľ potvrdili za sobotu, keď padol rekord v počte prípadov od začiatku pandémie. Pribudlo 818 nových prípadov ochorenia COVID-19 a Slovensko zároveň pokorilo hranicu 13-tisíc nových prípadov. 12-tisíc prípadov sme pritom hlásili iba deň pred tým.

  Pribúda pacientov v nemocniciach

  Horšie však je, že za posledné dva týždne sa ochorenie COVID-19 potvrdilo hneď v niekoľkých zariadeniach sociálnych služieb. Domovy dôchodcov zasiahlo ochorenie COVID-19 v plnej sile.

  Osoby nad 65 rokov pritom patria medzi najviac ohrozené. Pribúda však aj pacientov v nemocniciach. Dnes je už v nemocniciach takmer 300 pacientov. Pritom na začiatku septembra bolo nemocniciach necelá stovka pacientov.

  Budú stačiť?

  Pandemická komisia schválila prísnejšie opatrenia pre hromadné podujatia. Lenže po ich predstavení prišlo veto zo strany Igora Matoviča, ktorý ich označil za prehnané. Namiesto toho si Matovič vydupal vlastnú verziu opatrení, ktorá mala napríklad povoľovať svadby až do 100 ľudí.

  Paradoxne práve na svadbách sa objavilo niekoľko ohnísk nákazy ochorenia COVID-19. Z mnohých svadieb sa potom nákaza rozniesla takmer po celom Slovensku. Potvrdzujú to aj čísla hygienikov za piatok, keď mnohé ohniská sú práve na svadbách odkiaľ sa nákaza šíri ďalej.

  Pre zhoršujúcu sa situáciu však nakoniec premiér Igor Matovič súhlasil so sprísnením opatrení. Spolu s hlavným hygienikom zverejnili opatrenia, ktoré mali platiť od 1. októbra.

  Žiadne a nakoniec všetky

  V pôvodnej verzii opatrení, ktoré Mikas a Matovič predstavili dostali stopku všetky hromadné podujatia.  Lenže potom prišla Matovičova obava z ďalšieho poklesu preferencií OĽaNO.

  V pôvodne predstavených opatreniach totiž plánoval Matovič zakázať všetky hromadné podujatia vrátane športových, kultúrnych alebo napríklad omší. To samozrejme vyvolalo vlnu reptania a vyhrážania sa. Konferencia biskupov Slovenska dokonca začala tvrdiť, že štát nemá právo zakázať omše.

  Chcem preto všetkých vás, ktorí si uvedomujete vážnosť tejto chvíle, aby ste napriek ochranným opatreniam prijatým hygienou, nasadili vo svojich rodinách výrazne prísnejšie vlastné pravidlá – prosím vás, nechoďte (ak je to i len trochu možné) na žiadne hromadné podujatie – športové, kultúrne, cirkevné … Igor Matovič

   

  Namiesto toho aby zvíťazil zdravý rozum a biskupi si uvedomili, že najmä v kostoloch sa združuje najviac ohrozená skupina seniorov, vyhral tlak verejnosti. Nie je snáď boh všadeprítomný? Podľa tlaku cirkvi to vyzeralo akoby bol iba v kostoloch.

  Opäť raz otočil

  Matovič tak nakoniec povolil športové, kultúrne aj cirkevné podujatia. Obmedzil síce počet účastníkov avšak to ani zďaleka nemusí stačiť. Stačí sa pozrieť na prípad hokejistov zo Skalice.

  Nákaza sa rozšírila medzi hokejistami Skalice a Nových Zámkov. Lenže neochoreli len samotní hokejisti. Jeden hokejový západ spustil lavínu nových prípadov, ktoré dostali okresy Skalica, Nové Zámky aj Senicu na červený zoznam.

  Práve aj nárast počtu oranžových a červených okresov dokazuje silu druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Tých zelených je už najmenej a naopak väčšina je oranžová a červená.

  Facebookové výzvy

  Namiesto jasných a tvrdých opatrení tak predvádza vláda Igora Matoviča chaotické riadenie štátu. Jeden deň príjmu prísne opatrenie, druhý deň ich pre obavu o stratu preferencií radšej zmiernia.

  Namiesto obmedzenia rizika, tak víťazí opäť politika. Počty nakazených budú v najbližšom období zrejme narastať a rýchlejšie ako sa čakalo. Lepšie to bude možno o niekoľko týždňov. To však len za predpokladu, že zavedené opatrenia budú účinné.

  Matovič však aj naďalej pokračuje vo svojich výzvach na Facebooku. Namiesto siahodlhých príspevkov, by sa však mal premiér venovať tomu najdôležitejšiemu – boju s pandémiou. Lenže zavedenie prísnejších opatrení mu politické body rozhodne nezíska.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie