More

  Matovič prevezme kontrolu. Čakajú nás tvrdé opatrenia?

  Premiér Igor Matovič na Facebooku uviedol, že pre rastúci počet nových prípadov preberie kontrolu v boji s novým koronavírusom SARS-CoV-2. Za piatok pribudlo na Slovensku až 552 nových prípadov ochorenia COVID-19. Išlo opäť hlavne o dohľadané kontakty.

  „Keď som sa včera pri 419 rozhodol osobne zatiahnuť ručnú brzdu, konšpirační blázni šaleli. Vraj straším ľudí s výmyslami. Dnes sme sa kvôli ich choromyseľným blábolom o chrípôčke a nedostatku kyslíka v mozgu z rúška posunuli na ďalší rekord 552 a budú ďalšie,“ uviedol v statuse premiér Matovič na Facebooku.

  [wpcv_do_widget id=wpcv-stats-2]

  Mimoriadne vážna

  „Prepáčte, ale nebudem počúvať názory ľudí, pre ktorých zdravie a smrť iných ľudí okrem nich samých nie je hodnotou. Nech si vykrikujú koľko len chcú a hecujú sa navzájom, mne sú ukradnutí. Jediní na kom mi teraz záleží sú tí, ktorí sa voči dôsledkom chorého správania bláznov nevedia sami brániť a môžu naň doplatiť zdravím a životom,“ doplnil premiér.

  Matovič zároveň na Facebooku uviedol, že situácia na Slovensku je mimoriadne vážna a práve preto sa Matovič rozhodol opäť prevziať vedenie v boji s pandémiou ochorenia COVID-19.

  „Situácia je mimoriadne mimoriadne vážna a preto po 3 mesiacoch preberám vedenie boja voči Covid-19 do vlastných rúk s rovnakým cieľom ako počas prvej vlny – vyhrať ho s čo najmenším dopadom na zdravie a životy nevinných ľudí,“ napísal Matovič v statuse.

  [wpcv_do_widget id=wpcv-data-time-2]

  Bude to trvať

  Matovič však upozorňuje, že aj zavedenie prísnych opatrení sa prejaví o niekoľko týždňov: „Povedzme si však pravdu – dopad akýchkoľvek ochranných opatrení bude vidieť až s odstupom viacerých týždňov a zmeniť smer tak strmej krivky bude vyžadovať veľmi veľa nášho spoločného úsilia.“

  Matovič uviedol, že ide do boja s tým, že ho budú nenávidieť ďalšie davy bláznov. “Avšak nechať svoju krajinu napospas osudu a nepostaviť sa bláznom zoči-voči, by bolo nehodné premiéra nášho krásneho Slovenska,“ uzatvoril premiér.

  Minimálne hromadné

  Už včera sa Pandemická komisia zhodla na zavedení prísnejších opatrení pre hromadné podujatia. Odsúhlasiť ich má v pondelok Ústredný krízový štáb. Svadby by mali obyť obmedzené na 30 ľudí a hromadné podujatia na maximálne 100 účastníkov.

  Po dnešných číslach je však pravdepodobné, že premiér bude trvať na prísnejších opatreniach a môžu prísť aj obmedzenia v podobe zatvorených obchodov a obmedzenia mobility. Premiér to naznačil v statuse na Facebooku, paradoxne to bol však on kto presadil miernejšie pravidlá pre hromadné podujatia aj svadby.

  V krajine totiž podľa posledných čísel pribúda nakazených aj medzi vysoko rizikovými skupinami – medzi seniormi. Nákaza sa potvrdila v domove v okrese Komárno aj v okrese Prievidza. Osoby nad 65-rokov pritom patria medzi najviac rizikové. Aj prípade dvoch posledných potvrdených úmrtí išlo o 67-ročnú ženu a 87-ročnú ženu.

  Pribúdajú červené

  Rekordný počet prípadov pribudol aj vo štvrtok, keď pribudlo až 419 nových prípadov ochorenia COVID-19. Aj vo štvrtok išlo hlavne o dohľadané kontakty a ohniská zo svadieb.

  Pre stúpajúci počet nových prípadov zaradila Slovensku na zoznam rizikových krajín aj Veľká Británia. V piatok však pribudlo oranžových aj červených okresov na Slovensku. Po piatku máme na Slovensku 19 oranžových a tiež 19 červených okresov.

  Aktuálne červené okresy: Bratislava I, Bratislava II, Bratislava III, Bratislava IV, Bratislava V, Michalovce,  Nitra, Snina, Trenčín, Trnava, Tvrdošín, Dolný Kubín, Komárno, Námestovo, Senec, Skalica, Sobrance, Stará Ľubovňa a Veľký Krtíš. K piatku 25. septembra tak máme na Slovensku 19 rizikových okresov.

  Aktuálne oranžové okresy: Banská Bystrica, Bardejov, Hlohovec, Ilava, Lučenec, Nové Zámky, Partizánske, Poprad, Prievidza, Púchov, Senica, Trebišov, Dunajská Streda, Galanta, Liptovský Mikuláš, Malacky, Pezinok, Prešov a Sabinov tak máme na Slovensku 19 okresov, v ktorých narastá rizikovosť.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu

  Odporúčame

  aj ďalšie