More

  Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch rezignoval. Novým bude Prymula

  V Česku sa pandémia ochorenia COVID-19 vymyká spod kontroly a počet nakazených dramaticky rastie. Denne pribúdajú tisíce nových pacientov s ochorením COVID-19 a mnoho expertov upozorňuje, že Česko čaká taliansky scenár.

  Obeťou sa stal najnovšie aj český minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorý dnes skoro ráno oznámil svoju rezignáciu. Český premiér Andrej Babiš mu následne na sociálnej sieti Twitter poďakoval.

  Mnoho českých politikov však poukazuje na to, že z Vojtěcha sa stal iba obetný baránok pre chyby, ktoré spôsobil práve Andrej Babiš.

  Premiér Andrej Babiš na Twitteri zároveň uviedol, že novým českým ministrom zdravotníctva by sa mal ešte dnes stať profesor Roman Prymula.

  Prísnejšie opatrenia

  České ministerstvo zdravotníctva včera zaviedlo prísnejšie opatrenia a rúška sa vracajú aj do obchodov a reštaurácií. Česko po oslabení prvej vlny výrazne obmedzilo opatrenia. Rúška boli napríklad povinné len vo verejnej doprave. V interiéri boli rúška len odporúčane a nie povinné. Masívnemu rozšíreniu nákazy zrejme pomohol aj import prípadov zo zahraničia.

  Minulý týždeň ako riešenie zvyšujúceho sa počtu prípadov dokonca zvažovalo české ministerstvo zdravotníctva obmedzenie testovania. Testovať chceli zdravotníci len pacientov s klinickými príznakmi. V krajine má však väčšina pacientov iba mierne príznaky alebo žiadne a títo by tak ochorenie šírili ďalej.

  Červené Česko

  Aj napriek odporu premiéra Igora Matoviča nakoniec Ústredný krízový štáb rozhodol o zaradení Česka medzi červené a teda rizikové krajiny. Na hraniciach bude už od piatka platiť prísnejší režim. Zaradenie Česka na zoznam červených krajín odporúčala Pandemická komisia Ministerstva zdravotníctva SR.

  Obmedzenia, ktoré však zaviedlo Slovensko voči Česku sú skôr kozmetické a reálne môžu naďalej znamenať šírenie nákazy z Česka. Hranice s Českom totiž nebudú zatvorené a polícia bude robiť len náhodné kontroly. Podľa údajov Európskej únie pritom v Česku pribúda tretí najvyšší počet nakazených z celej EÚ. Horšie na tom v EÚ je už iba Francúzsko a Španielsko.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu