More

  Na svadbách bude môcť byť najviac 100 ľudí, zavedú sa kontroly a vysoké pokuty

  Premiér Igor Matovič dnes informoval o opatreniach, ktoré budú platiť na svadbách. Ústredný krízový štáb sa nestotožnil s návrhom Pandemickej komisie obmedziť počet hostí na svadbách len na 30 ľudí.

  Matovič dnes informoval, že počet hostí sa obmedzí avšak nie tak výrazne. Nakoniec bude môcť byť na svadbe maximálne 100 hostí. Zavedú sa však aj ďalšie opatrenia ako napríklad povinnosť mať rúško počas celej svadby s výnimkou konzumovania jedla a počas pitia.

  Za nedodržanie podmienok bude hroziť pokuta až 20-tisíc. Znášať ju však nebudú ženích a nevesta. Zaplatiť ju bude musieť prevádzkovateľ reštaurácie. Ako to bude fungovať napríklad v prípade dedín, kde sa často svadby konajú v kultúrnych domoch, ktoré patria obci, nie je zatiaľ jasné.

  Nikto ani netuší ako by mohli napríklad majitelia reštaurácii dozerať na to, či všetci dodržiavajú podmienky. Ustriehnuť 100 hostí, či majú v každej chvíli rúško nebude jednoduché. Navyše aj keď rúško mať nebudú, nemá personál žiadnu šancu prinútiť svadobčanov aby si rúško dali. Im samotným totiž nebude hroziť vysoká pokuta.

  Absurdná je navyše aj povinnosť nahlasovania konania svadby 48-hodín Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva. Aj za toto totiž bude zodpovedný prevádzkovateľ priestoru, kde sa svadba bude konať.

  Na základe oznámenia by mal regionálny hygienik zverejniť manuál a podmienky bezpečnej svadobnej hostiny. Ak budú na svadobnej hostine porušené odporúčania, tak bude majiteľovi uložená pokuta.

  Na svadbu môže prísť navyše aj neželaná kontrola zo strany hygienikov a polície. A v prípade nedodržania opatrení budú rozdávať pokuty. Svadba sa tak môže poriadne predražiť. Pokutu síce zaplatí majiteľ priestoru avšak je pravdepodobné, že si ju bude vymáhať po svadobčanoch.       

  Premiér zároveň povedal, že ak majiteľ nebude schopný zabezpečiť hygienické opatrenia, tak svadbu nemá robiť. Predpokladá, že nariadenie k svadbám by malo byť zverejnené v priebehu jedného týždňa.

  Premiér tiež uviedol, že plesy sa zrejme tento rok konať nebudú. O stužkových slávnostiach sa ešte diskutuje, v hre je aj to, že by sa mohli preložiť z jesene na jar.

  Marek
  Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu