More

  Česko mieri na červený zoznam. Maďarsko a Rakúsko ho môžu nasledovať

  Česká republika bola dnes zaradená na zoznam červených krajín. Pre návrat z Česka budú platiť prísnejšie opatrenia. Zároveň sa budú meniť pravidlá aj pri návrate s iných európskych krajín. Na výber bude návrat s negatívnym testom alebo skončíte v karanténe a budete sa musieť testovať na Slovensku.

  Ktokoľvek sa vráti z územia Česka s výnimkou pendlerov do 30 km od najbližšieho hraničného priechodu, študentov, pedagógov, výskumníkov, zdravotníkov, poľnohospodárov, sociálnych pracovníkov, pracovníkov v kritickej infraštruktúre, niektorých športovcov a umelcov musí prísť buď s negatívnym testom nie starším ako 72 h., alebo prostredníctvom formuláru e-hranica nastúpiť do 5 dňovej domácej karantény a následne byť testovaný.

  Aj pre iné krajiny

  Toto sa bude kontrolovať prostredníctvom námatkových kontrol, aj tzv. “trackovania” mobilných telefónov. Do platnosti to vstúpi už od piatka 18. septembra 2020.

  „Dopĺňam, že možnosť výberu 72 h. negatívny test vs. karanténa a testovanie umožníme pre všetky krajiny EÚ,“ uviedol na sociálnej sieti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

  Rakúsko a Maďarsko

  Po rokovaní Ústredného krízového štábu Rakúsko a Maďarsko zatiaľ zostávajú v zelenej kategórii. „V ich prípade ale hrozí prepnutie do červenej v zásade kedykoľvek, preto už dnes odporúčame zvážiť cestovanie a necestovať do konkrétnych vytipovaných regiónov, ktoré čoskoro nájdete na webe Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí,“ napísal na Facebooku Martin Klus.

  Ukrajina ešte predmetom rokovaní

  Medzi bezpečné krajiny zaraďuje Ústredný krízový štáb aj Švédsko, Bulharsko a Kanadu. V čakacom režime na takéto preradenie zostávajú Belgicko, Holandsko a Portugalsko, o ktorých dnes bola podľa štátneho tajomníka veľká diskusia.

  „Ohľadom sprísnenia pravidiel pre Ukrajinu prebehla intenzívna diskusia, ktorú vzhľadom na karanténne kapacity resp. perspektívu nákupu tzv. antigénového rýchlotestu nebolo možné ukončiť už dnes. Vznikne pracovná skupina v tejto veci a rozhodne sa v najbližších hodinách,“ uzavrel na Facebooku Martin Klus.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu