0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Kríza udrela v plnej sile. Dramaticky kleslo HDP, klesli platy a stúpa nezamestnanosť

Keď prednedávnom Igor Matovič ukazoval čísla poklesu HDP nevyzeralo to ešte tak zle. Čísla Štatistického úradu však naplno ukazujú silu krízy, do ktorej má Slovensko strmhlav namierené.

Recesia, ktorú teraz Slovensko čaká bude zrejme najhoršia za niekoľko desiatok rokov a ešte viac ju môže zhoršiť v prípade masívnej druhej vlny pandémie ochorenia COVID-19. Ani v tomto prípade nevyzerajú čísla práve najlepšie a za piatok testy potvrdili rekordný počet nakazených.

HDP mínus 12 percent

Prvou zlou správou je vývoj HDP. Hrubý domáci produkt Slovenska poklesol o 12,1 percenta oproti minulému roku. Slovenská ekonomika sa v tomto roku dostala do záporných čísel po desaťročnom nepretržitom raste od finančnej krízy v roku 2009. Vplyv pandémie ochorenia COVID-19 sa významne prejavil v 2. štvrťroku 2020.

Po očistení o sezónne vplyvy bol HDP v porovnaní s 1. štvrťrokom 2020 reálne nižší o 8,3 %. Tieto čísla iba naznačujú ako silná bude prichádzajúca recesia. Tvrdé opatrenia vlády Igora Matoviča a dlhé zatvorenie ekonomiky prinieslo krutú daň. V prípady ak by sa tvrdé opatrenia zopakovali aj pri druhej vlne, tak budú následky oveľa horšie.

Platy klesajú

Po prvý krát v samostatnej histórii Slovenska prišlo aj k poklesu platov. Priemerná nominálna mesačná mzda klesla v období samostatnej SR prvýkrát a to sa medziročne znížila o 1,2 % na 1.088 euro. Po zohľadnení miery inflácie pokles reálnej mzdy dosiahol 3 %. Sezónne očistená priemerná mzda oproti 1. štvrťroku 2020 klesla o 4,9 %.

Pokles platov nie je dobrou správou pre zamestnancov ani pre samotných zamestnávateľov. Pri poklese platov klesá spotreba domácností a už tak namáhaná ekonomika dostane ďalšiu ranu. Pokles spotreby znamená menej objednávok, menej nakupujúcich a zrejme aj ďalší pokles HDP.

Nič na tom nezmenia ani chabé opatrenia slovenskej vlády, ktorú už dlhodobo kritizujú najmä veľkí slovenskí zamestnávatelia. S tým súvisí aj rastúca nezamestnanosť.

Nezamestnanosť rastie

Oproti minulému roku rastie aj nezamestnanosť. Počet nezamestnaných na Slovensku podľa Výberového zisťovania pracovných síl dosiahol v 2. štvrťroku 2020 v absolútnom vyjadrení 177,8 tis. osôb, medziročne vzrástol o 14,7 %  (o 22,8 tis. osôb). Takýto prudký nárast bol zaznamenaný naposledy pred desiatimi rokmi  (v 2. štvrťroku 2010 vzrástol počet nezamestnaných medziročne o 28,5 %).

Rast nezamestnanosti znamená ďalší negatívny vplyv na vývoj hrubého domáce produktu. Menej pracujúcich znamená opäť zníženie nákupného apetítu domácností a tým problémy pre firmy, ktoré dostanú menej objednávok a budú potrebovať menej zamestnancov.

Špirála sa roztáča

Recesia, ktorá tu už je bude zrejme najhoršou akú svetová ekonomika zažila. Pandémia ochorenia COVID-19 bude znamenať dramatickú zmenu, ktorú pocíti možno aj niekoľko ďalších generácií.

Zmena v správaní prišla prakticky okamžite a život mnohých ľudí sa presunul do online svete. A to v súkromí aj v pracovnom živote. Mnohé firmy sa museli prakticky zo dňa na deň prispôsobiť novej realite. Niektoré to zvládli lepšie, iné horšie a ďalšie to nezvládli úplne.

V súčasnej situácií sa darilo najmä firmám, ktoré sa zaoberajú hlavne technologickým biznisom. S pribúdajúcim počtom firiem, ktoré krízu neprežijú však aj technologické firmy začnú mať problémy dosahovať vyššie zisky.

Opatrenia stačiť nemusia

Aj Slovenskí politici prijali opatrenia, ktoré mali zmierniť dopady pandémie ochorenia COVID-19. Už od začiatku však mnohí podnikatelia a najmä veľké firmy upozorňovali, že opatrenia nie sú dostatočné. Navyše podnikatelia kritizovali aj náročnosť a množstvo dokladov, ktoré museli dokladovať.

Dokázal to napríklad aj absolútny nezáujem o dotácie na nájmy pre zatvorené prevádzky. Aj tu bol proces nastavený komplikovane a s prísnymi pravidlami, ktoré znamenali pre mnohé firmy iba zbytočné komplikácie. Navyše pomoc prišla tradične na slovenský štýl – neskoro. Kým sa premiér Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík stihli dohodnúť, mnoho nájomcov sa s nájomníkmi stihlo dohodnúť.

Bude ešte horšie?

Žiadne pozitívne správy však na najbližšiu dobu zrejme ani nečakajte. Situácia sa bude zrejme ešte nejaký ten mesiac zhoršovať a vyhliadky do budúcnosti sa zlepšia možno až s príchodom účinnej vakcíny.

Mnohé slovenské domácnosti pred sebou tlačia aj strašiaka v podobe odkladov splátok úverov. Už teraz je jasné, že tisíce slovenským domácností to po skončení odkladov nezvládnu. Tisíce Slovákov sa tak zrejme ocitnú bez strechy nad hlavou. Vláda s tým opäť zrejme neplánuje nič robiť. Namiesto toho sa chystá odvolávať detského komisára, čo je zrejme podľa vlády ten najväčší problém.

Politici by sa mali viac zamerať na zmysluplné riešenie problémov, ktoré Slovákov v nasledujúcich mesiacoch čakajú. Je však jednoduchšie na tlačovej konferencii ukázať grafy a tabuľky ako sa postaviť a povedať, Houstone máme problém!

Marek
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu