More

  Marian Kočner a Alena Zsuzsová sú nevinní, rozhodol súd

  Tomáša Szabóa poslal Špecializovaný trestný súd na 25 rokov do väzenia. Údajný objednávateľ Marian Kočner a sprostredkovateľka Alena Zsuzsová trestu unikli. Špecializovaný trestný súd ich uznal nevinnými. Končí tak prvé dejstvo mega procesu, ktorý na Slovensku nemá obdobu.

  Vzhľadom na oslobodenie Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej sá dá očakávať, že s verdiktom nebude spokojný prokurátor a definitívne tak bude musieť v prípade rozhodnúť Najvyšší súd SR.

  Čaputová je šokovaná

  Takmer okamžite po vynesení rozsudku prišli aj reakcie niektorých politikov. Ako prvá reagovala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá bola výsledkom šokovaná.

  „Verdikt súdu ma šokoval a potrebujem porozumieť jeho odôvodneniu. Rešpektujem ho, ale očakávam, že hľadanie spravodlivosti sa nekončí a bude pokračovať na Najvyššom súde. Myslím na rodičov Jána a Martiny a prajem im veľa síl v tejto ťažkej chvíli. Oni, aj my všetci si zaslúžime vidieť vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí si vraždu ich detí objednali a sprostredkovali,“ uviedla Čaputová.

  Matovič: spravodlivosť si ich oboch počká

  Premiér Igor Matovič ešte pred vynesením rozsudku na sociálnej sieti Facebook uviedol: „DEŇ D. Deň, kedy sa Kočner vysmeje spravodlivosti alebo spravodlivosť na neho doľahne“.

  Príspevok doplnil aj karikatúrou Mariana „Slovenského“, ktorý je za mrežami.

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10220320605617737&set=a.10216351837281009

  Po vynesení rozsudku Matovič zverejnil druhý status na Facebooku a zároveň si zmenil titulnú fotku na čiernu. „Vyzerá, že nateraz sa evidentní strojcovia vraždy chcú spravodlivosti vyšmyknúť z pazúrov … verme, že spravodlivosť si ich oboch počká,“ uviedol v druhom statuse na Facebooku premiér Igor Matovič.

  Mikulec ostal zaskočený

  K výsledku súdneho procesu sa vyjadril aj minister vnútra Roman Mikulec. „Korupciu a mafiánske praktiky v najvyšších poschodiach politiky a polície. Ľudia, ktorým sme mali dôverovať si urobili zo štátu eseročku a pomáhali kriminálnikom pri ich drancovaní štátu a prenasledovaní nepohodlných oponentov. Je to obludnosť, ktorá nemá vo vyspelej demokratickej spoločnosti obdobu a vrhla Slovensko naspäť do 90. rokov minulého storočia,“ uviedol Roman Mikulec v statuse na Facebooku.

  „Dnes už toto všetko vieme, o to viac zaskočený čítam verdikt súdu, ktorý oslobodil Mariána Kočnera. Áno, právo má platiť pre každého rovnako a nemôžeme niekoho odsúdiť len preto, že by si to priali ľudia v uliciach, politici alebo novinári. Rovnako tak mi neprináleží hodnotiť prácu vyšetrovateľov, prokurátorov a ani sudcov a verdikt súdu s plnou vážnosťou rešpektujem. Ako minister vnútra však vyjadrujem absolútne odhodlanie urobiť všetko pre to, aby polícia mala vždy rozviazané ruky pre poctivú prácu, o ktorú sa bude môcť oprieť prokurátor a aj sudca,“ doplnil Mikulec.

  Kollár pochybuje o sudcoch

  Status k rozsudku Špecializovaného trestného súdu v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zverejnil aj predseda parlamentu Boris Kollár. Ten v statuse nepriamo naznačil pochybnosti nad spravodlivým rozsudkom.

  „Vzhľadom na stav nášho súdnictva nám nezostáva nič iné len dúfať že sudcovia rozhodli na základe dôkazov a faktov a nie na základe niečoho iného…“ uviedol predseda parlamentu Boris Kollár v statuse na Facebooku.

  Kollár následne na tlačovej konferencii povedal, že verejnosť si zaslúži vedieť pravdu o objednávateľoch úkladnej vraždy novinára a jeho snúbenice. “Spoločnosť to musí vedieť. Bude to veľký biľak, ak sa toto spoločnosť nedozvie,” povedal Kollár.

  Remišová: rozsudok zvyšuje nedôveru v súdnictvo

  „Nevinní? Rozsudok nad Kočnerom v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej znamená aj to, že boj o spravodlivosť na Slovensku pokračuje,“ uviedla ministerka Veronika Remišová na Facebooku.

  Rozhodnutím súdu v kauze Mariána Kočnera a jeho spoločníkov v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa na Slovensku otvára podľa Veroniky Remišovej ďalšia etapa boja za spravodlivosť. Rozsudok súdu podľa ministerky nie je definitívny. Na druhej strane, v prostredí nedôvery občanov voči polícií, prokuratúre a súdom na Slovensku tento rozsudok podľa Remišovej zvyšuje pochybnosti o silnej spravodlivosti.

  „Na Slovensku je veľa takých, ktorí sa aj naďalej spoliehajú na beztrestnosť. Rozsudok, podobne ako väčšina ľudí na Slovensku, vnímam ťažko. Na druhej strane rozhodnutie súdu rešpektujem. Vnímam ho aj ako začiatok ďalšej etapy ťažkého boja proti moci tých, ktorí sa stále spoliehajú na systém skorumpovaných sudcov, politikov a štátnych úradníkov. Na systém „našich ľudí.“ Proti tomuto systému už roky bojujem aj za cenu mnohých nepríjemností a útokov,“ doplnila Remišová.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu