More

  Poslanci prelomili veto prezidentky. ÚVZ dostane telefónne čísla

  Poslanci dnes prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej a opätovne schváli zákon o elektronických komunikáciách, ktorý dáva operátorom povinnosť odovzdávať telefónne čísla navrátilcov z červených krajín Úradu verejného zdravotníctva.

  Prezidentka už skorej avizovala, že ak poslanci veto prelomia, tak sa prezidentka obráti na Ústavný súd SR. Poslanci však akceptovali niektoré pripomienky prezidentky, ktoré poslala do parlamentu, keď zákon poslancom vrátila.

  Úrad verejného zdravotníctva dostane telefónne čísla len navrátilcov z rizikových krajín. Úrad dostane len telefónne číslo a žiadne iné údaje. Poslanci navyše obmedzili aj dobu spracovania údajov na 60-dní a po tejto lehote ich musia hygienici bezodkladne zlikvidovať.

  Aj napriek upozorneniam má však zákon niekoľko dier a jeho vymožiteľnosť je otázna. Zákon napríklad hovorí, že operátor poskytne telefónne čísla tých zákazníkov, ktorým prišla uvítacia SMS. Tieto SMS však umožňujú niektorí operátori vypnúť.

  Navyše SMS vám pokojne môže prísť aj bez toho aby ste hranice reálne prekročili. Poznajú to hlavne zákazníci operátorov, ktorí žijú v blízkosti hraníc. Ak by sa tak na zoznam rizikových krajín zmenil a dostali by sa naň okolité krajiny, môžu sa do problémov dostať tisíce Slovákov.

  Novela však operátorom dáva právo spracúvať niektoré údaje zákazníka aj bez jeho súhlasu. „V nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas spracúvať prevádzkové údaje v rozsahu identifikácie prihlásenia účastníka do siete v stanovenom čase i lokalizačné údaje účastníka aj bez súhlasu dotknutého účastníka,“ píše sa v novele zákona o elektronických komunikáciách.

  Tým čo sa nenahlásia na príslušnom regionálnom úrade verejného zdravotníctva po návrate z červenej krajiny hrozí vysoká pokuta až 5000 eur. Udeliť ju môže práve regionálny úrad verejného zdravotníctva.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu