More

  Od septembra budú viaceré krajiny rizikové. Športové podujatia budú obmedzené

  Konzílium odborníkov dnes rozhodlo o obmedzeniach, ktoré budú na Slovensku platiť pre zabránenie šírenia ochorenia COVID-19. Obmedzenia čakajú hromadné podujatia a zmeny čakajú aj rizikové krajiny.

  Na rizikové a menej rizikové však budú rozdelené aj jednotlivé okresy Slovenska. Epidemiológovia budú rizikovosť v okresoch posudzovať podľa viacerých kritérií. Epidemiológia budú sledovať vývoj v regióne, aj pripravenosť nemocníc a tiež na pripravenosť regionálnych úradov verejného zdravotníctva zvládať dohľadávanie kontaktov.

  Rizikovosť sa bude posudzovať aj pre jednotlivé okresy Slovenska.

  Zmeny rizikových krajín

  Konzílium však rozhodlo aj nových rizikových krajinách. O pripravovanej zmene rizikových krajín už minulý týždeň informoval Marek Krajčí. Na zoznam pribudne viacero krajín a to od 1. septembra. Ak sa Slováci z týchto krajín nestannú do 1. septembra vrátiť musia počítať s povinnou karanténou a tiež testom na ochorenie COVID-19.

  Mení sa zoznam rizikových krajín.

  Medzi rizikové krajiny zaradí Slovensko od začiatku septembra Chorvátsko, Španielsko, Francúzsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Minister Marek Krajčí počas tlačovej konferencie zároveň upozornil, aby sa Slováci vyhli aj Grécku. Aj Grécko zaradili medzi rizikové avšak pre Grécko zatiaľ platí len odporúčanie necestovať. Krajčí však upozornil, že odporúčanie sa môže v najbližších dňoch až týždňoch zmeniť.  

  10 dní

  Zmení sa aj systém povinnej karantény v prípade návratu z rizikovej krajiny. Okrem štátu bude za karanténu zodpovedný aj zamestnávateľ ak sa jeho zamestnanec vráti z rizikovej krajiny. Zamestnávateľ bude mať povinnosť kontrolovať, či zamestnanec absolvoval test na COVID-19.

  Zmení sa aj dĺžka povinnej karantény, ktorá sa skráti na desať dní. Najskôr na piaty deň, bude potrebné podrobiť sa PCR testu na ochorenie COVID-19.

  Krajčí počas tlačovej konferencie zatiaľ vylúčil nasadenie aplikácie eKaranténa, ktorá krátko fungovala pri prvej vlne pandémie. Podľa ministra aplikácia nefungovala a zaznamenali s ňou množstvo problémov.

  Štvorica opatrení

  Úrad verejného zdravotníctva zajtra vydá aj štvoricu opatrení. Týkať sa budú návratu zo zahraničia, hromadných podujatí aj škôl. Štvrté sa bude týkať zamestnancov a zamestnávateľov.

  Po zverejnení obmedzení hromadných podujatí sa na hlavného hygienika obrátili športové kluby, ktorým sa nepáčilo obmedzenie artériových podujatí na 1000 osôb a obmedzenie interiérových podujatí na 500 osôb.

  Rizikové miesta pre šírenie ochorenia COVID-19.

  Nakoniec však konzílium rozhodlo, že hromadné podujatia budú minimálne počas septembra obmedzené počtom účastníkov. V exteriéri bude povolených maximálne 1000 účastníkov a v prípade interiéru bude povolených maximálne 500 účastníkov.

  Aj testovanie

  Krajčí zároveň potvrdil, že plánujú opäť posilniť aj testovacie kapacity. Už na začiatku septembra by malo byť v Bratislave zriadené veľkokapacitné testovacie miesto. Postupne by mali takéto veľkokapacitné testovacie miesta pribudnúť vo všetkých krajských mestách. Po Bratislave má nasledovať Trnava.

  Slovákov zároveň čaká aj kontrolovanie nosenia rúšok. Kontrolovať dodržiavanie pravidla o nosení rúšok budú aj policajti. Najbližší víkend, tak budú robiť najmä v obchodných centrách a na hromadných podujatiach. Na začiatku školského roka potom budú policajti aj v autobusoch a vo vlakoch.

  Konzílium zároveň rozhodlo aj povinnosti nosenia rúšok v škole pre žiakov druhého stupňa a pre študentov stredných škôl.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu