More

  Slovensko odovzdalo belgickým úradom diplomatickú nótu pre brutálny zásah polície

  Korčok počas tlačovej konferencie povedal, že slovenské zastúpenie v Bruseli odovzdalo belgickým úradom verbálnu diplomatickú nótu pre brutálny zásah policajtov proti Slovákovi Jozefovi Chovancovi. Ten po zásahu skončil v kóme v nemocnici a o niekoľko dní zomrel.

  Incident sa odohral na letisku Charleroi ešte v roku 2018. Úrady pritom pôvodne tvrdili, že Slovák prelomil bariéru na letisku a správal sa agresívne. Zo zverejnených záznamov z cely, kde Slováka zadržiavali, je však viditeľné, že agresívne sa správali belgickí policajti.

  Päť policajtov kľačalo Chovancovi po dobu 16 minút na hrudi a jedna zo zasahujúcich policajtiek dokonca hajlovala. Na jej správaní sa smiali jej kolegovia, ktorí v tej chvíli mučili Chovanca.

  Žiadajú vyšetrenie

  Slovenské úrady žiadajú dôsledné a rýchle vyšetrenie prípadu. Polícia nebola ani za takmer dva roky schopná prípad riadne vyšetriť a vyhovárala sa pritom na pandémiu ochorenia COVID-19. Tá pritom začala až tento rok.

  “Vyzývame v nej zodpovedné belgické orgány, aby celú záležitosť bezodkladne, zodpovedne a dôrazne prešetrili,” uviedol Korčok o obsahu nóty. Korčok zároveň pripomenul, že Slovensko má z Belgickým kráľovstvom nadštandardné vzťahy.

  “Aj z tohto dôvodu Slovensko, jeho vedenie i občiansku spoločnosť šokovali a znepokojili zábery, prezentované médiami,” uviedol Korčok na tlačovej konferencii.

  Kritizuje aj Kollár

  Ku kritike sa pripojil predseda Národnej rady SR Boris Kollár. “Videli sme, ako nášho občana bezprecedentným spôsobom zabili. Ja by som veľmi rád použil slovo zavraždili, lebo to nemalo nič spoločné s legálnym policajným zásahom,” povedal počas tlačovej konferencie  Kollár.

  https://www.facebook.com/HnutieSmeRodina/videos/3228702637211577/

  Kollár zároveň povedal, že pre belgický policajtov žiada exemplárne tresty. “Aj na bielom živote záleží, ako na každom jednom. To by som chcel poslať odkaz všetkým médiám,” povedal Kollár v súvislosti s podobnou smrťou Afroameričana Gorgea Floyda v USA.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu