More

  Slovenská vláda vyzvala k ukončeniu násilia v Bielorusku. Rada EÚ sa zhodla na sankciách

  Vláda Slovenskej republiky bude na pôde Európskej únie podporovať rozhodnutia o cielených a reštriktívnych opatreniach voči osobám zodpovedným za násilie na občanoch Bieloruska protestujúcich proti nedodržiavaniu občianskych a ľudských práv.

  Rovnako sa Slovensko zasadí za mobilizáciu všetkých nástrojov podpory občianskej bieloruskej spoločnosti a bude podporovať úsilie medzinárodného spoločenstva zastaviť eskaláciu napätia v Bielorusku. Vyplýva to zo stanoviska vlády SR k situácii v Bielorusku, ktoré v stredu kabinet prijal.

  V stanovisku vyzvala vláda vedenie Bieloruska na okamžité ukončenie násilia a dodržiavanie základných ľudských práv a tiež spravodlivé vyšetrenie a potrestanie osôb zodpovedných za násilie. Kabinet vyzval k bezodkladnému prepusteniu zadržiavaných účastníkov pokojných protestov a iniciovaniu dialógu s občianskou spoločnosťou vedúceho k urýchlenému opakovaniu prezidentských volieb.

  Pozval si veľvyslanca

  Predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) počas rokovania vlády uviedol, že v utorok (18. 8.) pozval na úrad vlády odchádzajúceho bieloruského veľvyslanca Igora Leščeňu. Považoval za dôležité vyslať takýto signál voči statočným ľuďom v Bielorusku.

  “Tu by som nepredbiehal, bol som včera dosť podrobne informovaný. Uvidím, ako sa situácia vyvinie,” reagoval Matovič na otázku, či bude presadzovať “otvorenú náruč” aj v prípade bieloruského veľvyslanca, ak by požiadal o azyl.

  Premiér verí, že situácia bude smerovať k naplneniu demokratickej vízie o Bielorusku, “o ktorej sa veľa píše aj v bieloruskej ústave”. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok (nominant SaS) ocenil, že vláda prijala stanovisko k situácii v Bielorusku jednomyseľne. Ide podľa neho o veľmi silný apel.

  Nie proti občanom

  Odpoveď Európskej únie voči Bielorusku musí podľa Korčoka prísť, no nebude podľa neho namierená voči občanom, ale voči konkrétnym osobám, ktoré sú súčasťou režimu a podieľali sa na manipulácii volieb i následných represáliách. Korčok povedal, že existuje právny základ na prijatie sankcií, zacielený by mal byť na konkrétne osoby.

  Európska rada bude podľa šéfa slovenskej diplomacie hovoriť nielen o reštrikciách, ale aj o tom, ako Bielorusku pomôcť, čiže o pomoci občianskej spoločnosti.

  Aj prezidentka

  K situácii v Bielorusku sa už vyjadrila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Podľa Čaputovej občania Bieloruska vyšli do ulíc, aby slobodne vyjadrili svoj názor. Odpoveďou režimu však bolo podľa prezidentky násilie, zatýkanie a prenasledovanie.

  „Považujem za správne a za potrebné vyjadriť podporu všetkým, ktorí sa v Bielorusku postavili za obhajobu základných demokratických práv a slobôd, aj za cenu vlastnej bezpečnosti, zdravia, či dokonca života. Násilie, ktoré bolo použité voči tým, ktorí prejavili odvahu nesúhlasiť so súčasným režimom, nesmie zostať nepovšimnuté,“ uviedla Čaputová.

  Podľa Čaputovej je našou spoločnou morálnou povinnosťou, ako členov Európskej únie a demokratického spoločenstva krajín, jasne sa ohradiť voči represáliám bieloruského režimu. „A to aj prijatím opatrení voči tým, ktorí stoja za nariadením a použitím násilia a manipuláciou výsledkov prezidentských volieb,“ doplnila prezidentka.

  Čaputová zdôraznila, že občania Bieloruska majú nespochybniteľný nárok na to, aby si mohli slobodne zvoliť, kto bude stáť na čele ich štátu. „A tak ako my tu doma, aj Bielorusi majú nespochybniteľné právo na prejavenie vlastného názoru,“ povedala v závere Čaputová.

  https://www.facebook.com/zcaputova/videos/4211517918890301/

  Rada EÚ výsledky neuznala

  Informáciu zo zasadania Rady EÚ priniesol na Facebooku aj premiér Igor Matovič. Podľa Matoviča výsledky prezidentských volieb v Bielorusku Európska únia neuzná.

  „K Bielorusku sme všetci v EÚ za jedno. Výsledky volieb neuznávame. Na summite som navrhol, aby sme sa zamerali na dva paralelné a rovnako silné prístupy – politiku “otvoreného náručia” voči obyčajným ľuďom Bieloruska a zároveň na politiku tvrdých sankcií voči všetkým zodpovedným za falšovanie volieb a násilie,“ napísal v statuse premiér Igor Matovič.

  https://www.facebook.com/igor.matovic.7/posts/10220212973206994

  Druhý týždeň

  V Bielorusku pritom už druhý týždeň prebiehajú masové demonštrácie proti výsledku prezidentských volieb. V tých mal opäť vyhrať prezident Alexander Lukašenko.

  Prvé dni demonštrácií poznačili krvavé potýčky medzi demonštrantami a poriadkovými silami. Tie proti demonštrantom tvrdo zakročili a použili gumové projektily, vodné delá aj zábleskové granáty. Policajti dokonca použili ostrú muníciu.

  Dnes v nemocnici v Minsku zomrel jeden z demonštrantov, ktorého policajti postrelili. Už skorej pritom mali demonštrácie v Bielorusku dve obete na životoch. Už v prvý deň demonštrácii mali policajti zadržať až niekoľko tisíc demonštrantov, rovnako aj v druhý deň pribudli tisíce zadržaných.

  Lukašenkov režim neskôr všetkých zadržaných demonštrantov prepustil a to zrejme aj z obavy z medzinárodných sankcií namierených proti nemu a vysokopostaveným politikom. Po prepustení demonštrantov však prišli aj správy o zverstvách, ktoré na zadržaných demonštrantoch policajti páchali. Niektorých demonštrantov podľa zverejnených fotiek na sociálnej sieti dokonca mučili.

  Nútený odchod

  Z vlasti musela odísť aj kandidátka opozície Svitlana Cichanovská. Tá z exilu v Litve pritom vyzvala aby ľudia neprestávali bojovať za opätovné prepočítanie hlasov a neskôr aj za predčasné voľby.

  Lukašenko sa však v snahe udržať pri moci obrátil aj na Rusko. Lukašenko pohrozil, že Rusko je pripravené „pomôcť“ udržať v krajine poriadok. Lukašenko však už skorej odmietol opakovanie prezidentských volieb. Neskôr pripustil ich opakovanie avšak až po zmenách v ústave, čo by zrejme trvalo dlhé mesiace.

  Demonštrácie však pokračovali aj počas víkendu, kedy sa objavili silnejšie hlasy o zavedení sankcií zo strany Európskej únie. Ministri zahraničných vecí však na mimoriadnom samite na sankciách na prvý pokus nedohodli.

  Na stranu demonštrantov sa však postavil aj bieloruský veľvyslanec na Slovensku. Video na podporu demonštrantov zverejnil na YouTube. Nedeľňajšej demonštrácie v Minsku sa pritom zrejme zúčastnilo aj viac ako 200-tisíc ľudí.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu