More

  Lukašenko hrozí Moskvou. Rusko je údajne pripravené „pomôcť“

  Bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko v sobotu vyhlásil, že Moskva je v prípade potreby pripravená pomôcť s bezpečnosťou v krajine ak o to Minsku požiada. Rusko je podľa Lukašenka pripravené pomôcť udržať pokoj v krajine. Rusko sa však vyhláseniu Lukašenka nijako nevyjadrilo.

  Masové demonštrácie v Bielorusku začali po tom, čo sa Alexandr Lukašenko opätovne vyhlásil za víťaza minulotýždňových prezidentských volieb.

  Lukašenko zároveň uviedol, že nechce aby sa krajina stala nárazníkovou zónou medzi západom a Moskvou. “Už som to zakúsil po rozpade Sovietskeho zväzu, keď došlo k pokusu o vytvorenie baltsko-čiernomorského regiónu – sanitárnej zóny. Tri pobaltské štáty, Bielorusko a Ukrajina, aby sa oddelilo Rusko od Západu,” uviedol Lukašenko a dodal: ​”chápeme, aký môže byť výsledok. Z tohto dôvodu sme sa dohodli s ruským prezidentom, že v tomto ohľade budeme konať vzájomne.”

  Demonštrácie proti Lukašenkovi prebiehali aj v sobotu. Zúčastnili sa nich tisíce ľudí avšak už prebiehali pokojnejšou formou. Bielorusko zároveň prepustili všetkých zadržaných demonštrantov, ktorých však zrejme policajné zložky aj mučili.

  Opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská, ktorá podľa oficiálnych výsledkov mala získať len desať percent hlasov, zverejnila na YouTube video, v ktorom vyzvala na podpis petície za opätovné prepočítanie hlasov. Neskôr však vyhlásila, že je za predčasné voľby, ktoré by sa podľa nej mali konať do 6 mesiacov.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu