More

  Demonštrácie v Minsku pokračujú aj dnes. EÚ sa na sankciách zatiaľ nezhodla

  Masové demonštrácie proti výsledku prezidentských volieb, v ktorých mal opätovne zvíťaziť diktátor Alexandr Lukašenko, prebiehajú v Minsku aj dnes.

  Do ulíc vyšli tisíce ľudí, ktorí požadujú odchod Lukašenka a opakovanie prezidentských volieb. Včera na YouTube zverejnila videa opozičná kandidátka Sviatlana Cichanovská, ktorá vyzvala ľudí aby sa pripojili k podpisu petície za opätovné prepočítanie hlasov.

  Polícia pri predchádzajúcich demonštráciách zadržala niekoľko tisíc demonštrantov. Polícia proti demonštrantom použila gumové projektily, ale aj ostrú muníciu. Pod tlakom verejnosti aj mnohých európskych krajín nakoniec úrady začali zadržaných demonštrantov prepúšťať. Zadržaní demonštranti však začali prinášať svedectvá o neľudskom zaobchádzaní s nimi, mučení a dokonca o vyhrážaní znásilnením.

  Na Lukašenka vyvíja tlak aj Európska únia, ktorej ministri zahraničných veci mali pre situáciu v Bielorusku aj mimoriadny samit. Ministri sa zhodli, že voľby prezidenta v Bielorusku neboli ani demokratické ani férové a vyzvali na okamžité zastavenie represálií voči občanom vyjadrujúcim svoj názor a prepustenie väznených.

  Ministri zahraničných vecí sa zhodli aj na tom, že politické apely EÚ smerované k prezidentovi Lukašenkovi na rešpektovanie demokratických princípov boli odignorované. Preto je podľa ministrov nevyhnutné použiť iné diplomatické nástroje – cielené sankcie voči zodpovedným za násilie a manipuláciu volieb. Európska únia tak zrejme uvalí sankcie na niekotrých politických predstaviteľov Bieloruska.

  „Ešte počas rokovania som sa spojil s našim ministrom školstva Braňom Gröhlingom a dohodli sme sa, že sa pokúsime ponúknuť aspoň zopár štipendií pre bieloruských študentov, ktorí sa doma dostali do problémov kvôli svojim názorom,“ povedal slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.  

  „Nikto z EÚ nehovorí o tom kto má byť prezidentom ktorejkoľvek inej krajiny. Žiadame však, aby si občania mohli slobodne vybrať kto im bude vládnuť,“ uviedol Korčok.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu