More

  Masové demonštrácie v Minsku pokračujú. Cichanovská sa vyhlásila za víťazku

  Po prezidentských voľbách v Bielorusku to poriadne vrie. Lukašenko by sa mal opäť stať víťazom volieb, no nezávislé prieskumy ukazujú inú realitu. Víťazom volieb by sa s prehľadom mala stať opozičná kandidátka Svitlana Cichanovská.

  Prehral, no vyhral

  Podľa oficiálnych výsledkov by mal súčasný autoritársky prezident Alexander Lukašenko získať až 80,2 percenta hlasov. Opozičná kandidátka Svitlana Cichanovská mala podľa oficiálnych výsledkov získať len 9,9 percenta hlasov.

  Neoficiálne a opozičné merania po odvolení vo volebných miestnostiach ukazujú presne opačné výsledky. Lukašenko mal utrpieť vo voľbách drvivú porážku a práve opozičná kandidátka Svitlana Cichanovská sa mala stať víťazkou volieb.

  Odovzdať moc

  Cichanovská sa už vyhlásila za víťazku volieb a žiada o pokojné odovzdanie moci. Lukašenko sa však zrejme prezidentského úradu len tak zriecť neplánuje.

  “Včera sa voliči rozhodli, ale vláda nás nevypočula,” povedala Cichanovská. “Vláda by mala popremýšľať o tom, ako by nám čo najmierumilovnejšie odovzdala moc,” dodala.

  Cichanovská odsúdila aj tvrdé policajné zásahy proti demonštrantov v uliciach. Tí nesúhlasia s výsledkami volieb. Polícia počas masových demonštrácií tvrdo zasiahla proti demonštrantov a použila slzotvorný plyn, vodné delá aj gumové projektily. Polícia počas zásahov zatkla až 3000 demonštrantov, niekoľko vážne zranila a jeden z demonštrantov neprežil zrážku s policajným autom.

  Kritizuje aj Čaputová

  Proti tvrdým zásahom polície sa ohradila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Prezidentka je znepokojená aktuálnou situáciou v Bielorusku. Prezidentka odsudzuje násilie použité proti jeho občanom, ktorí vyšli do ulíc, aby slobodne vyjadrili svoj názor.

  „Základné demokratické princípy, ľudské práva a slobody a v tomto prípade osobitne právo občanov na slobodné zhromažďovanie a slobodu slova, musia byť rešpektované a dodržiavané,“ uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

  Aj zahraničie

  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí odsudzuje zadržiavanie bieloruských občanov pokojne prejavujúcich svoj názor ako aj nezávislých novinárov. Osobitne znepokojujúce bolo podľa ministertva použitie násilia silových zložiek proti protestujúcim napriek výzvam medzinárodného spoločenstva.

  „Slovensko odmieta násilie vládnej moci ako odpoveď na legitímne právo občanov uplatniť si svoje základné ľudské práva a slobody, najmä slobodu prejavu a zhromažďovania,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí. 

  „Vyzývame bieloruskú vládu, aby upustila od násilia a okamžite prepustila osoby uväznené na základe ich politického presvedčenia ako aj novinárov zadržaných pri výkone svojho povolania. Zároveň vyzývame na rešpektovanie práv a slobôd občanov Bieloruska a realizáciu konkrétnych krokov smerujúcich k posilneniu demokratických princípov, ktoré sa stanú pevným základom prosperity, nezávislosti a suverenity bieloruského národa,“ doplnilo ministerstvo.

  Demonštrácie budú pokračovať

  Je pravdepodobné, že masové demonštrácie budú v Bielorusku ešte pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Ako zasiahne proti demonštrantom polícia bude zrejme záležať aj na tom, či si Lukašenko udrží podporu polície.

  Najmä v niektorých menších mestách sa už policajné zložky postavili na stranu demonštrantov a proti vláde diktátora Lukašenka.

  Masové demonštrácie sú však naplánované aj na dnešný večer. Polícia obsadila centrum Minsku a bude sa zrejme snažiť zabrániť demonštráciám. Podľa niektorých médií začala polícia opäť aj zatýkanie a v putách malo skončiť minimálne 30 demonštrantov.

  Tí však podľa informácií zo sociálnych sietí majú plán ako sa dostať aj do centra Minsku. Majú sa organizovať v menších skupinách v jednotlivých častiach Minsku a až po tom sa presunúť do centra mesta.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu