0,00 €

Žiadne produkty v košíku.

Bejrút: 300-tisíc ľudí bez domova, škody 5 miliárd dolárov

K výbuchu skladu, v ktorom bolo uskladnených až 2750 ton dusičnanu amónneho, došlo včera o 17.00 SEČ. Po požiari skladu nasledovala séria menších výbuchov, ktorý zakončil obrovský výbuch s devastačnými účinkami.

Výbuch spôsobil obrovské škody. Odhady hovoria, že následky výbuchu neprežilo už viac ako 100 ľudí. Ďalšie tisíce ľudí skončili v nemocniciach. Nemocnice v Bejrúte pritom nestíhajú pacientov ošetrovať a sú preplnené.

Niektoré nemocnice už odmietajú ošetrovať ranených. Nemocnica Svätého Jozefa, ktorá je len dva kilometre od epicentra výbuchu je úplne zničená. Zničených úplne je však mnoho budov a to kilometre od výbuchu.

300-tisíc bez domova

Výbuch však napáchal aj obrovské materiálne škody. Povedal to dnes bejrútsky guvernér Marván Abbúd. Bejrútsky guvernér odhadol, že škody po výbuchu môžu dosiahnuť až 5 miliárd dolárov.

Bez domova môže ostať až 300-tisíc ľudí, ktorým výbuch zdevastoval ich domovy. Samotný výbuch podľa guvernér postihol viac ako polovicu Bejrútu. Výbuch vyrazil okná až niekoľko kilometrov od epicentra výbuchu. Výbuch poškodil napríklad aj bejrútske letisko, ktoré sa nachádza od epicentra výbuchu až deväť kilometrov.

O život prišlo aj niekoľko záchranárov a záchranné práce môžu trvať aj dlhé mesiace. “Prišli sme o desať členov bejrútskej hasičskej brigády a máme škodu až päť miliárd dolárov, možno viac,” povedal Marván Abbúd.

Aj Slovensko

Pomoc Bejrútu po výbuchu ponúkla už niekoľko štátov. K dnešnému dňu bolo Bejrútu ponúknutých sedem vyhľadávacích tímov – z Holandska, Českej republiky, Francúzska, Nemecka, Grécka, Poľska, Veľkej Británie a protichemický tím z Talianska. Pomoc ponúka už aj Slovensko.

Ministerstvo vnútra SR dokáže vyslať̌ 18-členný záchranný́ tím tvorený́ dvanástimi príslušníkmi Hasičského a záchranného zboru, ktorí́ sú členmi pripravovaného modulu MUSAR (stredné pátracie a záchranné tímy v mestskom prostredí), troch psovodov so psami z Horskej záchrannej služby a jedného technika na vyhľadávacie systémy taktiež z HZS.

„Dvoch styčných dôstojníkov zabezpečí Sekcia krízového riadenia MV SR. Táto ponuka bude dnes spolu s možnou ponukou materiálnej pomoci uverejnená ako odpoveď Slovenskej republiky na požiadavku Libanonu v komunikačnom systéme Európskej únie pre humanitárnu pomoc a pomoc pri mimoriadnych udalostiach CECIS,“ uviedlo Ministerstvo vnútra na Facebooku.

Po jej akceptácii sa pristúpi k realizácii zaslania materiálnej pomoci, resp. záchranného tímu SR do Libanonu v rámci Mechanizmu Európskej únie na úseku civilnej ochrany.

Niekoľko rokov

Výbuch v Bejrúte spôsobil zrejme nevhodne uložené chemikálie, ktoré sa využívajú napríklad aj v poľnohospodárstve. Podľa informácií však boli chemikálie uložené v prístave už niekoľko rokov, kedy o tom rozhodol miestny súd.

Ešte v roku 2014 upozorňovala bezpečnostná analýza na možnosť výbuchu chemikálií v prístave, ktoré boli nesprávne skladované. Uviedol to riaditeľ prístavu Hasan Kurajta.

Bezpečnostné zložky podľa neho žiadali opakovane aj o odvoz chemikálií avšak bezvýsledne. Libanonská vláda dnes nariadila zatvoriť pracovníkov zodpovedných za bezpečnosť v prístave do domáceho väzenia.

Milanhttps://www.slobodnaeuropa.eu/
Sledujeme to najdôležitejšie z diania doma aj vo svete, vo svete technológií a tiež vo svete peňazí. SlobodnaEuropa.eu pre slobodu informácií...

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu