More

  Sulík: Miliardy z Bruselu neprídu na striebornej tácke

  Podobne aj Veronika Remišová včera hovorila o jedinečnej príležitosti pre Slovensko. Peniaze bude podľa Sulíka sprevádzať množstvo úloh a pravidiel. Minister upozorňuje, že v národnom pláne obnovy, ktorý musí vláda vypracovať do 15. októbra, by mali byť len veľké projekty, do ktorých sa zapojí celá krajina. Každé ministerstvo bude nahlasovať svoje projekty do centrálneho zásobníka.

  „Miliardy, ktoré sa podarilo vyjednať, neprídu na striebornej tácke, prídu v podobe veľkého množstva drobných úloh, veľkého množstva rôznych pravidiel. Nebude ľahké tieto peniaze zmysluplne použiť,” uviedol šéf rezortu hospodárstva.

  Musia byť lepší

  Súčasná vláda podľa neho musí byť vo využívaní eurofondov oveľa lepšia ako predošlé. „Vláda v dnešnom zložení má na to, aby čerpala správne a zodpovedne. Rozhodli sme sa presunúť peniaze z eurofondov na jedno miesto, aby sa tomu pod vedením Veroniky Remišovej mohli odborníci profesionálne venovať,” uviedol Sulík v súvislosti so vznikom Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR.

  Peniaze EÚ nám podľa neho môžu výrazne pomôcť v ťažkých pokoronových časoch. “Chceme realizovať zmysluplné veľké projekty a poučiť sa z toho, čo tí pred nami robili zle. Pomôže len odbornosť a nulová tolerancia korupcie,” podotkol Sulík.

  Kanalizácia aj optika

  Financované z fondu obnovy by mohli byť napríklad výstavba optickej siete či kanalizácie v obciach. Expert na eurofondy Ján Rudolf tvrdí, že jedným z veľkých projektov by mohlo byť aj zhodnocovanie odpadu. 

  „Európska komisia nám vyčíta, že máme nízku mieru separácie, recyklácie a zhodnocovania odpadu, tak Slovenská republika si povie, že ideme investovať miliardy eur do riešenia otázky zhodnocovania odpadu. V každej obci, v každom meste na Slovensku bude rovnaký kontajner na plasty, papier, sklo, na rôzny iný odpad a v každom kraji sa vybuduje nový závod na zhodnocovanie odpadov,“ ilustroval Rudolf.

  Peniaze si podľa Richarda Sulíka pýta aj cestná a železničná infraštruktúra alebo reforma verejnej správy. Financovaný z dodatočného balíka európskych peňazí by mohol byť aj prechod na bezuhlíkovú ekonomiku a dôležitá je tiež zásadná reforma odvodov a sociálnych dávok. 

  Nájomné byty

  Medzi projektmi, ktoré budú financované z fondu obnovy, môže byť podľa ministra aj výstavba nájomných bytov, avšak musí to byť rozumne nastavené. 

  „Treba veľmi rozumne stanoviť selekciu podľa nárokovateľných veličín preto, lebo keď povieme, že budú rozhodovať úradníci, podporujeme korupciu. Čert je schovaný v detailoch,“ myslí si minister.

  Ján Rudolf upozornil, že aj táto vláda si môže „vylámať zuby“ na slabom čerpaní eurofondov, práve preto zdôrazňuje, že Slovensko musí z fondu obnovy realizovať len veľké projekty.  

  „Rozumné je najskôr vyčerpať peniaze, ktoré máme k dispozícii,“ uviedol Sulík s tým, že z programového obdobia, ktoré sa končí tento rok, má Slovensko ešte takmer 10 miliárd eur. 

  Do roku 2027

  Slovensko dostane dva balíky európskych peňazí. V prvom je 18,6 miliardy eur na programové obdobie 2021 – 2027 a druhým sú prostriedky z fondu obnovy vo výške 7,5 miliardy eur. Ako ďalej vysvetlil minister, postup bude taký, že každý rezort bude nahlasovať svoje projekty do centrálneho zásobníka. 

  „Potom si sadneme na vláde a možno predtým ešte Útvar hodnoty za peniaze posúdi jednotlivé projekty,“ dodal Sulík. Následne sa vyberú projekty, ktoré budú zrealizované.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu