More

  Fico skritizoval Matoviča. Samit nám priniesol 43 miliárd eur

  Fico to dnes povedal na tlačovej konferencie po tom ako sa lídri Európskej únie zhodli na rozdelení prostriedkov v rozpočte EÚ a z mechanizmu na rozbeh ekonomiky pre pandémiu ochorenia COVID-19.

  Matovič čudákom

  Do premiéra Igora Matoviča sa ostro pustil Robert Fico. Podľa Fica pôsobil Matovič v Bruseli na ostatných lídrov ako čudák. “Dojem, ktorý zanechal v Bruseli, je čistá katastrofa. Ktokoľvek príde po ňom, bude musieť byť stokrát lepší, aby napravil, čo napáchal tento čudák,” povedal Robert Fico.

  “Všetci sa ma pýtajú, čo za šaša ste sem poslali? Nevie žiadny jazyk, chodí po kútoch, fotí sa s policajtmi, nič nevybavuje, do ničoho sa nestará,” dodal Fico s tým, že od rána mal niekoľko telefonátov od premiérov krajín Európskej únie.

  Voľby by vyhralo OĽaNO, Pellegriniho neexistujúca strana by bola druhá

  / Zloženie parlamentu by bolo výrazne iné ak by sa voľby konali v siedmom mesiaci tohto roka. Vyšlo to z prieskumu agentúry AKO,…

  Obral nás o 500 miliónov?

  Fico však v kritike Igora Matoviča zašiel ešte ďalej, keď na tlačovej konferencii tvrdil, že vinou premiéra prišlo Slovensko o minimálne 500 miliónov eur.

  “Slovensko len tu prišlo o stovky miliónov eur, ktoré mohlo získať cez grantovú schému. To je chyba tohto nášho hlupáčika, ktorý tam prišiel a ani nevedel, o čom sa rokuje,” povedal Fico.

  https://www.facebook.com/robertficosk/videos/281593359774206/

  Z fondu obnovy dostaneme podľa Fica namiesto 960 miliónov iba niečo vyše 300 miliónov. “Slovensko malo dostať 960 miliónov eur a toto trdlo neprotestovalo a dostaneme možno 300,” skritizoval Robert Fico premiéra Matoviča.

  Viac ako 43 miliárd eur

  Igor Matovič však výsledok rokovaní v Bruseli vníma úplne opačne. Na Facebooku uverejnil status, v ktorom výsledok rokovaní v Bruseli označil ako „dobrú správu pre Slovensko“. „Dohoda – Dobrá správa pre Slovensko🍀 Po 113 hodinách v Bruseli je dohoda konečne na svete,“ uviedol Igor Matovič na Facebooku.

  Slovensko v nasledujúcich 7 rokoch dostane k dispozícii prostriedky v celkovej výške 43,8 miliardy eur. Od budúceho roka do roku 2027 bude môcť na projekty vyčerpať 18,6 miliardy eur. Slovensko bude môcť navyše využiť aj pôžičky s výhodným úrokom blízkym nulu v celkovej výške 6,8 miliardy eur.

  Najdôležitejší samit

  Podľa premiéra Igora Matoviča ide zrejme o najdôležitejší samit v histórii Slovenska od vstupu do Európskej únie. Lídri európskych krajín rokovali viac ako 130 hodín.

  „Bol to najdlhší samit za posledných 20 rokov a zároveň pre Slovensko najdôležitejší. Mimoriadne ťažké vyjednávania, pozičné hry … ale nakoniec dohoda o najväčšej ekonomickej intervencii v dejinách Slovenska ako aj EÚ,“ uviedol Matovič v statuse na Facebooku.

  Aj prezidentka

  Prezidentka Zuzana Čaputová na Facebooku vyjadrila radosť z uzatvorenia dohody medzi krajinami Európskej únie. „Som rada, že sa nakoniec našla zhoda a EÚ je jednotná. Je to dobrá správa pre udržanie stability celej EÚ a zároveň aj bezprecedentná pomoc pre Slovensko,“ uviedla prezidentka.

  Aj podľa prezidentky by však problém mohol byť najmä v efektívnom využití prostriedkov z EÚ. Podľa prezidentky by sme mali spojiť tie „najlepšie hlavy“ a pripraviť tiež dobrý plán.

  „Aby sme túto pomoc dokázali aj zmysluplne využiť, musíme spojiť tie najlepšie hlavy a pripraviť veľmi dobrý plán. Naším cieľom nesmie byť len minúť peniaze, ale dobre ich investovať do rozvoja Slovenska, aj pre budúce generácie. Toto je teraz najdôležitejšia úloha pre vládu a nás všetkých,“ doplnila Čaputová.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu