More

  Minister Krajniak navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu na 620 eur

  Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu v roku 2021 na úroveň 620 eur. Chce zaviesť aj štartovaciu mzdu na podporu zamestnávania dlhodobo nezamestnaných.

  K návrhu na úpravu minimálnej mzdy pristúpilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR po tom, čo sa na jej výške nedohodli sociálni partneri. Hrubá minimálna mzda by sa podľa neho mala zvýšiť zo súčasných 580 eur na 620 eur. V čistom by tak zamestnanci mali od začiatku budúceho roka zarábať 506 eur.

  „Čistá minimálna mzda má stúpnuť oproti tomuto roku o 30 eur. Zvýšenie sa bude týkať podľa našich odhadov 121 600 ľudí, čo znamená, že títo ľudia si prilepšia o 360 eur ročne,” informuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak.

  Aby ministerstvo podporilo zamestnávanie ľudí, ktorí sú bez práce viac ako 12 mesiacov a častokrát nemajú dostatočnú kvalifikáciu či vzdelanie, navrhuje zaviesť tzv. štartovaciu minimálnu mzdu vo výške 75 % z minimálnej hrubej mzdy.

  „Pre rok 2021 to predstavuje 465 eur, v čistom 404 eur. Štartovacia mzda sa môže týkať 62 664 ľudí a zamestnanci ju môžu poberať jeden rok, následne prejdú na úroveň minimálnej mzdy,” približuje minister.

  „Zvýšenie minimálnej mzdy spolu s ohláseným zdvojnásobením daňového bonusu na dieťa od 7 do 15 rokov prispeje k zvýšeniu sociálneho štandardu pracujúcich s najnižšími príjmami,“ uviedlo ministerstvo.

  Ak má zamestnanec s minimálnou mzdou jedno dieťa, prilepší si oproti minulému roku o 54 eur mesačne. Pri troch deťoch je to navýšenie príjmu rodiny o 102 eur. Na druhú stranu pri troch deťoch zaplatia rodičia iba za obedy detí mesačne viac ako 70 eur mesačne. Vláda totiž včera oznámila zrušenie príspevkov na obedy pre deti materských a základných škôl. Znamená to reálne navýšenie len o 30 eur.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu